Dok drugi lobiraju za sjedište Agencije za rad, Hrvatska razmišlja

Vijesti 21. velj 201917:39 > 17:54
Pixabay (ilustracija)

Samo pet država u Europskoj uniji nema sjedište neke europske agencije unutar svojih granica. Među njima je i Hrvatska koja je jedan fijasko već doživjela s agencijom za lijekove. Sada nam se pruža prilika za dobiti agenciju za rad s proračunom od 50 milijuna eura. I dok drugi već lobiraju, Hrvatska još uvijek vijeća hoće li se uopće prijaviti.

Do kraja godine u planu je osnivanje Agencije za rad koja bi imala 140 zaposlenih i proračun od 50 milijuna eura. Na pitanje novinara ima li šanse da sjedište agencije bude u Hrvatskoj ministar rada Marko Pavić kaže kako se “o tome još analizira” i ne otkriva hoće li Hrvatska ponovno pokušati dobiti jednu europsku agenciju.

Europski pregovarači prošlog tjedna dogovorili su njezino osnivanje s ciljem suzbijanja rada na crno, ali i osiguravanje prava radnika u prekograničnim situacijama. 

“Svi znamo da europsko tržište rada raste. Trenutno preko 17 milijuna ljudi živi i radi u nekoj drugoj zemlji članici, što znači da je važnije no ikad imati pravedno tržište rada. Puno smo radili na tome da revidiramo pravila koja reguliraju mobilnost radne snage no ona ne znače ništa ako se ne primijenjuju”, pojašnjava europska povjerenica za zapošljavanje Marianne Thyssen.

Jeroen Lenaers iz grupacije Europske pučke stranke u Europskom parlamentu kaže kako se mora učiniti sve da se osigura protok radne snage koji je ne samo slobodan, već i pravedan. “Da bismo to osigurali potrebne su nam dvije stvari: prvo, potrebna su nam jasna, pravedna, i provediva pravila. Drugo, ta pravila moraju se ispravno primjenjivati”, kaže Lenaers.

Agencija bi trebala doći u jednu od pet država koja nema nijednu, a među njima je i Hrvatska. Još se sjećamo fijaska s Europskom agencijom za lijekove kada je Hrvatska na sam dan odluke povukla svoju kandidaturu. Resorni ministar nije previše zabrinut oko gubitka te agencije. 

VEZANE VIJESTI

“Kako bi ovi u Saboru rekli, to je krivi navod, nije fijasko. Hrvatska je bila samo jedan od konkurenata i nije to bilo lako za dobiti. Znači nije bilo lako za dobiti”, rekao je ministar zdravstva Milan Kujundžić.

A kako bi dobili neku EU agenciju potrebno je ozbiljno lobiranje. Slovačka je s time već počela dok Hrvatska još ni odluku nije donijela.

“Ministar Pavić kao resorni ministar je trebao već sada napraviti sve da izlobira u EU da Agencija za rad dođe u Hrvatsku zajedno s premijerom Plenkovićem. Očito je da su njima puno bitnije neke druge stvari nego da ta agencija dođe u Hrvatsku. To je vrlo važna agencija, radi se o radu, radnim pravima”, smatra Mirando Mrsić, bivši ministar rada.

Da Hrvatska već kasni s odlukom i lobiranjem smatraju i europski zastupnici.

“Naravno da tako nešto treba pokušati realizirati dobrim pripremama i odličnim lobiranjem. Jer s pripremama možete samo zakasniti, a nikako uraniti. U tom poslu treba izvući pouke iz neuspjeha kandidature za domaćinstvo odnosno dobijanja sjedišta EU agencije za lijekove”, poručuje eurozastupnik Tonino Picula.

Prema svemu sudeći, ukoliko se i prijavi, Hrvatska bi mogla doživjeti još jedan neuspjeh, baš kao i s Europskom agencijom za lijekove.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.