"Predsjednički izbori su nam bili prilika da pokažemo viziju drugačijeg društva"

Vijesti 20. sij 202017:26 > 17:44
N1 Hrvatska

Bivša predsjednička kandidatkinja Katarina Peović iz Radničke fronte gostovala je u Newsroomu televizije N1 gdje je prokomentirala događanja Svjetskog gospodarskog foruma (WEF) koji je u ponedjeljak počeo u Davosu, predstojeće parlamentarne izbore, kao i prošle predsjedničke.

Komentirajući izvješće Oxfama prema kojem je broj milijardera udvostručen u proteklih deset godina zahvaljujući ekonomskom sustavu baziranom na nejednakosti koji na svojim leđima nose žene, Katarina Peović je istaknula da “nejednakost raste bez obzira što se i u Davosu priča o smanjenju nejednakosti”.

VEZANE VIJESTI

“To se ne dešava. Oni koji ne žele govoriti o kapitalizmu, ne bi trebali govoriti o nejednakosti i klimatskim promjenama. Naveli ste da su žene te koje najviše pate zbog nejednakog razvoja, a kapitalizam računa s radom koji se ne plaća. Taj model se provodi u društvu od kraja sedamdesetih kad je započeo Svjetski forum u Davosu u neoliberalnoj fazi kapitalizma. Očekuje se i od žena da pridonose besplatnim radom, i od radnika da potpisuju ugovore koji ne osiguravaju da neće biti u siromaštvu”, istaknula je.

Bogatstvo 2.153 svjetska milijardera premašuje imovinu 4,6 milijardi ljudi, odnosno 60 posto svjetske populacije, pokazuje izvješće Oxfama. U Davosu predlažu da u sljedećih 10 godina jedan posto najbogatijih u svijetu plaća samo 0,5 posto veće poreze, što će omogućiti otvaranje 117 milijuna radnih mjesta u sektorima poput zdravstva, obrazovanja i skrbi za starije i djecu.

“To je dobar prijedlog. Ali treba reći da su rješenja progresivnog oporezivanja rješenja koja se zadržavaju u okviru drugačije redistribucije bogatstva, a treba nam drugačiji način proizvodnje. Treba se proizvoditi za potrebe, a ne za profit, za bogaćenje manjine. Ogroman broj ljudi se osiromašuje, a mali broj bogati. Ova proizvodnja nije racionalna”, rekla je Peović.

Na pitanje može li se program njezine stranke usporediti s onim Bernieja Sandersa, jednog od kandidata na predizborima u demokratskoj stranci u Americi, Peović ističe da im politički programi nisu jednaki.

“Bernie Sanders zagovara demokratski socijalizam. Ako pobjedi na ovim predizborima, možemo očekivati da će oružje biti upereno prema njemu, metaforički. On zagovara oblik privrede koji ne ide prema profitu bogatih manjina, ali demokratski socijalizam njihov i naš nosi neke razlike, nisu isti politički programi. Sanders se zadržava na preraspodjeli, a ne na promjenama u proizvodnji. U SAD-u to može značiti vrlo vrelike promjene. U Hrvatskoj sama preraspodjela ne bi donijela takve rezultate”, rekla je.

#related-news_0

Radnička fronta je stalno u pripremama za parlamentarne izbore, kazala je Peović, ali trenutno su okupirani razgovorima s novim članovima.

“Stalno smo u pripremama, ali nama političke igre oko izbora nisu najvažnije. Sad smo koncentrirani na veliki priljev novog članstva s kojima svakodnevno razgovaramo i primamo ih u članstvo. Predsjednički izbori su nam bili prilika da pokažemo viziju drugačijeg društva.”

Komentirajući pitanje koliko su spremni na koaliciju, Peović je rekla da to nije upitno jer već u gradu Zagrebu jesu u koaliciji.

“Mi smo u Zagrebu u koaliciji sa Zagreb je NAŠ, Novom ljevicom i Za grad. S njima imamo dobru suradnju u Gradskoj skupštini. Dosta smo toga promijenili. Naša aktivnost je pokazala rezultate. Otvoreni smo za razgovore s mnogim strankama. U statutu imamo određeno da s SDP-om i HDZ-om ne možemo koalirati, ali s drugim strankama možemo razgovarati. Važno nam je da se držimo programa koji će mnogima biti radikalan, ali jedino tako možemo promijeniti život većine”, rekla je Peović dodavši da i sa START-om Dalije Orešković dijele neka svjetonazorska pitanja:

“Dijelimo neka svjetonazorska pitanja, ali polit-ekonomski se bitno razlikujemo. Primjerice kod revizije javne uprave ili antikorupcijske politike. Mi tvrdimo da korupcija dolazi iz nejednakosti i da se to ne može riješiti jednostavnim legalističkim okvirom, moramo se suočiti s uzorcima korupcije i siromaštvom.”

Komentirajući kampanju i prve poteze novoizabranog predsjednika države Zorana Milanovića, Peović kaže da se u nekim stvarima nije previše razlikovao od Kolinde Grabar-Kitarović.

“Njegove poruke su bile pomirljive, ali moram reći da se i nije razlikovao previše od Kolinde Grabar-Kitarović, prvenstveno ne vrativši Titovu bistu što je trebao biti simbolički čin. Prihvaćanjem micanja te biste, on je prihvatio odmak od antifašizma i odmak od pozitivnog naslijeđa antifašizma. Tito je napravio puno više nego neki čije su biste tamo.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.