Završilo je saslušanje Dubravke Šuice, kandidatkinje Hrvatske za potpredsjednicu Europske komisije pred Odborom za ustavna pitanja Europskog parlamenta. Nakon saslušanja Odbor je u 22:30 održao sjednicu iza zatvorenih vrata na kojoj su donijeli odluku da će podržati Šuicu za funkciju za koju ju je predložila nova predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
Naša reporterka Matea Dominiković javlja kako je Dubravka Šuica dobila zeleno svjetlo Odbora za ustavna pitanja Europskog parlamenta.
Za Dubravku Šuicu glasali su EPP, S/D, Renew Europe, ECR, a protiv su bili Zeleni, Left-Nordic Green Left i Identity and Democracy.
Kako @N1infoZG , doznaje, @dubravkasuica dobila je zeleno svjetlo! @N1info
— Matea Dominiković (@m_dominikovic) October 3, 2019
AFCO on @dubravkasuica:
EPP +
S&D +
RENEW +
GREEN –
ECR +
GUE –
ID –#N1info— Matea Dominiković (@m_dominikovic) October 3, 2019
Kako javlja naša reporterka Matea Dominiković, grupacija Zelenih u Europskom parlamentu sigurno će biti protiv imenovanja Dubravke Šuice, a koordinator Zelenih Daniel Freund kazao je kako očekuje da će grupacije Renew Europe, S&D i EPP dati zeleno svjetlo Šuici.
Protiv @dubravkasuica sigurno idu @GreensEFA, a njihov koordinator Freund uoči evaluacije upravo nam je rekao da očekuje da će @RenewEurope, @TheProgressives i @EPPGroup dati zeleno svjetlo. #N1info
— Matea Dominiković (@m_dominikovic) October 3, 2019
Završeno je zaključno obraćanje Dubravke Šuice. Završnu riječ sada ima predsjedavajući Antonio Tajani.
Završila su pitanja zastupnika. Dubravka Šuica sada ima pet minuta za završno obraćanje.
“Iako sam imala pripremljen ovaj završni govor, ja ga neću čitati. Obratit ću se članovima Odbora bez čitanja”, rekla je uvodno.
“Vidjela sam svu različitost među zastupnicima i Europljanima i ovo je bilo jako važno”, kazala je.
Ponovila je kako joj je važna demografija te je svima zahvalila na pitanjima.
“Ono što sam htjela na kraju reći je…znate da dolazim iz zemlje, za koju sam vidjela kako je došla do demokracije, neovisnosti i kako je postala EU članicom. To je proces koji je trajao gotovo 30 godina i sada smo dio ove obitelji. Zato ću raditi i sa zemljama koje su zemlje kandidati. Hvala vam na debati, radujem se vašoj evaluaciji. Vaša sam kolegica i to ću biti i dalje”, rekla je zaključno.
Postavljeno joj je pitanje planira li raditi na smanjenju razlike u plaćama između žena i muškaraca te hoće li se boriti za prava LGBTIQ osoba.
Kazala je kako je već u odborima bila jako uključena u pitanje smanjenja razlike između muškaraca i žena te kako će se ona uvijek zalagati za smanjenje.
“50 je posto više žena koje su diplomirale nego muškaraca, ali ih je 16 posto manje na radnim mjestima. Razlika je velika tako da ću se pobrinuti za to”, rekla je.
“Kada govorirmo o LGBTQ osobama, nema razloga da ikoga diskriminiramo tako da je to u redu s moje strane”, dodala je Šuica.
Uslijedilo je pitanje o pravima žena i ravnopravnosti spolova. “Glasali ste protiv prava žena i protiv njihovih prava. Slobodni pristup pobačaju je ljudsko pravo. Možete li obećati da ćete se zalagati i promicati pravo žena da odlučuju o vlastitom tijelu i seksualnosti?”, upitana je Šuica.
“Da razjasnim način na koji sam glasovala. Ja sam bila protiv, ali ne zato što se protivim pravima žena i ravnopravnosti spolovima, nego je u tim izvješćima uvijek bilo sadržano nešto što nije imalo veze s pravima ženama i ravnopravnosti spolova. U parlamentu nije došlo do konsenzusa da se podrže ta izvješća i iz tog razloga ih nisam podržala”, kazala je.
Postavljeno joj je i pitanje o kontracepciji te pobačaju. Upitana je kako će osigurati da se ispoštuju prava žena i da se zaštite žene te pravo na kontracepciju, kao i da se zaštite djeca na kojima se izvode nepotrebne genitalne operacije.
Kazala je kako ta pitanja nisu u njezinoj nadležnosti, ali kako će surađivati s kolegama u čijoj nadležnosti su ta pitanja.
Dubravki Šuici je postavljeno pitanje o imovini.
Predsjedavajući Antonio Tajani je zaustavio to pitanje i kazao kako to nije pitanje koje se tiče ovog odbora.
Upitana je također i hoće li time metodama pomoći siromašnim građanima. ““Vi ste prije 20 godina bili učiteljica sa stanom od 60 kvadrata, a sada vam ide jako dobro. Imate automobile, puno rezidencija, hoćete li tim metodama pomoći i siromašnim građanima”, upitana je.
“Hvala na ovom pitanju. Kao prvo, vi ne spominjete činjenice. Ovo nisu činjenice. Vi ste čitali neke članke koji naprosto nisu istiniti. Ja ću dati sve od sebe da ovaj portfelj bude jedna priča o uspjehu, kao što sam rekla.
Neću sada ulaziti u detalje, iz poštovanja prema ovom domu neću govoriti o tome. Prije 20 godina živjela sam u obiteljskoj kući sa svojim mužem koji je radio kao kapetan i imao je pristojnu plaću.
Moj je iskaz financijske situacije uvijek bio jasan, transparentan i sve je bilo jasno i pravilno.
Sve je kokretno, istinito i sve je sukladno zakonu”, kazala je Šuica.
Uslijedilo je i pitanje o demokraciji. Upitana je o člancima 2 i 7 Ugovora u EU, posebice sedmom koji govori o vladavini prava. Zatražena je da prokomentira stanje u Mađarskoj s obzirom na članak 7.
Šuica je kazala da je to važno pitanje o kojima se treba raspraviti. Dodala je kako joj je jako važna vladavina prava te kako je u jednoj od zemalja došlo do ozbiljnih kršenja vladavine prava te kako se o tome treba razgovarati.
Sljedećih nekoliko pitanja također se baziralo na problematici demografije u Europskoj uniji.
Postavljeno joj je pitanje o transnacionalnim listama, te o glasanju o rezoluciji o transparentnosti protiv kojih je glasala te zatraženo da objasni kako planira raditi na tim pitanjima kada je glasala protiv, a von der Leyen planira graditi svoju EU na tim temeljima te ako bi danas glasala bi li glasala drugačije?
Kazala je kako bi glasala protiv transnacionalnih lista.
Daniel Freund iz grupacije Zelenih u Europskom parlamentu odnosilo se na klimatske promjene i smatra li da u tom smislu treba ići na izmjene postojećih sporazuma.
“Klimatske promjene su vrlo važne i portfelj gospodina Timmermansa je u tom smislu zaista važan. U ovom trenutku možemo djelovati bez izmjena ugovora, no ako proizađe da su potrebne promjene ugovora, onda ćemo to svakako i učiniti.
Digitalizacija je zaista bitna i tu možemo učiniti dosta s postojećom infrastrukturom i postojećim ugovorima”, istaknula je Šuica.
Chrysoula Zacharopoulouiz grupacije Renew Europe postavila je pitanje kako će surađivati s kolegama, posebno po pitanju ravnopravnosti spolova.
“Ja ću surađivati sa svim kolegama, posebno s kolegicom koja je zadužena za ravnopravnost. Kao što sam rekla, mi ćemo raditi u duhu suradnje kolegija povjerenika. Mi želimo biti progresivni i bit ćemo dovoljno progresivni kako bismo zaštitili sve. Ako ovdje aludirate na to kako sam glasala u pojedinim slučajevima, to nije imalo veze s rodnom ravnopravnosti. Ja sam žena, imam kći i dvije unuke i kako bih uopće mogla biti protiv ravnopravnosti spolova?”, kazala je Šuica.
Richard Corbett iz grupe Socijalista u Europskom parlamentu postavio je pitanje o zastupnicima koji šire lažne vijesti o tome kako EU radi i funkcionira i pitao kako bi ona popravila javno znanje o funkcioniranje Europske unije.
Šuica je rekla kako je teško spriječiti nekoga da govori. “Nitko nije za dezinformacije i to je teško kontrolirati. Postoji puno vrsta političara koji se bore za glas, ali problem je kada neki političari dođu doma i kažu da je Bruxelles kriv za ovo ili ono, dok u Bruxellesu govore kako je sve dobro. Jedan stav imaju za EU, a jedan za svoje zemlje. Stoga ćemo mi pokušati biti otvoreni i iskreni ali neki pristup konkretan nemamo za ovo”, rekla je.
Na pitanje kako bi se postavila prema premijeru jedne države članice koji širi dezinformacije odgovorila je kako su to slobodni ljudi, a na potpitanje je li laganje OK, rekla je da laganje nije OK, ali kako na kraju sve ovisi o građanima, odnosno vjeruju li onome što čuju ili ne.
Prvi u drugom krugu pitanja bio je zastupnik EPP-a Vladimir Bilčik koji je također pitao o Konferenciji o budućnosti Europe koju će Šuica organizirati. Upitao je Šuicu kako planira postići efekt koji planira u svim državama članicama EU.
“Moramo posjetiti svaku državu članicu u prvom dijelu mandata. Posjećivanje tih država ne znači samo posjeta parlamenta nego i izlazak iz glavnih gradova. Mislim da moramo posjetiti ruralna područja kako bismo doprijeli do svakog građanina. To će biti drugačije. Moramo naglasiti tu aktivnost i vidjeti koja s pitanja važna ljudima”, rekla je Šuica.
Bilčik je potom pitao i kako planira doprijeti do zemalja kandidata za članstvo u Europskoj uniji.
“Možda znate da sam ja za proširenje, a iako sam iz zemlje koja je među zadnjima ušla u EU, nećemo uključiti zemlje kandidate u Konferenciju”, kazala je.
Kreće drugi krug pitanja koji bi trebao trajati devedeset minuta i imat će 18 govornika.
Zastupnik Helmut Scholz postyavio joj je pitanje kako će se odnositi prema građanim Sjeverne Irske nakon Brexita i postići da su ispunjena njihova prava.
Pitanje je potom postavio Pascal Durand iz grupacije Renew Europe iz Francuske, također o Konferenciji i pitao je kako je u studenom rekla doći s prijedlozima.
On je kazao kako bi možda bilo dobro da Odbor predloži svoje ideje.
Rekao je i da je spomenula građane i pitao je li spremna na ideju da bi udruga građana trebala predložiti ideje o kojima bi se moglo glasati?
Šuica mu je zahvalila na pitanju i potom čestitala rođendan.
Odgovorila je kako se ne počinje od nule te kako je u 6325 mjesta bio organiziran dijalog s građanima na kojima je sudjelovalo preko 200.000 građana.
“Imamo instrumente, ali moramo pojačati svoje aktivnosti. Slušamo građane, ali naravno, mislim da oni imaju svoj glas preko inicijative za građane, ali naravno da to možemo poboljšati. Kao što sam rekla, sam broj građana koji su glasali na EU izorima govori da to moramo poboljšati”, rekla je i dodala da će prvo saslušati prijedloge odbora.
Sljedeće pitanje stiglo je od zastupnika grupe Socijalista u Europskom parlamentu. I on je postavio pitanje o Konferenciji te kako je planira provesti.
Dubravka Šuica je rekla kako će se najprije fokusirati na ruralna i planinska područja te uvesti promjene ako bude bilo potrebno.
Prvo pitanje postavila je koordinatorica grupe EPP-a u Europskom parlamentu Danuta Huebner. Upitala je Šuicu kako planira uključiti sve odobore u organizaciju Konferencije o budućnosti Europe te planira li lokalne političare uključiti u taj projekt.
Šuica je odgovorila kako bi bez lokalne i regionalne samouprave projekt te konferencije bio nezamisliv.
Završilo je izlaganje Dubravke Šuice i sada kreću pitanja članova Odbora za ustavna pitanja.
Započelo je izlaganje Dubravke Šuice koje će trajati 15 minuta.
“Za mene je Europski parlament kao dom. Prije 6 godina izabrana sam za zastupnicu Europskom parlamentu, te mi je bila čast biti izabrana 2014. i 2019. u najnovijem sazivu. Privilegija je biti ovdje danas i još je veća čast tražiti vaše povjerenje za mjesto koje se tiče toliko stvari koje smo spomenuli. Kako dati ljudima da odlučuju o budućnosti, kako graditi povjerenje između nepovezanih i kako pomoći onima koji su povezani tranzicijama kroz koje prolazimo“, kazala je uvodno.
U nastavku je kazala kako će se u tijeku sljedećih par godina govoriti o klimi i digitalnim tranzicijama, ali i kako vjeruje da je važno razgovarati o demografskim pitanjima.
“To je pitanje koje postavlja izazove, ali i brojne promjene. Oni koji ostanu iza progresa i tranzicije će biti oni koji će biti neazdovoljni. Trebamo dati Europljanima veću mogućnost izbora. Zato vjerujem u Konferenciju o budućnosti EU i zato mi je drago da radim na njoj. Treba nam široka debata i opipljiv follow-up na ono što dogovorimo. O tome se dugo raspravljalo u parlamentu i mislim da je vrijeme da radimo skupa na tom projektu”, istaknula je Šuica.
Osvrnula se na veliku izlaznost na posljednjim europskim izborima.
“To pokazuje želju Europljana za promjenom”, dodala je i kazala kako nema vremena za gubljenje.
“Prvo, moramo se obratiti svim Europljanima. Moramo čuti njihove brige i probleme. One povezane s klimom, ekonomijom, digitalnim promjenama, demografijom.
Druga je misao vodlja ta da moramo raditi zajedno. EU ne može voditi jedna osoba ili dio Europe. Surađivat ću sa svim kolegama da na tome i uspijemo. Ne možemo ojačati EU demokraciju bez najvažnijeg tijela EU”, pojasnila je.
Treća misao vodilja je slušanje građanja.
“Moramo osigurati da se provede sve ono o čemu se dogovorimo”, rekla je.
Kazala je potom kako je važan problem demografska promjena i rekla kako se uvjerila na primjeru Hrvatske koliko je to važan problem.
“To je važna i opipljiva briga, starijima koji vide da se zatvaraju poštanski uredi, roditeljima koji odgajaju djecu u siromaštvu. Dobra je vijest da živimo dulje i zdravije, ali i to ima nove izazove”, kazala je Šuica te dodala kako se pitanje demografije mora shvatiti kao vrlo važno.
“Zalagat ću se za aktivno starenje i dati prijedlog kako poraditi na tome da stariji državljani EU budu aktivni”, rekla je.
Istaknula je kako će se fokusirati na ruuralna područja te kako će koordinirati rad na tim područjima s lokalnim vlastima.
Progovorila je i o odlasku mladih i obrazovanih građana iz tih područja.
Tajani je istaknuo kako je pregledana imovinska kartica Dubravke Šuice koju je dostavila te kako nije bilo nikavih zamjerki na nju.
Saslušanje je započelo sa 7 minuta zakašnjenja. Na početku sjednice je Antonio Tajani, predsjedavajući saslušanjem, kazao da je Šuica dugogodišnja EU parlamentarka te kako bi njezino odobrenje za zamjenicu dodatno povezalo Europski parlament i Europsku komisiju.
Dubravku Šuicu će, podsjetimo, saslušati Članovi odbora za ustavna pitanja Europskog parlamenta, s tim da će im se pridružiti članovi Odbora za rad i socijalna pitanja.
Kao dio postupka saslušanja, svi kandidati su dobili upitnik na koji su u pisanom obliku već odgovorili i ti su odgovori objavljeni.
Naša reporterka u Bruxellesu je uoči saslušanja Dubravke Šuice pred Odborom za ustavna pitanja Europskog parlamenta razgovarala s europarlamentarkom Željanom Zovko.
Na pitanje o tome kako će afera sa Šuičinom imovinom utjecati na današnje saslušanje, Zovko je kazala: “Ovo je sve više usijavanje atmosfere na domaćoj sceni, kako bi to sve došlo u strane medije i došlo do stranih zastupnika”.
Upitana ne bi li bilo jednostavnije da je Šuica jednostavno objavila svoju imovinsku karticu, Zovko je kazala kako to nije traženo od Šuice. “Dubravka Šuica je na tri izbora bila pobjednica. Sukladno svim pravilima je prijavljivala Europskom parlamentu ono što je traženo. Ovo je politizacija ne bi li se na neki način uništavao karakter naše kandidatkinje. Ovdje se radi jedna šahovska utakmica gdje vi ustvari pokušavate oslabiti protivnika”, ističe Zovko.
Više čitajte OVDJE.
SDP-ov Joško Klisović gostovao je u Newsroomu gdje je komentirao današnje saslušanje Dubravke Šuice.
Upitan koliko će pitanja Šuičine imovine biti bitna danas na saslušanju, Klisović je rekao sljedeće: “Mislim da će važna pitanja zašto što je Bruxelles jako osjetljiv na takva pitanja i na sam spomen sukoba interesa.”
“U EU parlamentu nema nekakve stranačke discipline kakvu imamo u hrvatskom parlamentu, zastupnici u Europskom parlamentu su puno više ostavljeni svojoj savjesti,” istaknuo je Klisović.
“Očekujem da će danas biti jedno zanimljivo, detaljno i oštro ispitivanje gospođe Šuice danas. I ako ne ponudi stvarno suvisle odgovore, onda bi se moglo dogoditi da ne prođe”, kazao je Klisović.
Predrag Fred Matić gostovao je u programu N1 i komentirao slučaj s imovinom Dubravke Šuice.
Matić je rekao da nije smjelo doći do toga da Šuica ne prijavi jahtu. “Zna se da javna osoba mora prezentirati svu svoju imovinu. Podložna je propitivanju kako novinara, tako i javnosti. Ako je čista, zašto taji?”, rekao je Matić, dodavši da je tema došla u žižu javnosti, umjesto da se fokusira na pitanja o tome kako će Šuica voditi resor koji joj bude povjeren.
Više čitajte OVDJE.
U razgovoru za N1 televiziju hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu, Karlo Ressler kazao je:
“Danas bi u fokusu trebalo biti to što Dubravka Šuica može ponuditi tim resorima demografije i demokracije hrvatskim građanima i građanima Europske unije. Nama je bitno da u području demografije, koje je prvi put institucionalno prepoznato, imamo nekoga tko može predstaviti i hrvatsku i perspektivu drugih”, rekao je Ressler.
“Mnogi kažu da je ovo najkompliciraniji razgovor za posao. Bitno je da Šuica pokaže da dobro razumije problematiku, ja sam uvjeren da će to danas tako biti”, rekao je Ressler.
- Izjava o financijskim interesima Dubravke Šuice
- Gong traži objavu imovinske kartice Dubravke Šuice
- Plenković optužio Gong da vodi kampanju protiv Šuice
- Glasanje o cijeloj EK predviđeno je 23. listopada
- Nova Komisija preuzima dužnost 1. studenoga