Iz Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" u Zagrebu, dokazan je treći slučaj zaraze novim koronavirusom, a osoba je smještena u bolnici u Rijeci, priopćeno je u srijedu iz Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske.
“Mislim da se Hrvatska ponaša vrlo odgovorno u ovoj situaciji, da pratimo trendove koje rade sve organizirane svjetske zemlje s dobro organiziranim zdravstvenim sustavom, uključujući kontakte s kolegama koje imamo širom svijeta – od Singapura, Njemačke, Europskog centra za kontrolu bolesti. Mislim da su sve mjere koje su poduzete razumne i na mjestu”, kazala je ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” prof. dr. sc. Alemka Markotić gustujući na HRT-u.
Više čitajte OVDJE.
Nalaz za 151 pacijenta je gotov, a čekaju se rezultati još devet testova. Od srijede do četvrtka broj oboljelih od koronavirusa u Hrvatskoj nije se povećao – i dalje su zaražene tri osobe, 26-ogodišnji blizanci u Zagrebu i jedan muškarac u Rijeci.
‘U ovom trenutku je 151 nalaz gotov, a devet još čekamo, nema novih pozitivnih na koronavirus. Realno je očekivati da će biti novih zaraženih”, rekao je Vili Beroš za RTL.
Više čitajte OVDJE.
U Italiji je u četvrtak od koronavirusa umrlo još troje ljudi pa se broj umrlih od pojave novog virusa u toj zemlji povećao na 17, rekli su dužnosnici talijanske civilne zaštite dok druge države bilježe nove slučajeve i strogim mjerama pokušavaju suzbiti širenje zaraze.
Broj potvrđenih slučajeva zaraze povećao se s 528, kako je objavljeno na konferenciji za medije ranije u u četvrtak, na 650, rekli su dužnosnici
Više čitajte OVDJE.
Nalazi uzoraka uzetih od dvije osobe za koje se sumnjalo da su zaražene korona virusom negativni su, izvijestili su u četvrtak iz Stožera za zarazne bolesti Primorsko-goranske županije.
Od dva uzorka iz Rijeke koja su danas obrađena jedan je od osobe koja je bila u kontaktu s oboljelim muškarcem i ima blage simptome, a testiranje drugog uzorka je bilo ponovljeno, jer nalaz nije bio vjerodostojan
Više čitajte OVDJE.
Glavni direktor Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) ocijenio je u četvrtak da je epidemija koronavirusa u “presudnoj fazi”, pozivajući zemlje da “brzo” djeluju kako bi zaustavile širenje tog “opasnog virusa”.
Više čitajte OVDJE.
Načelnik stožera Civilne zaštite PGŽ Marko Boras Mandić gostovao je u Dnevniku N1 i komentirao situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj. U Hrvatskoj je i dalje troje zaraženih koronavirusom, treći pacijent nalazi se u KBC Rijeka. Razloga za strah, kaže Boras Mandić, nema.
“Strah je najveći neprijatelj, ne stanuje u Rijeci, ni u Primorsko-goranskoj županiji, a niti u Hrvatskoj. Imamo odgovornost uhvatiti se u koštac s ugrozom, zahvaljujem cijelom zdravstvenom sustavu jer rade odgovoran posao, imamo situaciju koja je stabilna i koju trebamo pratiti. Naša je uloga prvenstveno logistička, slušamo što struka kaže, na usluzi smo da omogućimo materijalno-tehničke uvjete i da budemo na raspolaganju ako ćemo morati angažirati naše snage. Stavili smo snage civilne zaštite u pripravnost, to nije ništa neobično. U konkretnom slučaju će biti logistika zdravstvenom sektoru”, rekao je načelnik stožera Civilne zaštite PGŽ.
Više čitajte OVDJE.
Županijska bolnica Čakovec poslala je priopćenje medijima kako je nalaz mlađeg muškarca u Međimurju kog kojega je postojala sumnja na koronavirus negativan.
“Prema nalazima testiranja pacijenta sa sumnjom na koronavirus obavještavamo javnost da je nalaz negativan te se pacijent otpušta kući. Ujedno vas obavještavamo da u Međimurskoj županiji zasada nema koronavirusa. Time je prekinut privremeni postupak protokola te je prednji (glavni) ulaz u bolnicu otvoren”, navedeno je u priopćenju Županijske bolnice Čakovec.
Više čitajte OVDJE.
Načelnik stožera Civilne zaštite PGŽ Marko Boras Mandić u Dnevniku N1 je rekao kako je situacija stabilna, no da ju treba pratiti. Kaže, spremni su za scenarij u kojem može biti i više zaraženih koronavirusom. Lokacije za karantenu su izviđene, ako će trebati, objekt će odmah biti mobiliziran.
Više čitajte OVDJE.
Muškarac s riječkog područja u kojega je potvrđen koronavirus u bolnici je i dobrog je općeg stanja, očekuju se nalazi za još dvije osobe, a u Primorsko-goranskoj županiji pod nadzorom epidemiologa je oko 100 ljudi, rečeno je u četvrtak na konferenciji za novinare županijskog Stožera za zarazne bolesti.
Više čitajte OVDJE.
Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i član Nacionalnog stožera Krunoslav Capak gostovao je u današnjem Newsroomu gdje je govorio o koronavirusu i mjerema koje Hrvatska provodi.
Tom prilikom je kazao kako smatra da je Hrvatska dva koraka ispred epidemije koronavirusa.
Više čitajte OVDJE.
Gost Newsrooma bio je glavni direktor HUP-a Davor Majetić. Ističe da će hrvatsko gospodarstvo sigurno osjetiti posljedice zbog epidemije koronavirusa, ali i nastavlja kako je teško procijeniti koliko će posljedice biti.
“Sigurno će biti posljedica, već sada znamo da ćemo imati posljedica kao gospodarstvenici i zbog pojave virusa u Kini i Italiji. Sudbina je poslodavaca da vam stvari dolaze nenajavljeno i moramo se na to pripremiti”, kazao je.
Više čitajte OVDJE.
U Srbiji još nema potvrđenih slučajeva zaraze, a svi testovi dosad sumnjivih ukupno 20 osoba bili su negativni i ni u jednom slučaju nije potvrđena zaraza, objavljeno je u četvrtak u Beogradu.
Dvoje zaraženih državljana Srbije, od ukupno 11 koji su bili dio posade kruzera Diamond Princess, hospitalizirano je u Japanu, a ostalih devet napustilo je brod, ali će nakon iskrcavanja još 14 dana ostati u karanteni, u studentskom domu u blizini Tokija, u prefekturi Saitama, javila je Radiotelevizija Srbije.
Više čitajte OVDJE.
Saudijska Arabija je objavila u četvrtak da “privremeno” zabranjuje ulazak hodočasnika u Meku, najveće muslimansko svetište, što je prva takva odluka koja treba spriječiti “dolazak” novog koronavirusa.
Više čitajte OVDJE.
Trgovci putem interneta koji naplaćuju nevjerojatno visoke cijene za maske za lice i druge proizvode koje oglašavaju kao zaštitu od koronavirusa, suočeni su s kaznenim prijavama u Italiji.
Više čitajte OVDJE.
Nakon sastanka Nacionalnog kriznog stožera javnosti se obratio ministar zdravstva Vili Beroš. Kazao je kako se u ovom trenutku testira 144, nije završeno testiranje 16 uzoraka te kako smo ostali na brojci od tri zaražena. Ministar je istaknuo kako nema novih elementara koji se odnose na funkcioniranje zdravstvenog sustava te kako je činjenica što je brojka zaraženih tri dobra, budući da se nadaju kako se broj oboljelih neće povećavati.
Ministar unutarnjih poslova je kazao kako su Šarecove kritike neprimjene.
“Iza svake naše mjere stoji struka i tako će biti ubuduće. Ne želim komentirati takve ocjene koje su neprimjerene kada govorimo o uobičajnom transportu granica. Ovdje se radi o eksternom šoku, da se Hrvatska pokušava tome suprostaviti da se zaraza širi na naš teritorij. Ovakve ocjene su neprimjerene, možda je to povezano s time što je Šarec ušao u visoku politiku s kritikama Hrvatske.”
“Barem je u tome dosljedan, da mu je Hrvatska u prvom planu, mi sa Slovenijom institucionalno surađujemo dobro, granične policije razmjenjuju informacije, mi o našim mjerama svaki dan razgovaramo”, kazao je ministar Božinović.
Više čitajte OVDJE.
Europska unija razmatra mjere podrške sektorima pogođenima epidemijom koronavirusa ali treba više vremena kako bi točno procijenila njezine posljedice po gospodarstvo, kazao je u četvrtak povjerenik EU-a za industriju.
Više čitajte OVDJE.
Ravnatelj Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije Aleksandar Stojanović izvijestio je u četvrtak kako u Istri nema niti jedan registriran slučaj zaraze koronavirusom, dodavši međutim kako se “situacija mijenja iz dana u dan s obzirom na to da se u susjednoj Italiji šire rizična područja”.
Više pročitajte OVDJE.
Hrvatska obrtnička komora (HOK) od Nacionalnog kriznog stožera traži hitnu uputu o postupanju za vozače koji su zadnja dva tjedna bili u sjevernoj Italiji, te upozorava da prijevoznicima prijeti kriza ako se uskoro ne nađe model zdravstvenog nadzora koji će omogućiti slobodno kretanje vozača i funkcioniranje transportnog sektora.
Više pročitajte OVDJE.
“Pozivaju se svi koji organiziraju javna okupljanja da kontaktiraju stožer da bi se izvršila procjena postoji li rizik za posjetitelje koji dolaze na određeno okupljanje. Zasad ne postoji ideja da se ide u zabranu okupljanja”, poručili su iz Stožera Primorsko-goranske županije.
Ericsson Nikola Tesla od sutra, petka, 28. veljače 2020. godine, nakon dva dana rada od kuće, nastavlja raditi na svim svojim lokacijama.
Iz tvrtke su izvijestili da je njihov oboljeli zaposlenik stabilno i oporavlja se, a ostali zaposlenici koji su bili s njim u mogućem direktnom kontaktu te se nalaze u samoizolaciji, osjećaju se dobro i nemaju nikakvih simptoma bolesti.
Više čitajte OVDJE.
Iz Stožera za Civilnu zaštitu Grada Zagreba poručili su da su spremni za sve izazove oko koronavirusa. Ističu da je njihov posao biti podrška zagrebačkom zdravstvenom stožeru, ali i nacionalnom.
Njihova je podrška osiguranje prometnica, infrastrukture i eventualno stavljanje imovine u vlasništvu grada Zagreba za jedinice izolacije.
Na pitanje oko Tomislavovog doma kao mjesta za karantenu Olivera Majić iz Stožera kaže da će pravovremeno informirati sugrađane i javnost.
“U ovom trenutku nije proglašena epidemija i dok nije proglašena epidemija nema karantene. Kako će se situacija razvijati nitko ne može predvidjeti, zato samo dužni na nivou grada Zagreba napraviti sve pripremne radnje. O njima u ovome trenutku ne možemo govoriti, nije potrebno kroz medije govoriti gdje se ti objekti nalaze, ako se stave u funkciju mediji će biti pravovremeno obaviješteni”, rekla je i dodala da sve radnje ovise o epidemiološkoj slici. Pozvala je da se ne širi panika.
Iz slovenske vlade na Twitteru su oštro komentirali poteze hrvatske Vlade oko koronavirusa. Poručili su da mjere koje Hrvatska poduzima po pitanju korona virusa nisu učinkovite te da prouzročuju gospodarsku štetu.
Osim toga, poručili su da u Sloveniji još nema nijednog slučaja zaraze koronavirusom te da bi zatvaranje granica naštetilo toj zemlji.
Kontrola koju je Hrvatska uvela na nekim graničnim prijelazima sa Slovenijom zbog koronavirusa nedjelotvorna je i gospodarski štetna, ocijenio je u četvrtak slovenski premijer Marjan Šarec. Dodao je da oni koje hrvatski graničari izdvoje i uzimaju im bris moraju čekati nekoliko sati zbog čega su na slovenskoj strani granice u jutarnjim satima nastale kolone sve do Brežica.
Ukrepi, kot jih izvaja Hrvaška niso učinkoviti in povzročajo gospodarsko škodo.
— Vlada Republike Slovenije (@vladaRS) February 27, 2020
Više pročitajte OVDJE.
Predsjednik Zoran Milanović u četvrtak je u Otočcu ob Krki na sastanku sa slovenskim kolegom Borutom Pahorom u sklopu radnog posjeta Sloveniji rekao kako je primijetio kolone na autocesti, ali da ne može odgovoriti na pitanje jesu li mjere na granici pretjerane. Vjeruje da hrvatska vlada zna što radi.
Više pročitajte OVDJE.
Prepoznali smo ozbiljnost situacije oko širenja koronavirusa i reagirali na vrijeme. Stožer civilne zaštite koordinira sve aktivnosti, a javnozdravstvena situacija je pod kontrolom. Apeliramo na sve da budu smireni i odgovorni, nema razloga za paniku, napisao je premijer Andrej Plenković na Twitteru.
Prepoznali smo ozbiljnost situacije oko širenja koronavirusa i reagirali na vrijeme. Stožer civilne zaštite koordinira sve aktivnosti, a javnozdravstvena situacija je pod kontrolom. Apeliramo na sve da budu smireni i odgovorni, nema razloga za paniku. https://t.co/epFUGg8QvD
— Andrej Plenković (@AndrejPlenkovic) February 27, 2020
U slučaju da zbog koronavirusa završite u bolnici, a nemate dopunsko zdravstveno osiguranje, nećete morati platiti dio troškova liječenja. Iz Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (HZZO) pojasnili su kako su oni u tom slučaju zaduženi za plaćanje cjelokupne zdravstvene usluge.
Više pročitajte OVDJE.
Kod mlađeg muškarca iz Međimurske županije postoji sumnja da je zaražen koronavirusom i čekaju se nalazi iz zagrebačke Klinike za infektivne bolesti, rečeno je u četvrtak na sjednici međimurskog županijskog Stožera civilne zaštite.
Više pročitajte OVDJE.
Glavni državni inspektor Andrija Mikulić rekao je da su pokrili najfrekventnija mjesta, a sanitarni inspektori djeluju 24 sata dnevno. U protekla 24 sata izdali su nešto više od 400 rješenja o zdravstvenom nadzoru i jednoj karanteni u dogovoru s epidemiolozima, izvijestio je.
Do sada su u profiliranju putnika izdvojili 1913 osoba na svim graničnim prijelazima, a na svim najfrekventnijim graničnim prijelazima postavili kontejnere za bolji rad inspektora, rekao je načelnik Uprave za granicu Zoran Ničeno. Komentirao je informacije da su neki putnici prošli granicu bez kontrole rekavši da u cestovnom prometu intervjuiraju putnike, ali provjera ovisi i o istinitosti izjava i prijava samih putnika.
Pomoćnik ministra vanjskih poslova Vinko Ljubičić skrenuo je pozornost građanima koji kreću na putovanja u inozemstvo da na stranicama Ministarstva mogu naći ažurne podatke i vidjeli preporuča li se putovanje u pojedinu zemlju.
Što se tiče treće osobe zaražene koronavirusom, koja je smještena u bolnicu u Rijeci, službe su utvrdile sedam njegovih kontakata te su prema proceduri stavljeni pod nadzor. U obitelji oboljelog također ima bolesnih te se i oni obrađuju, rekao je ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) Krunoslav Capak.
Svim bolnicama preporučio je da upute HZJZ-a o ponašanju pacijenata stave u čekaonice kako bi se pacijenti znali ponašati ako imaju simptome respiratornih bolesti. Epidemiološka služba je prenapregnuta s obzirom da su proširena zaražena područja i da se povećao broj pregleda i nadzora, ali, ističe Capak, rade na pojačanjima kako bi pokrili sve što je potrebno.
Imaju 150 epidemioloških timova i oni koji trenutno nisu opterećeni mogu biti prebačeni na druga područja tako da neće biti nikakvih problema s osiguranjem dovoljnog broja ljudi.
Zagrebačka Klinika za infektivne bolesti trenutno jedina obavlja test na koronavirus, ali HZJZ radi na tome da uspostave isti takav test i idućeg bi ga tjedna mogli početi primjenjivati, najavio je.
Vlada je na sjednici u četvrtak odobrila Klinici za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” 2.250.000 kuna za financiranje nabave devet uređaja za umjetnu ventilaciju, kako bi se osigurali nužni preduvjeti za sprječavanje daljnjeg širenja i liječenje od koronavirusa.
Trenutno je u svijetu potvrđeno više od 80.000 zaraženih osoba s tendencijom daljnjeg širenja, a u Hrvatskoj COVID-19 virus potvrđen je 25. veljače, zasad ima troje oboljelih s tendencijom daljnjeg širenja.
Više pročitajte OVDJE.
Premijer Andrej Plenković održao je uvodni govor na sjednici Vlade u kojem se osvrnuo i na situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj.
Zahvalio je ministru zdravstva Viliju Berošu na svemu što radi u ovoj situaciji, kao i Nacionalnom stožeru.
“Javnozdravstvena situacija je pod kontrolom, nema mjesta panici. Nema razloga za neke ekstra zalihe i šopinge. Živite normalno. Hrvatska je ovu situaciju prepoznala na vrijeme. Mi ćemo, osobito ovi gospodarski resori voditi računa o tome na koji način se nositi s ovim okolnostim. Naš je cilj da minimiziramo bilo kakve negativne posljedice. Ministar Beroš će pod posebnom točkom izvijestiti o svemu što se zbiva”, rekao je Plenković.
Više pročitajte OVDJE.
“Nemoguće je procijeniti efekte koronavirusa na proračun”, rekao je ministar financija, Zdravko Marić.
“Turizam nije jedina gospodarska grana, sve su jednako važne, iako je turizam dodatno osjetljiv na globalne poremećaje. Ako ne dođe do značajnije eskalacije, naš turizam još ima dovoljno snage i otpornosti jer već dugo bilježimo pozitivne stope rasta. Pozitivno je to što se problem događa početkom godine i turizam se još nije zahuktao, nadamo se da će uskoro sve splasnuti. Nama sezona više manje počinje oko Uskrsa”, rekao je Marić.
“Trebamo biti svjesni aktualnosti, činiti sve da se potencijalno negativni efekti maksimalno smanje. Imamo proračunsku zalihu koja je osigurana, koja pokriva izvanredne okolnosti. Ako i dođe do eskalacije, i to je moguće rješavati. Ne mogu spekulirati o iznosima, ali stabilizirali smo javne financije i stavili ih na održivu razinu”, kazao je ministar financija.
Nacionalni Stožer civilne zaštite izvijestio je u četvrtak da su u Hrvatskoj i dalje samo tri oboljela od koronavirusa i nema novih oboljelih.
Zaraženi su dobro i dobivaju potrebne lijekove, kazala je na konferenciji za novinare ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić.
Više pročitajte OVDJE.
Našu strategiju smo temeljili na procjeni rizika, spremni smo na sve scenarije. Po potrebi će se svi zdravstveni kapaciteti preusmjeriti na liječenje ovih stanja, ali vjerujem da do toga neće doći, rekao je ministar Beroš na konferenciji Nacionalnog stožera civilne zaštite.
Sve što je oko ponoći bilo potvrđeno kao negativno, a bilo je oko osam ljudi, svi su jutros pušteni kući, rekla je Markotić.
Što se tiče dovoljnog broja ljudi, u epidemiološkoj službi neće biti problem, rekao je Capak.
Ministar unutarnjih poslova, Davor Božinović, rekao je da sve funkcionira prema uputama Stožera civilne zaštite. “Rade se pripreme za određivanje lokacije i prostora za izolaciju odnosno karantenu po svim županijama u slučaju da za tim bude potrebe. Sve službe rade u punom opsegu i kad je u pitanju granica, nadzor ulaska u Republiku Hrvatsku i što se tiče granične policije, sanitarnih službi, sve je u punom kapacitetu u funkciji”, rekao je Božinović.
Ministar zdravstva, Vili Beroš, ponovio je da je u Hrvatskoj trenutno u tijeku testiranje za 131 bolesnika. Istaknuo je da u su u Hrvatskoj i dalje tri potvrđena nalaza infekcije koronavirusom. U kontaktu je s njemačkim kolegom koji je zabrinut situacijom u toj zemlji, rekao je Beroš.
Tijekom popodneva ćemo ustanoviti još jednu hitnu infektološku ambulantu u Klinici za infektivne bolesti, rekao je Beroš.
Dvojica bolesnika su dobro, nema nikakvih problema, rekla je ravnateljica Klinike za infektivne bolesti, Alemka Markotić. Pohvalila je istupanje zaraženih pacijenata u javnosti, kazavši da su njihove informacije bitne za smanjenje širenja panike u društvu.
Sedam kontakata trećeg zaraženog pod nadzorom su, rekao je Krunoslav Capek, ravnatelj HZJZ-a.
Ponovljeni nalaz djevojke mladića koji je prvi zaražen koronavirusom u Hrvatskoj ponovno je negativan i otpuštena je iz bolnice.
Ravnatelj KBC-a Zagreb dr. Ante Ćorušić rekao je da će se vjerojatno pojaviti još slučajeva oboljelih od koronavirusa u Hrvatskoj.
“Hrvatska je dio svijeta, ovo je danak globalizaciji, toga moramo biti svjesni. Samo moramo smiriti javnost, ne radi se o posebnoj situaciji”, rekao je Ćorušić u HRT-ovoj emisiji Tema dana, ali i dodao da nema mjesta panici niti potrebe za velikom opskrbom. Rekao je da se radi o virusu sličnom gripi.
Više pročitajte OVDJE.
Braća blizanci, koji su prvi zaraženi koronavirusom u Hrvatskoj za Jutarnji list rekli su da su smješteni u istoj sobi u izolaciji.
Soba u kojoj borave zaključana je i gotovo nitko ne ulazi. Sami mjere temperaturu, razinu kisika u krvi i otkucaje, a osim toga, videonadzorom je pokrivena 24 sata. S liječnicima razgovaraju preko interfona ili mobitelom. Što se samog zdravstvenog stanja tiče, osim temperature koja nije prelazila 38 stupnjeva Celzijevih, nemaju druge simptome i dobro se osjećaju.
Više čitajte OVDJE.
Rumunjska je u srijedu potvrdila prvi slučaj koronavirusa, riječ je o muškarcu koji je bio u kontaktu s talijanskim državljaninom koji je boravio u Rumunjskoj.
Više pročitajte OVDJE.
Italija, u kojoj je dosad umrlo 12 ljudi u epidemiji koronavirusa, objavila je u srijedu navečer da je u zemlji ukupno 424 osoba zaraženo, prema podacima Civilne zaštite, a koje prenose svjetske novinske agencije. Novi podaci šefa Civilne zaštite Angela Borellija ne sadrže informacije o smrtnim ishodima, ali precizira da su tri pacijenta u potpunosti ozdravila. Riječ je o tri pacijenta liječena u Rimu od početka veljače – par kineskih turista i jedan mladić koji se vratio iz Kine. To su bili prvi slučajevi koronavirusa u Italiji.
Više pročitajte OVDJE.
Nalogom za mobilizaciju hotel Tomislavov dom na Sljemenu i apartmani “Snježna kraljica” postali su karantena za oboljele od koronavirusa u Hrvatskoj.
Više pročitajte OVDJE.
Stožer civilne zaštite objavio je priopćenje s preporukama građanima vezano uz koronavirus.
Upute su poslali i Ministarstvo znanosti i obrazovanja, te Ministarstvo vanjskih i europskih poslova.
MZO tako navodi preporuke HZJZ-a i upućuje sve odgojno-obrazovne ustanove da omoguće djeci redovito pranje ruku u toploj vodi sa sapunom. MVEP je pak izmijenio preporuke vezano za putovanja u Kinu i Italiju.
Hotel Tomislavov dom i apartmani Snježna kraljica postali su u srijedu karantena za oboljele od koronavirusa.
- HZZO objašnjava što u slučaju ostanka kod kuće zbog koronavirusa i bolovanja
- Hotel na zagrebačkom Sljemenu postao karantena za oboljele od koronavirusa
- Negativan nalaz majke dvojice braće zaražene koronavirusom