Sindikalni pritisak se nastavlja, Aladrović kaže da može tražiti zabranu štrajka

Vijesti 20. lis 201922:41 > 22:56
N1

Vlada najavljuje novu reformu. Pritisnuta sindikalnima zahtjevima, platit će konzultante koji će analizirati sve koeficijente složenosti poslova za 240.000 državnih i javnih službenika, kako bi znala kakvo je pravo stanje. Ne isključuju se ni otkazi. Paralelno s tim, sindikati ne odustaju od štrajka u školama. Kreće mirenje s predstavnicima u visokom obrazovanju koji bi u četvrtak trebali krenuti u štrajk.

Da bi znala iz kojeg razloga javnim i državnim službenicima isplaćuje koeficijente na plaću i koliko oni zapravo rade, Vlada će angažirati konzultante.

“Cilj je nagraditi izvrsne, a onima koji ne pokazuju rezultate pristupiti s te strane”, kaže ministar rada Josip Aladrović.

N1

Na pitanje znači li to da su mogući i otkazi, kaže – sve je moguće, a o tome kad će biti javno natječaj, kazao je samo:

“Vrlo brzo. Da bih se obvezivao na neke rokove, ne bih.”

Za nered s koeficijentima krive su vlade, kažu sindikati.

N1

“Bilo je puno stranih konzultanata koji su radili analize i strategije koje su završile u ladici”, objašnjava Matija Kroflin, makroekonomist Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja.

“Ja se nadam da rezultat neće biti da učitelji ono što su dobili na mostu, završe na ćupriji. Odnosno, da sve to nije smišljeno da bi se neutraliziralo sve ono što se ponudilo kroz osnovicu”, govori Željko Stipić iz sindikata Preporod.

Matković: Radnici u javnom sektoru imaju petinu manju plaću od radnika u realnom sektoru

Analiza koeficijenata je nužna, kaže nam stručnjak s Instituta za društvena istraživanja. Navodi primjer učitelja, koji kao visokoobrazovani zaostaju za plaćama u realnom sektoru 40 posto.

“Osoba koja radi u javnom sektoru ima petinu manju plaću od osobe u realnom. To je još izraženije u obrazovanju i socijalnoj skrbi gdje je razlika 40 posto”, kaže Teo Matković s Instituta za društvena istraživanja. 

N1

Zbog koeficijenata u ponedjeljak se nastavlja osmi dan štrajka u školama u čitavoj zemlji. Sindikati su poslali vladi grafikon koji pokazuje koliko njihove plaće zaostaju za ostalima.

“Na stolu su rješenja koja kažu da možemo zatražiti zabranu od suda ili ne platiti štrajk. Nešto od toga je realna opcija”, tvrdi ministar Aladrović i dodaje da “nije baš siguran” da će premijer Andrej Plenković u tjednu pred nama razgovarati sa sindikatima.

N1

Ujutro počinje i postupak mirenja zbog najave štrajka u četvrtak u visokom obrazovanju. Traže povećanje plaća 6,11 za nenastavno osoblje i 3,5 posto za predavače u visokim školama.

“Zato što smatramo da je neodrživo da jedna čistačica koja radi u osnovnoj i jedna koja čisti na fakultetu, ima različite plaće”, objašnjava Kroflin.

Prošlog tjedna počeli su i pregovori o Temeljnom koletkivnom ugovoru za iduću godinu za svih 240.000 zaposlenih.
Vlada nudi 6,12 posto, dio sindikata traži triput više.

Ministar rada kratko odgovara da su takvi zahtjevi “nerealni”.

Sindikalni pritisak na vladu se nastavlja.

N1

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows | i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram