Bjelovar: Prvih 13 liječnika potpisalo poticajne mjere za ostanak

Vijesti 30. stu 201819:33 > 19:36
Ilustracija

Prvih 13 liječnika potpisalo je u petak ugovore s Bjelovarsko-bilogorskom županijom o sufinanciranju kamata na stambene kredite i ostalim poticajnim mjerama namijenjenima privlačenju i zadržavanju medicinskog osoblja na području te županije.

Bjelovarsko-bilogorska županija prva je u Hrvatskoj uvela set trajnih mjera potpore za zapošljavanje i ostanak liječnika i medicinskog osoblja u zdravstvenim ustanovama na svojem području za koje je u tri godine osigurala tri milijuna kuna. Riječ je o subvencioniranju kamata stambenih kredita, sufinanciranju troškova podstanarstva kao i sufinanciranju stručnog usavršavanja i doškolovanja.

Javni poziv otvoren je prije tri mjeseca, a pristiglo je 56 zahtjeva.

Župan Damir Bajs je rekao da liječnika nedostaje u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji kao i u cijeloj zemlji pa su u suradnji s liječničkom komorom i ostalim predstavnicima zdravstvenih djelatnika osmislili prvu potporu za opstanak liječnika i dolazak novih na područje naše županije.

Razlika između ovih ugovora i svih ostalih u Hrvatskoj jer u tome što su oni zapravo dugogodišnji i traju dokle god traje ugovorena obveza županiji. Želimo zadržati liječnike koji već rade kod nas, želimo zainteresirati liječnike koji nisu dosad radili da se zaposle upravo kod nas, ali želimo privući i liječnike koji rade negdje drugdje”, pojasnio je župan Damir Bajs.

Poticajne mjere ilustrirao je primjerom mladog liječnika koji na području Bjelovarsko-bilogorske županije ostvaruje pravo na dvije tisuće kuna mjesečne subvencije, što je za početnika opće prakse četvrtina plaće. Župan je dodao i kako Županija trenutno vodi projekte u zdravstvu koji su ugovoreni, a koji vrijede više od 200 milijuna kuna.

“Nama nije bitno samo izgraditi novu bjelovarsku bolnicu, nego i osigurati ljude koji će u njoj raditi”, naglasio je župan Bajs.

U ime liječnika mjere je pohvalio Goran Povh, predsjednik županijskog povjerenstva Hrvatske liječničke komore, koji je još jednom upozorio na problem odlaska liječnika. Podsjetio je kako je Hrvatsku od ulaska u EU napustilo 620 liječnika.

“Njih još 1.600 ima spremne sve papire za odlazak, od toga ih je 20 s područja Bjelovarsko-bilogorske županije. Ovakvi programi mjera definitivno imaju svoj smisao, na njih se trebaju ugledati i drugi“, istaknuo je Povh.

Ravnatelj Opće bolnice Bjelovar Ali Allouch rekao je da toj ustanovi trenutno nedostaje 30-ak liječnika, no i da je trend njihova odlaska usporen.

“Kao županijska bolnica možemo se pohvaliti da smo među rijetkima u Hrvatskoj gdje je odlazak liječnika u manjem obimu. Od 4. kolovoza 2016. godine od kako sam ja na čelu te ustanove do 30. listopada ove godine u Općoj bolnici Bjelovar zaposlili smo 11 liječnika specijalista, 14 liječnika specijalizanta i šest liječnika sekundarstva. Nećemo ostati na tome nego ćemo tražiti još novih liječnika. Investicija u čovjeka je najbolja investicija i uvijek se višestruko vraća, rekao je ravnatelj Allouch. Zahvalio je županu i njegovim suradnicima na ovoj ideji, za koju je rekao da je jedinstvena u Hrvatskoj.

N1 pratite putem aplikacija zaAndroid | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mrežaTwitter | Facebook | Instagram