Nezavisni saborski zastupnik Marko Vučetić gostujući u Newsroomu televizije N1 rekao je između ostalog da slučaj zagrebačkog Centra za socijalnu skrb, koji je unatoč presudi Upravnog suda odbio odobriti udomljavanje djeteta istospolnom paru, pokazuje rigidnu hrvatsku stvarnost te da se i u tom slučaju vjerojatno radi o pogodovanju interesnim skupinama.
Marko Vučetić smatra da iza odluke Centra za socijalnu skrb stoje politički razlozi.
“Ove izjave ministrice i onoga kako je reagirao CZSS, suočavamo se s oblikom rigidne hrvatske stvarnosti. Poštuje se autonomija volje, koruptivna volja, radi se o pogodovanju interesnim skupinama, a ne općem dobru. Opće dobro Republike Hrvatske su institucije – Upravni sud, Ministarstvo socijalne skrbi i CZSS. Ministrica podliježe autonomiji volje ravnateljice umjesto da natjera CZSS da djeluje sukladno zakonu. Ovo je primjer korupcije koja vlada u Hrvatskoj, a političke strukture su postali preplašeni batleri te koruptivne volje”, rekao je Vučetić.
Ministrica socijalne skrbi Vesna Bedeković prošle je godine na saborskom Odboru za obitelj, mlade i sport rekla da obitelj definira kao zajednicu žene i muškarca da bi se kasnije ispravila kako je mislila da je pitanje o definiciji braka, pa je istaknula da se definicija obitelji može gledati iz više kuteva. Vučetić je istaknuo da je Bedeković kao sabosrka zastupnica bila slobodnija u izražavanju stavova, dok je kao ministrica postala rigidnija.
“Svakako da se radi o političkoj pozadini. Bedeković je kao saborska zastupnica bila slobodnija nego kao ministrica. Mislim da kao zastupnica ne bi brak definirala teološkom definicijom obitelji – muškarac, žena i dijete. Mi u Hrvatskoj nismo priznali proces sekularizacije, državu smo izručili crkvi, a crkvu državi. U tom rigidnom smislu nemamo ni crkvu ni državu. To je pretpolitička stvarnost koja ne odgovara modernitetu. Naša politka je politika predmodernog stanja, nismo osvijestili što znači biti građanin, što znači biti država i što znači provoditi politike. Smatra se da bi država trebala podilaziti kanonskom pravu, da bi fundamentalizam trebao biti obavezan za sve građane. Ne smijemo to dopustiti nego urediti državu, a to znači priznati prava istospolnoj zajednici”, rekao je Vučetić i dodao:
“Hrvatsko društvo je nepostojeće. Mi smo jedina država koja je nastala kao država, ali bez društva. Ono što nam se predstavlja kao hrvatsko društvo, ono nema nikakvu snagu. Na svu sreću nemamo ni radikalnu desnicu ni radikalnu ljevicu. Oni su lako upravljivi, predvidivi, jer ne provode politike nego žele svoju snagu i surovost pretvoriti u nešto obvezujuće za druge.”
#related-news_0
Dotaknuli su se i izjave Kolinde Grabar-Kitarović koja je rekla da će nakon isteka mandata koristiti pravo na šest mjeseci pune i šest mjeseci pola plaće, ali i da bi mogla zadržati ured kako bi nastavila “ozbiljno raditi na brendiranju Hrvatske, promicanju hrvatskih interesa” itd.
“Mesić nije bio toliko patološki usmjeren niti poguban za hrvatske politike jer je to bio predsjednik koji je nestao u svoja dva mandata. Kolinda Grabar-Kitarović je izrekla opasnu rečenicu da ona želi nastaviti brendirati Republiku Hrvatsku. Ona je nije brendirala, nego destruirala. Nije provodila vanjske politike, mi znamo sve o njenim prehrambenim navikama, što voli kuhati, ali ne znamo koje je vanjske politike vodila”, istaknuo je Vučetić i dodao dotaknuvši se Inicijative tri mora:
“To je nešto što ona očekuje da nastavi novi predsjednik. Ona je više bila usmjerena inicijativama kako se svidjeti Bujancu, a ugrozila je nacionalnu sigurnost jer je njezin savjetnik rekao da mu se prijetilo da će ga zgaziti automobilom na cesti. Ako je on to izrekao, trebao je odgovarati zbog toga.”
Smatra da sigurnosne provjere dužnosnika ne bi puno promijenile.
“Zalažem se za to da neovisni mediji i dalje razotkrivaju ministre. Temeljni problem ministara je što se nalaze u mentalnoj, moralnoj i politčkoj dijaspori, nisu u stanju obnašati svoju funkciju jer nemaju kontinutitet morala”, zaključio je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.