Nekoliko zastupnika nije došlo u Sabor, rasprave ekspresno zaključene

Vijesti 31. sij 202011:43 > 11:49
N1 Hrvatska

Nedolazak nekoliko zastupnika prijavljenih za raspravu, omogućio je u petak Hrvatskom saboru da se ekspresno očituje o dvije uredbe koje je Vlada donijela temeljem zakonske ovlasti i tako odradi za prijepodne planirani posao, a u podne će glasovati o povjerenju novom ministru zdravstva Viliju Berošu.

O uredbama se očitovao samo Mladen Karlić (HDZ), za raspravu su bili prijavljeni, ali nisu došli Hrvoje Zekanović (Hrast) Gordan Maras (SDP) i Ivan Pernar (SIP), pa je predsjedavajućem akademiku Željku Reineru preostalo samo zaključiti je.

Nismo predvidjeli daljnje točke, određujem stanku do 12 sati, rekao je malobrojnim zastupnicima akademik Reiner.

Karlić je pozdravio Vladinu odluku da uredbama uređuje pitanja iz djelokruga Sabora, dok on ne zasjeda, ovoga puta tiču se produljenja roka za nastavak rada zakupaca u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.

Zakupcima rok produljen do 31. prosinca ove godine

Naime, do 1. prosinca 2019. sve lokalne jedinice nisu donijele odluke o kriterijima za određivanje zakupnine, niti su sve zdravstvene ustanove odlučile o iznosu te zakupnine, pa nisu stvoreni uvjeti da zakupci nakon 31. prosinca 2019. nastave rad.

Vlada je svojom uredbom izmijenila Zakon o zdravstvenoj zaštiti i zakupcima taj rok produljila do konca ove godine.

S obzirom da svoju djelatnost na osnovi zakupa još uvijek obavlja 639 zdravstvenih radnika, neproduljivanje roka dovelo bi do gubitka radnih mjesta u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, objasnio je Karlić.

Zastupnici nisu imali primjedbi na Vladinu uredbu kojom je izmijenjen Zakon o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima kojim se propisuje da Jedinstveni registar računa, kao jedinstvena baza podataka, sadrži i podatke o sefovima fizičkih i pravnih osoba.

Sabor se izjasnio o amandmanima na Konačni prijedlog zakona o privatnoj zaštiti, Vladin predstavnik Žarko Katić prihvatio je HDZ-ove i amandmane saborskih odbora, sve ostale je odbio. Među njima je i onaj Stjepana Čuraja (HNS) da zaštitar mora imati najmanje tri godine radnog iskustva.

“Ne mogu se suglasiti da svi koji napune 18 i imaju završenu osnovnu školu i imaju radno iskustvo”, rekao je Čuraj državnom tajnika Katiću.

Odbijene je i amandman Damjana Vucelića (ŽZ) da se zaštitarima omogući uporaba elektrošokera kao zakonitog i legalnog sredstva jer bi im to, drži, moglo spasiti živote.

N1 pratite putem aplikacija za Android| iPhone/iPad| Windows| i društvenih mreža Twitter| Facebook| Instagram.