Održana je središnja komemoracija u povodu 74. godišnjice bleiburške tragedije koju organizira Počasni bleiburški vod, a pokrovitelj komemoracije je Hrvatski sabor.
Austrijska policija zabilježila jedan incident na komemoraciji u Bleiburgu. Jedna osoba uzdigla je ruku i pozdravila Hitlerovim pozdravom, kažu. Vode ga u zatvor u Klagenfurt, javlja naša reporterka Katarina Brečić.
Završena je komemoracija i okupljeni se razilaze s Bleiburškog polja.
Krčki biskup Ivica Petanjek održao je propovijed na misi na Bleiburškom polju. S obzirom na zabranu austrijske Crkve iz Hrvatske biskupske konferencije kazali su da je to u redu, jer misu formalno vodi mons. Svalina.
Više pročitajte OVDJE.
U središtu Bleiburga u subotu u 11 sati bez incidenata održan je prosvjed protiv komemoracije žrtvama Križnog puta u organizaciji koruške podružnice stranke Zelenih te bleiburške podružnice Antifašističke akcije na kojem se okupilo pedesetak ljudi, a nadgledalo isto toliko austrijskih policajaca.
Više pročitajte OVDJE.
Prve projekcije policije kažu da se okupilo između osam i deset tisuća ljudi na Bleiburškom polju. Ipak, točnu će brojku objaviti poslijepodne.
Počela je sveta misa na Bleiburgu.
Na misi su i izaslanici premijera Andreja Plenkovića, ministri Lovro Kuščević, Tomo Medved i Milan Kujundžić. Uz njih je i izaslanica predsjednice Kolinde Grabar Kitarović, kao i izaslanik predsjednika Sabora, Gordana Jandrokovića – Ante Sanader.
Na komemoraciji su i Milijan Brkić, Miro Kovač, Josip Đakić, kao i predsjednica Neovisnih za Hrvatsku, Bruna Esih te Željko Glasnović.
Austrijska policija kaže da do 11.30 nije bilo nikakvih incidenata ni uhićenja u Bleiburgu.
Komemoracija je počela molitvom kod hrvatskoga groba na mjesnom groblju u Unterloibachu nakon čega će krenuti procesije prema Bleiburškom polju, gdje će se održati misa i potom molitva za islamske vjernike, a završit će polaganje vijenaca kod Spomen-obilježja.
Kako javlja naša reporterka Ana Mlinarić, policajci na Bleiburgu u razgovoru su joj objasnili što su zabranjena obilježja. Kazali su kako imaju točno navedene upute što je zabranjeno, a što nije. Primjerice, zabranjena je zastava s prvim bijelim poljem na grbu i zastava koja ima ustaška obilježja, na kojoj je slovo “U” u plavoj boji. Ukoliko bi se, primjerice, netko pojavio sa sličnom zastavom, gdje bi slovo “U” bilo druge boje, policajci ne bi morali postupati, jer to tada ne bi bio zabranjeni simbol.
Povjesničar Ivo Goldstein gostovao je u Novom danu i komentirao komemoraciju na Bleiburgu. “Mislim da je sve i prije otišlo kvragu”, rekao je Goldstein, dodavši da je Križni put bio ratni zločin, ali Bleiburg nije.
Više pročitajte OVDJE.
Prosvjednici u Bleiburg donijeli i zastavu Jugoslavije.
Policijsko vozilo zvučnom porukom obavještava prosvjednike u Bleiburgu da su pod videonadzorom i da ih se na temelju snimki može kazneno goniti.
Policijsko vozilo zvučnom porukom obavještava prosvjednike u Bleiburgu da su pod videonadzorom i da ih se na temelju snimki može kazneno goniti #n1info pic.twitter.com/CzTtKZo6ih
— Katarina Brecic (@kbrecic) May 18, 2019
Usprkos lošem vremenu, na komemoraciji se očekuje više stotina ljudi.
Božo Vukušić, tajnik Počasnog bleiburškog voda, za N1 je rekao da su zabranjeni grb i zastava ustaškog pokreta, kao i njihove imitacije te geste i parole ustaškog pokreta, ali da se ne zna što će sve mjerodavna austrijska državna tijela podrazumijevati što se točno zabranjuje novim zakonom. “U našoj domeni je sve što se događa na ovom polju, a vezano je uz austrijske crkvene propise i zakone i praksu, kojih se, pored državnih zakona, moramo pridržavati”, rekao je Vukušić.
Počeo je prosvjed Radničke fronte i austrijske Radikalne ljevice protiv povijesnog revizionizma u Bleiburgu.
Prosvjed @RadnickaFronta i @RadikaleLinkeAT u Bleiburgu protiv povijesnog revizionizma. To je jedan od dva prosvjeda koji će se održati u Bleiburgu #n1info pic.twitter.com/ys8EC4wdIl
— Katarina Brecic (@kbrecic) May 18, 2019
Na Bleiburgu je otvoren i info štand, na kojemu se posjetitelje informira o novim, postroženim zakonima i kaznama za prekršaje.
https://twitter.com/Ana_Mlinaric/status/1129651517617844224
Austrijska policija pripremila se za jedan od dva prosvjeda koji će se održati u Bleiburgu. Prosvjednici traže zabranu komemoracije jer je, kako kažu neki od njih, to najveće neonacističko okupljanje u Europi.
Austrijska granična policija pregledava sve autobuse i automobile s hrvatskim registarskim oznakama na putu prema Bleiburgu. Policija je najavila da će djelovati strogo i beskompromisno, javlja naša reporterka Katarina Brečić.
Austrijska granična policija pregledava sve autobuse i automobile s hrvatskim registarskim oznakama na putu prema Bleiburgu. Policija je najavila da će djelovati strogo i bezkompromisno #n1info pic.twitter.com/XpLiN0MQY5
— Katarina Brecic (@kbrecic) May 18, 2019
U Bleiburgu su za danas zakazana dva prosvjeda protiv komemoracije žrtvama Križnog puta, a na svakom se očekuje između 200 i 250 ljudi.
Više pročitajte OVDJE.
Komemoraciju će osiguravati po deset policijskih vodova, ukupno oko 350 policajaca, povučenih iz cijele države. Angažirana su dva protueksplozivna tima i dva helikoptera Ministarstva unutarnjih poslova. Austrijskim policajcima će pomagati 12 policajaca iz Hrvatske, a cijeli će skup biti pokriven kamerama te videonadzorom. Apsolutno svaki prijestup i kršenja Zakona o javnom okupljanju ili pak propisa o nedopuštenim simbolima kažnjavat će se na licu mjesta, kažu iz policije. Posebno upozoravaju na pokazivanje ustaških obilježja za koje je predviđena kazna od 4000 eura i zatvor do mjesec dana, a u slučaju ponavljanja djela, čak do 10.000 eura i šest tjedana zatvora, javlja Večernji list.
Biskupijski administrator u Klagenfurtu Engelbert Guggenberger ove je godine odbio izdati suglasnost da jedan od hrvatskih biskupa predvodi svetu misu, a mjerodavne kotarske vlasti u Voelkermarktu su bleiburšku komemoraciju okarakterizirale kao javni skup. Program komemoracije počinje u 11 sati molitvom kod Hrvatskoga groba na mjesnom groblju u Unterloibachu, nakon čega kreće procesija prema Bleiburškom polju.
Početak službenog dijela komemoracije na Bleiburškom polju započinje u 12 sati svetom misom, a u 13,35 sati bit će održana molitva za žrtve Bleiburške tragedije islamske vjeroispovijedi te će u 13,45 sati biti polaganje vijenaca.
Program završava u 14 sati odjavnom riječi glasnogovornika Počasnoga bleiburškog voda velečasnog Ante Kutleše.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Na misu u Bleiburgu stigli izaslanici državnog vrha, kao i Brkić, Kovač, Esih…
Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora bio je saborski zastupnik i predsjednik Odbora za izbor, imenovanja i upravne poslove Ante Sanader. U ime Vlade RH na središnjoj komemoraciji nazočio je ministar uprave Lovro Kušćević te ministar branitelja Tomo Medved, a izaslanica predsjednice Republike na komemoraciji bila je predstojnica njezinog ureda Anamarija Kirinić.
Na komemoraciji na Bleiburškom polju ove godine osim svete mise, nije bilo političkih govora.
- Pojačane policijske snage, uz austrijsku, na terenu i hrvatska policija
- Prosvjed Zelenih i antifašista protiv komemoracije prošao bez incidenata
- Krčki biskup održao propovijed na Bleiburgu: Istina će nas osloboditi