Sanja Barić o slučaju udomiteljstva: Ovo je pravna katastrofa i skandal

Vijesti 02. velj 202012:13 > 12:53
N1

Ivo Šegota i Mladen Kožić unatoč presudi Upravnog suda iz prosinca 2019., koji je pravomoćno presudio da imaju pravo biti udomitelji djece, i dalje nalaze na prepreke. Što o tom slučaju kaže pravo rekao je Upravni sud, no za Točku na tjedan N1 komentirala je i stručnjakinja za ustavno pravo, redovira profesorica Pravnog fakulteta u Rijeci i pročelnica katedre za ustavno pravo Sanja Barić.

Barić smatra da ravnateljica Centra za socijalnu skrb nije imala pravo na svoj način tumačiti Zakon o udomiteljstvu?

“Nedvojbeno i jasno – ne. Ovo nipošto nije marginalno pitanje.

Čak i da se ne radi o ovoj materiji i slučaju, nakon svih naših razgovora obratilo mi se niz građana s problemima istih karakteristika, odnosno da određeno upravno tijelo ne poštuje odluke Upravnog suda, zavlači ili uskraćuje prava našim građanima.To je strahota za cjelokupni pravni poredak.

U ovom slučaju postoji hijerarhija tijela, uvijek imate prvi stupanj, drugi stupanj, a u upravnim stvarima još iznad toga postoji i Upravni sud.

Kada imate neku odluku na nju se možete žaliti nekom višem tijelu. Kada ono donese odluku sa svojim izričitim pravnim mišljenjem o tumačenju zakona, ona je obvezujuća. Nepoštivanje pravnog mišljenja jednog Upravnog suda od strane bilo kojeg upravnog tijela, a ovdje je u pitanju Centar za socijalnu skrb, takva situacija je protuustavna.

Imate i Zakon o upravnim sporovima, članak 81. kaže da je pravno mišljenje Upravnog suda pravno obvezujuće. te vuče sankcije za osobu koja ga ne poštuje.

VEZANE VIJESTI

Ovo je pravna katastrofa i skandal koja u konačnici može dovesti i do onih ružnih zbivanja u Splitu gdje su ljudi, nažalost, uzeli pravdu u svoje ruke”.

Šegota i Kožić su odbijeni kao udomitelji zato što Zakon o udomiteljstvu izrijekom ne navodi životne partnere kao udomitelje. No, Barić pojašnjava kako to ne bi trebala biti prepreka da ovaj istospolni par dobije pravo na udomiteljstvo.

“Ustav definira što je to obitelj. Ustavni sud je još povodom referenduma 2013. godine jasno naglasio da je istospolna zajednica, životno partnerstvo – obiteljska zajednica. 

I uživa svu zaštitu kao i svaka druga obiteljska zajednica. Imamo zakon u kojem izrijekom fali jedna kategorija, nije važno što je zakonodavac mislio jer on ne može misliti protuustavno”, kaže Barić i navodi jednostavno rješenje:

“Ako se nađemo u situaciji da je zakonodavac nešto zaboravio ili pogrešno napisao, to sudovi moraju ispraviti. 

Pravničko rješenje za to je da, kada se radi o ovakvoj vrsti zakona koji je zaboravio jednu kategoriju, Ustavni sud kaže da je zakon bez te kategorije neustavan, pa ćemo prilikom primjene reći da tumačimo taj zakon kao da uključuje i tu kategoriju koja je izbačena iz gramatičkog tumačenja. 

Ustavni sud može naložiti zakonodavcu da u primjerenom roku napiše i tu kategoriju, no prethodno spomenuto rješenje je bolje. Ustavni sud time ne stvara nešto novo, istospolne zajednice jesu obitelji i imaju to pravo, pitanje je kako ga ostvariti što brže jer će ovaj slučaj, ako se ne riješi ovdje, doći pred Europski sud za ljudska prava”.

#related-news_0

Sanja Barić dodaje i kako smatra da Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku čitav slučaj može riješiti povodom žalbe, te da nije nužna da u čitavu priču intervenira Ustavni sud.

Osim ako se, napominje, nastavimo junačiti od strane pojedinih tijela.

U tom slučaju će sve doći pred Ustavni sud, te će se zahtijevati njihova intervencija.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.