Nakon noći u pritvoru 12 osumnjičenih u akciji Uljanik u srijedu su ispitani u državnom odvjetništvu u Rijeci te su nakon ispitivanja vraćeni u pritvor. Kod suca istrage trebali bi doći sutra ujutro kada će se odlučivati o daljnjem pritvoru.
upanijsko državno odvjetništvo u Rijeci u srijedu je ispitalo svih 12 uhićenika u akciji Uljanik od kojih je za devetoricu osumnjičenih predloženo određivanje istražnog zatvora, doznaje se u srijedu iz Županijskog državnog odvjetništva.
“Županijsko državno odvjetništvo u Rijeci u srijedu je ispitalo svih 12 uhićenika te je nakon ispitivanja sucu istrage Županijskog suda u Rijeci podnesen prijedlog za određivanje istražnog zatvora protiv devetero uhićenika, zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, a protiv petorice od njih devet i zbog opasnosti od ponavljanja kaznenih djela, izjavila je u srijedu glasnogovornica Županijskog državnog odvjetništva Tea Radovani. Kako je rekla, za trojicu nije predložen istražni zatvor jer nema osnove za određivanje i oni izlaze iz pritvora. Dodala je kako će daljnje državnoodvjetničke odluke biti objavljene na internetskim stranicama.
Policijski službenici PNUSKOK-a, Službe za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta Rijeka u suradnji s policijskim službenicima PU istarske i PU primorsko-goranske provodili su opsežno kriminalističko istraživanje međusobnog poslovanja trgovačkih društava koja posluju unutar grupe poduzeća iz Pule, a kojoj pripada i brodogradilište u Rijeci te poslovanja društava iz navedene grupe poduzeća s drugim poslovnim subjektima izvan grupe. Upravo zbog opsežnosti i složenosti kriminalističkog istraživanja u kojem sudjeluje više od 100 policijskih službenika, osnovan je stožer u prostorijama Službe za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta Rijeka, objavljeno je na stranicama MUP-a.
Više čitajte OVDJE.
Odvjetnik Elvisa Pahljine, Goran Veljović kaže kako se njegov klijent branio šutnjom jer nisu imali vremena pripremiti se kako treba.
Na pitanje kako se Pahljina osjeća, Veljović kaže da ne zna, ali da dobro izgleda.
Odvjetnik očekuje da će Pahljina biti pušten da se brani sa slobode jer “ponoviti djelo ne bi mogao ni Houdini”.
Smatra da njegov klijet neće pobjeći u slučaju da ga se pusti na slobodu jer ima samo državljanstvo RH.
Pahljina je bio na funkciji pomoćnika direktora za financije, kaže Veljović, a na pitanje je li njegov klijent znao sve tokove novca, kaže kako to “ne zna ni on”.
Trgovački sud u Rijeci održat će ročište o 3. maju sutra u 11 sati. Od Vlade zasad nisu dobili nikakve informacije, javlja naš reporter, Ranko Stojanac.
Nakon ispitivanja u ŽDO-u, 12 osumnjičenih vraća se u pritvor. Kod suca istrage trebali bi doći sutra ujutro, nešto iza 8 sati.
Šef HSS-a reagirao je na izjavu Ante Nobila, da politika može pokrenuti kazneni postupak, kao i odlučiti o njegovu kočenju. “Zastrašujuće je to što je rekao. Mislim da je u pravu. Neka demantiraju, neka ga tuže za klevetu ako imaju hrabrosti. Ovo što je rekao je najveći problem hrvatske države, što je pravosuđe pod direktnom upravom Vlade i Andreja Plenkovića”, rekao je Beljak na N1.
Više pročitajte OVDJE.
Radnici Uljanika oko 15 sati bi trebali ići kod predsjednice Kolinde Grabar Kitarović.
Odvjetnici Antona Brajkovića, Goran Marjanović i Matija Miloš kažu kako su iznijeli obranu i da smatraju da je njihov klijent čist, ali nisu htjeli otkrivati detalje. “Ključno je reći da naš klijent tvrdi da je donosio ispravne poslovne odluke s najboljim namjerama i ciljevima koji su trebali biti dobri za Uljanik”, rekao je Miloš.
“Mi smo iznijeli obranu, na državnom odvjetniku je sada da donese odluku. Mi smatramo da nema uvjeta za istražni zatvor za našeg branjenika”, kaže. Što se tiče suradnje s obranama drugih uhićenih, nisu htjeli otkriti surađuju li međusobno.
Bilo koji oblik restrukturiranja mora imati odgovor na pitanje što bi to u konačnici podrazumijevalo, rekao je ministar financija, Zdravko Marić, o situaciji u Uljaniku.
Više pročitajte OVDJE.
Svi osumnjičeni do sutra ostaju u pritvoru, a onda će se vidjeti koji su dokazi, rekao je odvjetnik Nobilo.
Anto Nobilo, odvjetnik Giannija Rossande kazao je, nakon izlaska iz ŽDO-a, kako se njegov klijent zasad brani šutnjom.
“Nitko od osumnjičenih se ne tereti da je uzeo niti jednu kunu. Radi se o kaznenom djelu da je unutar sustava Uljanik došlo do poslova kojima su oštećene tvrtkre unutar sustava. Dakle, nema isisavanja novca”.
Više pročitajte OVDJE.
Ministar Tomislav Ćorić rekao je da će Vlada odlučiti u kojem će se smjeru ići dalje, vezano uz funkcioniranje brodogradnje. ”Ovakav model funkcioniranja brodogradnje nije model s kojim treba nastaviti”, kazao je.
Gianni Rossanda u ŽDO u Rijeci ušao je bez riječi.
Anto Nobilo, odvjetnik Giannija Rossande, na pitanje hoće li se njegov klijent braniti šutnjom lakonski odgovorio: “Šutnja”. Nakon toga je bez dodatnih objašnjenja produžio u zgradu.
Ministar gospodarstva, Darko Horvat, rekao je da je blizu rješenje za situaciju u Uljaniku. “Dozvolite da ta odluka bude utemeljena na pravim analizama. Ono što je najbitnije u ovom trenutku, jedan loš model financiranja hrvatske brodogradnje se polako napušta”, rekao je ministar.
Više pročitajte OVDJE.
Zbog nedostatka prostora, dvojica osumnjičenih bit će ispitana na Općinskom državnom odvjetništvu, umjesto na Županijskom državnom odvjetništvu, javlja naš reporter Ranko Stojanac.
Prilikom dolaska na sjednicu Užeg kabineta, ministar prometa Oleg Butković kazao je:
“Ne znam je li stečaj racionalan ili nije, teško mi je reći. Kad gledate s financijske strane onda vjerojatno je, ali kad gledate s ljudske strane, sa strane radnika koji nisu ni za šta krivi, onda nije. Odluka je jako teška”, rekao je Butković.
Više čitajte OVDJE.
Bivši ministar gospodarstva, Goranko Fižulić, u Novom je danu komentirao situaciju u Uljaniku. Rekao je da je potpuno nejasno što se dogodilo u tom brodogradilištu te da javnost zaslužuje dobiti tablicu uloženog novca, proizvedenih brodova i gubitaka.
Više pročitajte OVDJE.
Prilikom dovođenja bivšeg predsjednika Uprave Uljanika Antona Brajkovića, građanin mu je, ispred riječkoga DORH-a, dobacivao: Lopove, lopove.
Pristižu i drugi uhićeni u akciji Uljanik. Svi će danas biti ispitani u DORH-u. Stigli su Zdravko Pliško, Veljko Grbac, Silvan Kranjc i Anton Brajković.
Prvi od 12 uhićenih stigao je u prostorije Županijskog državnog odvjetništva u Rijeci.
Uži kabinet Vlade zasjeda u srijedu. Moguće je da će odluka o sudbini Uljanika bude donesena već danas. Sutra bi, javlja naš reporter Hrvoje Krešić, mogla biti i javno komunicirana na sjednici Vlade.
Više čitajte OVDJE.
Predsjednica Republike, Kolinda Grabar Kitarović, danas će primiti predstavnike radnika Uljanika.
Više pročitajte OVDJE.
Očekuje se da će DORH tijekom jutra početi s ispitivanjem dvanaestorice osumnjičenih. Oni se trenutačno nalaze u pritvoru.
Smatra se da bi u okviru akcije “Uljanik” idućih dana moglo uslijediti privođenje još nekih osoba zato što je istraga i dalje otvorena.
Uhićeni u akciji Uljanik terete se za više kaznenih djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju i jedno kazneno djelo subvencijske prijevare na štetu brodogradilišta i državnog proračuna, potvrdio je šef riječkog PNUSKOK-a Božo Barbarić.
U službenom priopćenju policija je izvijestila da od rujna 2018. provodi “kompleksno kriminalističko istraživanje međusobnog poslovanja trgovačkih društava koja posluju unutar grupe poduzeća iz Pule, a kojoj pripada i brodogradilište u Rijeci te poslovanja društava iz navedene grupe poduzeća s drugim poslovnim subjektima izvan grupe”.
Potvrdili su i da je tijekom utorka na području Istre uhićeno 12 osoba (rođenih 1946., 1954., 1960., 1966.,1953., 1967., 1973., 1955., 1968., 1971., 1957. i 1971.) zbog sumnje da su “počinili više kaznenih djela zlouporabe povjerenja u gospodarskom poslovanju i jednog kaznenog djela subvencijske prijevare na štetu brodogradilišta u Puli i Rijeci te državnog proračuna”. Materijalnu štetu izazvanu tim nedjelima policija procjenjuje na preko 1,2 milijarde kuna.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
U akciji Uljanik, prema neslužbenim informacijama, privedeni su, među ostalima, bivši predsjednik uprave Gianni Rossanda, njegov prethodnik Anton Brajković, članovi bivše uprave Marinko Brgić i Veljko Grbac, predsjednik Uprave 3. maja Maksimilijan Percan, bivši direktori riječkog brodogradilišta i drugi direktori Uljanikovih društava te Dragutin Pavletić i Darko Šorc iz Uljanik Plovidbe.
- Šef riječkog PNUSKOK-a ne isključuje nova uhićenja, istraga o Uljaniku ide dalje
- Tko su uhićeni u akciji Uljanik i čime su se bavili u brodogradilištu?
- Čeka se odluka o sudbini Uljanika
- Nobilo: Svi osumnjičeni do sutra ostaju u pritvoru