Gosto Novog dana bio je sudac Vrhovnog suda i predsjednik Udruge sudaca Damir Kontrec. Komentirao je, među ostalim, sukob između sutkinje i odvjetnice na suđenju Ivi Sanaderu, ali i presude medijima i novinarima.
Kontrec ne vidi postojanje trenda kada je riječ o suđenju novinarima i medijima. “Kada se svede na brojke ne čini mi se da je trend protiv medija. Neću nikoga braniti, nepravomoćne presude će proći kroz kontrolu žalbenog suda. Zatražio sam detaljno izvješće o tužbama protiv medija, a podatke bi trebali dobiti kroz 15-ak dana pa ćemo vidjeti koliko je u drugostupanjskom postupku bilo presuda. Prema onome što sam do sada pogledao nema nekakvog odskakanja od prosjeka”, rekao je.
Podsjetio je da HND na nedavnu tribinu nije zvao nikoga s Vrhovnog suda. “Vjerojatno su smatrali da im tamo ne trebamo”, rekao je.
Ističe kako je prosvjed pravo koje svatko u ovoj državi ima. “U zadnje vrijeme se govori o tužbama HRT-a. Tu treba razlikovati dvije stvari, naknada štete zbog nečega što je objavljeno u medijima, a druga je više radno pravne prirode kada poslodavac tuži svog radnika za štetu, takvih predmeta imamo na stotine”, ističe Kontrec.
Kada je riječ o suđenju Ivi Sanaderu i odluci sutkinje da mu dodijeli odvjetnika po službenoj dužnosti kaže kako Zakon o kaznenom postupku daje sucima alate da spriječe zloporabe stranaka u postupku, da spriječe odugovlačenje procesa i izreknu disciplinske sankcije ako prekorače određenu granicu pa ih se treba kazniti novčanom kaznom.
#related-news_0
“To je očito ovdje bilo primjenjeno. Ono što je problem u sudskoj praksi s pozicije prvostupanjskog suda jest da se takva kazna izrekne u žalbenoj fazi novčane kazne padaju, poništavaju se takva rješenja, to bi trebalo provesti analizu zašto.
Otkrio je da se Udruga sudaca i Vrhovni sud zalažu za novo uređenje revizije kao izvanrednog pravnog lijeka i pitanje oglednog spora. “Kada se utvrdi da postoji veliki broj istovrsnih predmeta prvog stupnja predsjednici sudova će obavijestiti Vrhovni sud i onda Vrhovni sud zauzima odgovarajuće pravno shvaćanje na osnovu oglednog spora, time ćemo postići ujednačenu sudsku praksu.”
Kada je riječ o reviziji predlažu tzv. reviziju po dopuštenju Vrhovnog suda jer bi se time omogućilo da se na godišnjoj razini stekne pravno mišljenje za više od 500 pravnih pitanja i ujednačavanje sudske prakse.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.