Liječnik iz Zadra nepravomoćno je osuđen na godinu dana bezuvjetnog zatvora zbog nesavjesnog liječenja dječaka koji je preminuo od šarlaha. Ovo je prva takva presuda u Hrvatskoj.
Glasnogovornik Općinskog suda u Zadru Denis Klarendić potvrdio je da je zadarski pedijatar Darko Radman (69) nepravomoćno osuđen na godinu dana bezuvjetnog zatvora za nesavjesno liječenje šestogodišnjeg R. B. iz Svetog Filipa i Jakova.
Zadarskog liječnika teretilo se da je nesavjesnim liječenjem skrivio smrt šestogodišnjeg dječaka koji je preminuo u veljači 2015. godine od posljedica šarlaha.
Njega su u kritičnom stanju na Odjel pedijatrije doveli djed i baka. Tamo ga je pregledao pedijatar, koji je s njim i razgovarao, no infekcija se tako brzo proširila da je dječak izgubio svijest u nepunih sat vremena od dolaska pa je hitno prebačen na Jedinicu intenzivnog liječenja.
Otkrilo se, međutim, da je dječaka nekoliko dana ranije kao dežurni pedijatar u zadarskom Domu zdravlja pregledao Radman. Općinsko državno odvjetništvo teretilo ga je da je tada propustio obaviti hitni medicinski premještaj djeteta u Opću bolnicu Zadar na hospitalizaciju i pretrage te mu propisati adekvatnu terapiju za liječenje šarlaha koji je djetetu dva dana prije dijagnosticiran.
Nepravomoćna presuda koju je donijela sutkinja Ana Zrilić, prema pisanju medija, prva je bezuvjetna kazna zatvora izrečena nekom liječniku u Hrvatskoj za smrt pacijenta.
Slučaj je za N1 komentiralo i Ministarstvo zdravstva.
“U svezi medicinskog zbrinjavanja maloljetnika R.K. tijekom veljače 2015. godine obavljeni su zdravstveno-inspekcijski nadzori u Općoj bolnici Zadar, Zavodu za hitnu medicinu Zadarske županije, Ispostava u Biogradu na moru, Specijalističkoj pedijatrijskoj ordinaciji F. K. u Biogradu na moru te Domu zdravlja Zadarske županije u Zadru.
Zapisnici o obavljenim zdravstveno-inspekcijskim nadzorima, doneseno stručno mišljenje dostavljeni su Općinskom državnom odvjetništvu u Zadru na daljnje postupanje.
U prosincu 2015. g. cjelovita dokumentacija također je dostavljena Povjerenstvu za stručna pitanja i stručni nadzor Hrvatske liječničke komore na njihov zahtjev.
Također protiv imenovanog liječnika i još dvoje liječnika, zaposlenika Zavoda za hitnu medicinu Zadarske županije, radi počinjenja prekršaja iz članka 59. stavka 1. točke 5. Zakona o liječništvu i članka 27. tadašnjeg Zakona o evidencijama u oblasti zdravstva, zbog nevođenja medicinske dokumentacije podignuti su optužni prijedlozi.
Komentiranje sudskih presuda je izvan nadležnosti ministra i Ministarstva zdravstva”, stoji u njihovom odgovoru.
Hrvatska liječnička komora u svom odgovoru podsjeća da ne može komentirati sudske presude dok ne postanu pravomoćne.
Kažu da pred Časnim sudom HLK-a nije pokrenut niti vođen postupak protiv dr. Darka Radmana. “U zadnjih pet godina pred Časnim sudom HLK vodio se postupak protiv 58 liječnika za koje su donijete 32 odluke”, kažu iz HLK.
“Prema Zakonu o liječništvu policija, državno odvjetništvo i sudovi dužni su obavještavati ministarstvo nadležno za zdravstvo i Komoru o postupcima koji se vode protiv liječnika.
Komora nema mogućnost voditi potpunu evidenciju o svim pravomoćnim presudama donesenim u postupcima koji su se vodili protiv liječnika na redovnim sudovima RH, nego samo za one koje Komora zaprimi informaciju od nadležnih tijela.
Liječnika koji je pravomoćnom sudskom odlukom proglašen krivim za počinjenje kaznenog djela, Časni sud HLK može po primitku zahtjeva ovlaštene osobe za pokretanjem postupka za utvrđenje nedostojnosti, s obzirom na važnost i prirodu ugroženog dobra ili druge posljedice te s obzirom na okolnosti pod kojima je radnja izvršena odnosno propuštena, smatrati nedostojnim za obavljanje liječničke djelatnosti”, objašnjavaju iz HLK.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram