Kandidat Amsterdamske koalicije za europske izbore Damir Novotny gostovao je u emisiji Novi dan gdje je ustvrdio kako je potpuno jasno da je neodrživo stanje mirovinskog sustava i kako je potrebna potpuna reforma socijalnog sustava.
Na pitanje kako bi mogla završiti referendumska inicijativa “67 je previše”, Novotny je odgovorio: “Ne znamo kako će završiti ova inicijativa. Možda će se poboljšati vrijeme. Po mom mišljenju je tema kompleksnija nego što se ovim jednostavnim pitanjem želi postići”.
“Kada je riječ o mirovinskom sustavu, potpuno je jasno da je ovakvo stanje neodrživo. Samo 18 posto umirovljenika ima puni staž. Tu je izuzetno značajna siva ekonomija jer je stvaraju dohotci koji ne idu državi. Potpuno je jasno da je upitna dugoročna održivost.. Ono što zapravo mi moramo napraviti je temeljno reformirati cijeli socijalni sustav koji čini gotovo 2/3 proračunskog rashoda. Kao što sam rekao, imamo u mirovinskom sustavu 17-18 posto umirovljenika koji imaju puni radni vijek i koji su tijekom svojeg radnog vijeka uplaćivali tadašnjim umirovljenicima.”
“Prekasno se ulazi u sferu rada. Oni koji završavaju srednju školu trebali bi odmah ići na tržište rada, međutim za njih na tržištu rada nema dovoljno radnih mjesta jer se traži kvalifikacija koju hrvatski obrazovni sustav ne pruža. Nama kao i drugim zemljama nedostaje majstora i ostalih strukovnih zanimanja. Mi obrazujemo nešto što nema budućnosti”, izjavio je Novotny navodeći kako je problem što prosječno hrvatski umirovljenici imaju oko 54, 56 godina.
Povlaštene mirovine
Ekonomski analitičar osvrnuo se i na povlaštene mirovine.
“To nisu ljudi koji su zaradili svoje mirovine radeći i uplaćujući. Oni su dobili od političke elite pravo koje ne pripada u mirovinskom sustavu, to bi trebalo ići u proračun i biti isplaćivano iz proračuna. Ovo nije proračunsko pitanje. Ovdje se radi o dva tipa razumijevanja Vlade. Mi se zalažemo da imamo mirovinski sustav kao i druge zapadne zemlje, čak su i Grčka i Italija napravile potrebne mirovinske reforme. Hrvatsku to tek čeka i ja razumijem da su to teške odluke, ali moraju se dogoditi. Uglavnom socijalističke vlade, kao što je to bilo i u Grčkoj i u Njemačkoj, donose takve nepopularne odluke”.
Na pitanje kako Novotny objašnjava da je Vladi podršku dala stranka Pametno, Novotny je kazao kako “to govori o tome da politički stavovi nisu javni. Mi još uvijek ne znamo što su lijeve i lijevo-centrističke stranke ili one desno-centrističke stranke. Vrlo često se u nekim točkama preklapaju krajnje lijeve i krajnje desne stranke.”
Na pitanje kakav stav prema sindikalnoj inicijativi ima Amsterdamska koalicija, Novotny je odgovorio kako on o tome ne bi govorio.
“Osobno mislim da je referendum nepotreban i radi se prijepor u jednoj točci koja je nebitna. Mnoge profesije rade i nakon 67 godine, kao što su sveučilišni profesori. Referendumsko pitanje je promašeno. U Republici Hrvatskoj kao i u drugim zemljama Mediterana postoji prijepor koliko će se raditi dok u zemljama s protestantskom tradicijom postoji stav da se raditi mora, a kada neće moći država će mi pomoći”, kazao je Novotny.
Kandidat Amsterdamske koalicije osvrnuo se i na SDP-ov prijedlog prema kojem bi se povećao osobni odbitak s 3.800 na 5.000 kuna.
“Naši dohotci su visoko opterećeni porezima, ali to nije pitanje poreza, već i prireza. Načelno, porezno opterećenje je izuzetno visoko i mora se spuštati. Ako govorimo da ćemo spustiti poreze, onda moramo pogledati kako ćemo spustiti troškove. Mi imamo veliki problem niskih plaća. Od zemalja u regiji, Slovenija ima najviše plaće i najvišu produktivnost”, kazao je Novotny.
Uskoro video.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram