Asja Korbar: Vraćanje izbjeglica iz Hrvatske sve je nasilnije

Vijesti 17. pro 201809:41 > 09:49
N1

Optužbe na račun hrvatske policije, da nezakonito i nasilno vraća migrante na teritorij Bosne i Hercegovine, komentirala je u Novom danu N1 televizije Asja Korbar iz udruge "Are You Syrious?".

Podsjetimo, njemački ARD objavio je snimke na kojima se navodno vidi kako hrvatska policija nezakonito protjeruje migrante, uključujući djecu, maloljetnike i žene. Snimke je objavila te poslala njemačkim, ali i drugim medijima, organizacija Border Violence Patrol. Prema informacijama s BVP, protjerivanja sa snimki su provedena na području BiH, udaljena od službenog graničnog prijelaza i bez prisutnosti BiH policije. Tvrde kako su snimke prvi dokaz sustavnog protjerivanja koje provodi hrvatska policija. Napominju kako snimke smatraju autentičnima.

Situaciju je komentirala Asja Korbar. 

VEZANE VIJESTI

Gdje su snimljene snimke, koliko ozbiljno ih možemo shvatiti?

Na slikama je očito, kao i na priloženim GPS koordinatama, da su snimljene na teritoriju BIH i vidimo na njima da hrvatski policijski djelatnici ulaze na teritorij BiH.

Postoji niz optužbi na račun hrvatske policije. Kako to komentirate?

Od 2016. upozoravamo na nezakonita i sve nasilnija vraćanja izbjeglica s hrvatskog teritorija. Ove godine ima i vraćanja iz Slovenije preko Hrvatske u BiH. Neki su svjedočili i kako su vraćeni iz Italije, preko Slovenije i Hrvatske, u BiH. UNHCR BiH upozorava na ovo isto, kao i druge organizacije.

Koju liniju smatrate da prekoračuje hrvatska policija?

#related-news_0

Zanimljiva je izjava ministra sigurnosti BiH Mektića koja podupire tvrdnje da se migrante, odnosno izbjeglice nasilno vraća. Činjenica je da se hrvatski MUP nonšalantno odnosi prema ovoj temi i odbacuje optužbe. Gdje je linija? Nije pitanje moga smatranja. I sam Schengenski zakonik upozorava da se moraju uzimati u obzir međunarodni dokumenti i konvencije.

Koji su to okviri propisanog postupanja?

Ovdje se radi o ljudima koji se već nalaze na hrvatskom teritoriju. Postoje dva legalna načina postupanja. Ako osoba traži azil, ona se smješta u prihvatni centar i omogućuje joj se pristup međunarodnoj zaštiti. Ako to ne učine, počinje postupak readmisije. Ovaj proces koji vidimo na snimkama sugerira da nema konkretne procedure. Vide se kolektivna vraćanja osoba na bh teritorij, vidimo da bh policija nije prisutna i ono što je najproblematičnije je da je za pretpostaviti da se ne procjenjuju slučajevi individualno nego se kolektivno vraća ljude na teritorij druge države.

Ne postupaju svi policajci jednako.

Smatramo da treba sankcionirati nalogdavca, u ovom slučaju MUP. 

Uskoro video…

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mrežaTwitter|Facebook | Instagram.