Kako izgleda život malih poduzetnika u vrijeme korone?

Vijesti 07. tra 202018:52 > 18:59
N1

Jesu li Vladine mjere za pomoć gospodarstvu vratile nadu trgovcima, obrtnicima, ugositeljima i svima čije je poslovanje ugroženo zbog epidemije koronavirusa? Naš reporter Hari Kočić razgovarao je s malim poduzetnicima u Splitu kako bi provjerio jesu li bar nakratko odahnuli.

Veliki tjedan, a ribarnica u Splitu ne radi. Žena jednog ribara kupcu u košari s balkona spušta ribu, a on joj povratno šalje novac.

Ribar Antonio Šunjić kaže:

“Žao ti je ljudi koji cijelu godinu uzimaju, s tobom su non-stop. Ta prodaja je postala više prijateljstvo nego prodaja.”

Mjere obustave ribolova zbog koronavirusa, u trajanju ovisno o veličini broda i s naknadama za radnike te obećanje o otvaranju tržnica i oslobađanje od naknada Fini, čini se, zadovoljili su ribare.

“Mislim da su ribari općenito zadovoljni zato što će oni kojima paše mjera ići na mjere, a kome ne, on će nastaviti raditi”, kaže Šunjić.

Ugostitelji ne rade već tjednima i da nije pomoći države, naglašavaju, doživjeli bi krah. Uz naknade za radnike i otpis PDV-a, država je i doprinose na plaće preuzela na sebe, a Grad Split je otpisao komunalnu naknadu, zakup javnih površina i gradskih prostora te koncesijskih naknada.

Dane Tahirović, ugostitelj kaže:

“Poslali smo svoje zaposlenike kući, nismo nikome dali otkaz. Slušali smo mjere Vlade, predali smo zahtjeve za subvenciju, pozdravio bi mjere, mislim da su dobre.” Pokušava kaže, beskontaktnom dostavom, ostaviti posao, koliko-toliko, na životu.

“Ni prometa, ni profita, ni zarade, ali čisto da smo tu, da smo otvoreni, da smo dostupni ljudima.”

Njegov kolega, s druge strane grada, također je bio suočen s teškom odlukom. Ugostitelj Ivo Vrdoljak ispričao je kako je kod njih tridesetak djelatnika.

“Bilo je pitanje što učiniti, sjeli smo za stol kao obitelj i odlučili da svi ostaju na svojim pozicijama.”

Ne treba zamjeriti, dodaje, njegovim kolegama koji su inicijalno otpustili radnike i kojima je Vlada dala mogućnost da ih vrate na posao te prime naknadu za plaće.

Danijela je prvi put zatvorila svoj frizerski salon nakon sedamnaest godina. Mjere su joj omogućile da zadrži dvije radnice, a pomogao joj je i najmodavac koji joj je rekao da plati koliko i kada bude mogla. To što ne mora plačati vrtić te joj neće isljučiti vodu ako ne plati, također joj je pomoglo. Unatoč apelima prema Stožeru, otvorila ne bi, kaže, ni da joj narede. Mušterije je na dnevnoj bazi, unatoč svemu, pitaju kada će otvoriti.

“Vidjeli ste na društvenim mrežama, bit će veći red u frizera nego na magnetsku rezonancu!”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.