O budućnosti kutinskog industrijskog diva Petrokemije u Newsroomu smo razgovarali s predsjednikom Uprave Davorom Žmegačem.
Sve do privatizacije prošle godine opstanak Petrokemije bio je upitan. Predsjednik Uprave Davor Žmegač kaže da je poslovanje sada u uzlaznoj putanju.
“Trendovi su dobri. No, moram odmah na početku reći da zbog dugogodišnje podinvestiranost kompanije – a kompanija je prije nekoliko godina proslavila 50 godina, i sasvim sigurno je jedna od najznačajnijih industrijskih kompanija u Hrvatskoj i u široj regiji – zbog zaostajanjea u investicijama od 20, ili 30 godina i svih problema koji su bili, ne može se situacija riješiti za tri, pet ili šest mjeseci. Za to će biti potrebno dosta vremena, dosta znanja, možda i nekih novih okvira i pristupa da kompanija stane na svoje noge u cijelosti, da se nadoknadi zaostatak iu investicijama, ne samo u postrojenja, nego i u ljude. Ljudski kapital je izrazito važan za takvu vrstu kompanija. Ali trendovi su dobri i to nas veseli.”
Upitan o uvjetima i cijenama nabave plina nekada i danas, Žmegač kaže da je njihov zadatak – budućnost kompanije.
“Imamo zadatak da kompaniju stavimo na noge. Činjenica je da su Ina i PPD ponajveće hrvatske kompanije po prihodima i nizu pokazatelja, u njima je izvanredno znanje koje nam je potrebno i koje možemo dobiti. Postoji mogućnost velike sinergije.
Rekao bih da je za jedan tako velik zalogaj, što Petrokemija jest, takvim kompanijama trebalo uvjeravanje druge strane, drugog partnera. Mislim da je Vlada svojim potezima, odlučnošću i smjerom kojim je diktirala privatizaciju, odigrala ključnu ulogu. Pokazala je odlučnost da se to ili razriješi i dođe do poslovnog modela koji je održiv – ili da toga nema. U tom jednom partnerskom odnosu u kojem je država imala jasne ciljeve što želi, drugi partneri koji su ulagali novac, kao i dioničari, ocijenili su da postoji snaga da će se ono što se dogovori ispoštovati. Mislim da je to bio ključni moment”
Komentirao je i najave otpuštanja radnika. Naime, zaključno sa sljedećom godinom, otkaz u Perokemiji dobit će oko 370 radnika.
“Pitanje viška ljudi bilo je evidentno. Mi smo napravili proces tranzicije do kraja sljedeće godine u kojem će kompaniju napustiti 370 radnika, i to zbog tranzicije znanja. Ove godine je otišlo 270 radnika. Oko četrdesetak će otići do 31. prosinca ove godine, a ostatak će otići postepeno do kraja sljedeće godine. Ukupna brojka bit će 370 ljudi. Potrebna nam je mlađa radna snaga”, tvrdi Žmegač.
Žmegač je otkrio da prosječna neto plaća u Petrokemiji iznosi 6.200 kuna.
Istaknuo je i važnost rasta domaće poljoprivrede.
“Važno nam je da hrvatska poljoprivreda ide naprijed. Samo usporedbe radi, prije 25 ili 30 godina potrošnja mineralnog gnojiva na području Hrvatske bila je oko 800.000 tona, a sada je 450.000 tona. Ali mi ne možemo biti fokusirani samo na domaće tržište. Utjecaj izvoza u našem biznisu je ključan. Ne možemo biti zatvoreni na malom tržištu, moramo koristiti europsko tržište. Petrokemija posluje od Slovenije, Austrije, Mađarske, Bugarske, Srbije, Grčke – u ovom okruženju apsolutno sve zemlje – do Australije. Zaista radimo sa svima, a izvozna komponenta nam je iznimno važna. Ovakav gigant ne može biti zatvoren unutar granica jedne države.”
Potvrdio je i da su prvi put osim, Ine i PPD-a, našli i trećeg dobavljača – jednu mađarsku tvrtku kojoj nije želio otkriti ime.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram