Povodom Međunarodnog dana sjećanja na genocid nad Romima, BIRN je razgovarao s povjesničarem Danijelom Vojakom o progonu i ubojstvima koje su nacisti i njihovi hrvatski saveznici činili nad tisućama Roma.
Od 2012. godine svakog 2. kolovoza zajednica hrvatskih Roma obilježava Međunarodni dan sjećanja na genocid nad Romima ili Samudaripen (što znači “masovna ubojstva”) komemoracijom u selu Uštica.
Tijekom Drugog svjetskog rata Romi su bili meta rasističkih zakona nacističke Nemačke, a zajedno s drugim etničkim grupama, poput Židova, Srba, ali i antifašista, i meta ustaškog pokreta koji je tijekom rata formirao marionetsku fašističku državu – Nezavisnu Državu Hrvatsku (NDH).
BIRN je povodom obilježavanja Samudaripena razgovarao s Danijelom Vojakom, povjesničarom Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar, koji se već 17 godina bavi poviješću Roma, a koji kaže kako je 2. kolovoza odabran, budući da su na taj datum 1944. godine nacisti u logoru Auschwitz ubili grupu od oko 3000 Roma. Vojak je također jedan od autora nedavno objavljene knjige pod naslovom “Romi u Drugom svjetskom ratu u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, 1941-1945.” koja ima za cilj da pomogne nastavnicima da objasne ovu temu svojim učenicima.
Vojak ističe da ustaški zločini nad Romima nisu tako dobro istraženi u odnosu na zločine nad Srbima, Židovima ili antifašistima te kako o stradanju Roma nema puno arhiviranih dokumenata.
“O Romima vi imate (samo) isječke, tragove u tim dokumentima koje morate vrlo dobro pročitati”, objašnjava on, dodavši da je od Drugog svjetskog rata prošlo više od 70 godina i da je malo živih svjedoka.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter |Facebook | Instagram.