Govoreći o velikim pandemijama te njihovim posljedicama kroz povijest, povjesničar Hrvoje Klasić u Novom danu rekao je kako je teško uspoređivati bolesti u vremenu, s obzirom na uvjete života, standard života, medicinske uvjete, ali i pokretljivost stanovništva koja je prije bila manja.
“Svijet danas nije isti, ali zanimljivo je kad pogledamo mjere, od 16. i 17. stoljeća do danas, najvažniji aspekt borbe je karantena, jer za viruse nema lijeka. Ta iskustva traju stoljećima, bolesne izdvojiti od zdravih je i onda i sad bilo najbolje rješenje”, navodi Klasić i dodaje kako je primjerice, kuga, trajala desetljećima, a španjolska gripa gotovo dvije godine i zarazila pola milijarde ljudi.
Ističe kako je u ovoj pandemiji ponašanje Kineza bitno drugačije nego kada se 2002. pojavio S.A.R.S kojeg su skrivali i zanemarivali.
“Danas je iznimno važna ta povezanost struke i znanosti koje su se ujedinile s istim ciljem, ako se sjetite još do prije koji tjedan su neki političari pa čak i liječnici ismijavali COVID 19, to nije dobra poruka”, zaključuje Klasić.
Govoreći o političkim posljedicama, kaže kako iz povijesti možemo naučiti da stvari nakon velikih kriza mogu otići i na jednu i na drugu stranu.
#related-news_0
“Bili smo svjedocima da je otišlo u totalitarne režime i diktature, poput Njemačke ili Italije nakon prvog svjetskog rata, ili kako je kriza u SAD-u dovela do roosveltovog New deala, što znači da može biti bolje. Dobar primjer je i Europa nakon 1945., evo i Zagreb, kada je oslobođen 1945., bio je zapušten, a entuzijazam ljudi i vodstva digli su ga na noge, da je u par godina počeo postajati moderan industrijski grad”, rekao je Klasić te poručio da, u ovome trenutku, moramo biti zabrinuti zbog zakona u Mađarskoj, Poljskoj, Rusiji, Srbiji, Slovačkoj koji idu u smjeru narušavanja ljudskih prva.
“I u Hrvatskoj moramo biti zabrinuti zbog zakona, ali ne bih nikako uspoređivao naše političare s ovima iz regije. Ipak, trebamo voditi računa”, zaključio je Klasić.
Pogledajte video cijelog razgovora.
Tijek događaja u vezi koronavirusa u Hrvatskoj pratimo OVDJE.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.