Markotić: Možda će se morati vraćati neke mjere

Vijesti 29. tra 202007:19 > 07:23
Tomislav Kristo/CROPIX/POOL/PIXSELL

Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" komentirala je moguće vraćanje mjera i ograničenja zbog epidemije koronavirusa.

“Drugi dan je od popuštanja mjera, vidi se da vani ima više ljudi i veće su gužve, ali čini mi se da se većina ipak drži mjera koje su preporučene”, rekla je u RTL Direktu ravnateljica Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Alemka Markotić.

Što ako opet dođe do naglog porasta oboljelih?

“Jasno komuniciramo od početka. Naglašeno je da će se mjere postupno ublažavati, da molimo građane neka poštuju socijalnu distancu, higijenske mjere… Ako na to budemo pazili, mislim da ćemo moći nastaviti s postupnim popuštanjem mjera. Ako se broj zaraženih poveća, morat će se identificirati gdje mjere nisu ostvarile dobar rezultat i taj dio će se vjerojatno morati vratiti unatrag”, rekla je Markotić.

Mnoge zemlje odredile su da je nošenje maski obavezno, no ne i Hrvatska. “Mislim da su HZJZ i epidemiolozi jasno iskomunicirali da se preporučuje nošenje maski u javnosti, u zatvorenim prostorima. Mislim da je našim ljudima to apsolutno jasno i da će poštovati te mjere”, kazala je Markotić.

Puno bune je digla njezina izjava da bi ove mjere mogle trajati i do godinu dana. “Rekla sam da će mjere trajati dok se možda na neki način ne napravi cjepivo ili ne dobijemo neke lijekove. Nekakve su optimistične najave da bismo imali cjepivo u roku od godinu dana, a iz Oxforda dolazi najava da bismo ga imali možda već najesen, što je visoka doza optimizma, ali svi bismo bili sretni da je to tako”, rekla je Markotić.

“Kolege s Oxforda imaju dobre rezultate, veći dio tog cjepiva, sličnog modela, je bio pripremljen prije, kliničke studije su već bile pokazale u nekim dijelovima s tim vektorima da nisu izazivale veće nuspojave, sad je pokus na životinjama bio uspješan. Preskočene će vjerojatno biti prve dvije kliničke faze i odmah bi se trebalo ići u treću fazu. Vidjet ćemo, treba testirati veći broj ljudi, nekako učinak pratiti. Kolege iz Oxforda su se ogradili i rekli da ‘Ako je uspješno na majmunima, ne mora sto posto značiti da će biti i na ljudima'”, objasnila je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.