Na Pantovčaku razgovor o tome kako je biti mlad i živjeti u Hrvatskoj

Vijesti 22. ožu 201919:37 > 19:46
Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Nepovjerenje u hrvatske institucije i politiku, nesigurnost zaposlenja i pasivnost mladih - neki su od problema na koje su upozorili znanstvenici, profesori i politički aktivni mladi ljudi na okruglom stolu "Biti mlad, politički obrazovan i živjeti u Hrvatskoj" u organizaciji Vijeća mladih predsjednice Republike Kolinde Grabar-Kitarović.

Znanstvena suradnica u Institutu za društvena istraživanja Vlasta Ilišin objasnila je kako je njihovo istraživanje pokazalo da nema velikih međugeneracijskih razlika te da mladi iskazuju stavove koji su bliski stavovima svojih roditelja.

Mladi su skloniji političkoj apstinenciji, nespremni su preuzeti političku odgovornost i većina se samopozicionira u politički centar s blagom inklinacijom u desno. Izrazito su vezani za obitelj i izuzetno nepovjerljivi prema ljudima drukčijih političkih uvjerenja i političkim liderima, skloniji su represivnim institucijama poput vojske, policije i vjerskim institucijama, a veće povjerenje iskazuju prema međunarodnim institucijama.

Ilišin je kazala kako se rezultati mogu sažeti kao “nerazvijena demokratska kultura” te da su u tome zakazali svi – roditelji, politički akteri, mediji i obrazovni sustav.

VEZANE VIJESTI

Sudionici okruglog stola upravo su bolju edukaciju i informiranost od najranije dobi naveli kao ključ rješavanja problema koji će potaknuti kritičko razmišljanje i veću društvenu i političku angažiranost mladih. 

Predsjednica Vladina savjeta za mlade Tanja Herceg smatra da mladi često zaboravljaju koliko su bitni i kolika je njihova moć. Istaknula je kako Zakon o savjetima mladih propisuje da bi svaka jedinica lokalne, područne i regionalne samouprave trebala imati aktivan Savjet mladih, no u Hrvatskoj ih ima 86, dok gradova, općina i županija ima preko 500. 

Predsjednik Debatnog kluba Ekonomskog fakulteta u Zagrebu Domagoj Leko smatra da mladi političari svojim djelovanjem ponekad ne pružaju najbolji primjer ostalim mladima jer postoje situacije kada mladi koriste političke platforme kako bi gradili svoju karijeru i put do uspjeha. 

“Mlade ne zanimaju ideološka pitanja koliko ih zanimaju egzistencijalna pitanja”, naglasila je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović, a fokusiranost u društvu na ideologiju vidi kao jedan od razloga zašto mladi gube povjerenje u politiku i političare. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram