U epidemiji koronavirusa beskućnici su zaboravljeni ili prepušteni sami sebi. Velik broj udruga koje im pomažu su zbog mjera Nacionalnog stožera zatvorile svoja vrata, a zatvaranje javnog prijevoza i zabrane okupljanja posebno utječu na ovu ranjivu skupinu.
Razgovarali smo s Milom Mrvaljem iz Humanitarne udruge Fajter koja se godinama bori za prava beskućnika.
Mrvalj navodi kako je situacija veoma kaotična te kako beskućnička populacija nije dobro informirana o čemu se točno radi. “Oni nisu dobro informirani, ne znaju što se događa. Veliki broj beskućnika je bolestan i situacija je poprilično kaotična”, govori nam Mrvalj.
“Ne mogu sakupljati boce, ne mogu više imati ni kune u džepu. Situacije je doista teška. I inače je za beskućnike situacije teška, a sada je duplo teža”, ističe Mrvalj.
Pučke kuhinje rade, kaže nam Mrvalj, ali se većina njih sada nalazi u užem i širem centru grada. To je veliki problem za one iz prigradskih dijelova grada koji sada nemaju načina doći do centra. “Beskućnicima iz prigradskih mjesta doći u centar grada nemoguća je misija, budući da nema prijevoza”, kaže Mrvalj.
“Međutim, grad je prepoznao problem i od ponedjeljka će biti otvoreno nekoliko dodatnih punktova za pučke kuhinje kako bi korisnici mogli lakše preuzeti svoj topli obrok”, govori nam Mrvalj.
Radi osiguranja redovitog preuzimanja obroka za korisnike pučkih kuhinja, a sukladno mjerama Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske za zaštitu zdravlja i sprječavanje širenja zaraze koronavirusom te ograničavanja javnog prijevoza u suradnji s Caritasom Zagrebačke nadbiskupije, Hrvatskim Crvenim križem, Gradskim društvom Crvenog križa Zagreb te Župom sv. Antuna Padovanskog organizirati će se dodatne točke podjele obroka.
Prihvatilišta za beskućnike poput onoga u Jukićevoj je još uvijek otvoreno, ali njegov kapacitet je samo 35 kreveta, dok beskućnici nemaju načina kako doći u prihvatilište u Kosnici koje je van Zagreba. “Sve je stalo, sve je stopirano. Ne možemo okupljati ljude, dijeliti hranu, ne možemo više provoditi naše kreativne radionice”, kaže nam Mrvalj i upozorava.
“Sve se baziralo na koronu, a s druge strane se događaju veliki propusti koji će doći na naplatu.”
Novi punktovi podjele hrane su „Blagovaonica Branimirova“, Kneza Branimira 35 za korisnike s područja Donji Grad (Centar), Gornji Grad -Medveščak, Trnje i Podsljeme, “Blagovaonica Cerska”, Cerska 3 za korisnike s područja Dubrave i Maksimira, “Blagovaonica Alfirevićeva”, Alfirevićeva 6 za korisnike s Peščenice i Žitnjaka, Caritas Zagrebačke nadbiskupije, Gajnice, Crnojezerska 20 za korisnike s Črnomerca, Podsuseda – Vrapče, Caritas Zagrebačke nadbiskupije, Dubrava, Av. Dubrava 220 za korisnike iz Sesveta, Župa Sv. Antuna Padovanskog, Sv. Duh 33 za korisnike s Trešnjevke (Sjever i Jug), Gradsko društvo Crvenog križa Zagreb, Siget 18 za korisnike iz Novog Zagreba (Zapad, Istok, Brezovica).
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.