Najavljen povratak školaraca nižih razreda osnovne škole izazvao je velike podjele u razmišljanjima javnosti, prije svega roditelja od kojih se traži da preuzmu odgovornost za njihov povratak dok su, s druge strane, suočeni s gotovo nemogućim epidemiološkim uvjetima nužnim za ostvarivanje tog prava.
Upravo su ti uvjeti bili izvor prijepora struke i samih roditelja, koji ponovno otvaranje škola doživljavaju kao “alibi” Ministarstva znanosti i obrazovanja za rasplet ove školske godine i oblik čuvanja djece dok roditelji rade. Takve je tvrdnje u srijedu odbacila ministrica Blaženka Divjak. “U školi se organizira nastava, to je u okviru 16 nastavnih sati u tjedan dana, to nije čuvanje djece. Dali smo jasne upute HZJZ-a koja djeca mogu u školu i to se prvenstveno odnosi na zdravstveno stanje i na to ima li roditelj koji radi potrebu da dijete uči u školi”, zaključila je Divjak.
Nemogući uvjeti
Razgovarali smo s nekoliko roditelja, ali i školskih ravnatelja o onome što ih čeka za nekoliko dana, a zaključak je da će djecu u školu slati samo oni koji su iscrpili sve druge mogućnosti i koji su pristali preuzeti odgovornost za sve navedene uvjete. “Smatram da se nije trebalo ići s otvaranjem škola, već da su djeca trebala nastavu završiti online. Razumijem da je odluka donesena dijelom zbog povratka roditelja na posao, međutim potpisivanjem izjava i preuzimanjem vlastite odgovornosti stavljen je golem teret na nas roditelje. Nisam ni sigurna kako će izgledati uvjeti u školi, pogotovo kad je u pitanju nabava toplomjera, pa čak i osiguravanje tople vode, piše Glas Slavonije.
Čini mi se da bi ovo trebala biti neka vrsta čuvanja djece, ali svi će oni po završetku ove školske godine pa sve do početka nove isto tako biti kod kuće dok roditelji rade, jer tada neće biti nikakve institucionalne mogućnosti njihova zbrinjavanja. Ono što muči mnoge roditelje je i način rada, jer dijete koje krene ponovno na nastavu poslijepodne će također morati dio pratiti online s obzirom na to da u dijelu kontakt-nastave neće biti obuhvaćeni programi vjeronauka i stranog jezika. Problem je i što djecu mogu dovesti odnosno pokupiti samo roditelji, a mnogi zbog radnog vremena to nisu u mogućnosti, osobito ako dijete nije u produženom boravku. Oni koji budu u produženom, morat će imati neko sredstvo pristupa predmetima za koje im nastavnici ne dolaze na nastavu poput tableta i računala”, komentira mama Dunja čije dijete ide u drugi razred i neće se vratiti na nastavu u ponedjeljak. Rezolutna oko toga da joj se dijete ne vrati na nastavu je i mama prvašića koja smatra da je njima nemoguće objasniti sve uvjete kojih bi se trebali pridržavati.
“Prvo što će oni napraviti kad se vide je izgrliti se i izljubiti, što krši preporuke o socijalnom distanciranju. Što se tiče našeg razreda, samo se jedna mama izjasnila da će poslati dijete na nastavu, a razmišljanja ostalih roditelja u čijem se krugu krećem također idu u smjeru da bi djeca trebala završiti nastavu online, kako su već krenula. Puno je uvjeta koji su mnogima neostvarivi poput onog da ako roditelj radi, ali od kuće, dijete ne može u školu. Za neke zaposlenike je možda moguće organizirati posao i čuvanje djeteta, međutim ima i onih kojima je potreban mir i koncentracija kako bi se posvetili poslovnim obvezama. Osobno, osim prvašića imam i dijete s posebnim potrebama, zbog kojeg je moja odluka da dijete ne ide u školu još čvršća. Imam sreću, pa posao mogu obavljati od kuće i biti s djecom, međutim nemaju svi roditelji takvu situaciju, a neki od postavljenih uvjeta im onemogućuju da se dijete vrati na nastavu”, kaže ova mama.
Ravnatelji s kojima smo razgovarali javljaju kako nema velikog odaziva roditelja te da će tek neznatan broj djece ponovno krenuti na nastavu u ponedjeljak. “Procjena je da će ih biti desetak, prvo se javilo 13 roditelja, međutim u međuvremenu su odustali, za devetero smo sigurni da će doći, a jedan roditelj će se izjasniti ovih dana. Ovisno o tome, formirat ćemo grupu, odnosno dvije, ako ih bude više od devet, a radi se isključivo o prvašićima, dakle roditelji djece iz ostalih razreda nisu se odlučili poslati djecu natrag na nastavu.
Također, samo jedno dijete ne bi bilo u produženom boravku, tako da će on biti organiziran za sve. Roditelji s kojima sam se čuo kažu da moraju poslati djecu u školu iako se ne slažu s kombiniranom nastavom jer jednostavno nemaju drugu mogućnost njihova zbrinjavanja. Kad podvučemo crtu, od 250 djece dolazi samo njih desetero”, kaže Josip Jukić, ravnatelj OŠ Mladost u Osijeku, i dodaje da će nastojati što je moguće više nastavu organizirati na otvorenom. “Trenutačno imamo jednu učionicu vani, a ako se formira druga skupina, spremni smo pripremiti još jednu mobilnu vanjsku učionicu gdje bi djeca boravila kad god to uvjeti i vremenske prilike budu dopuštali”, ističe Jukić.
Slično je i u OŠ Frana Krste Frankopana, čiji ravnatelj Antun Ptičar izvještava kako će se u ponedjeljak na nastavi naći samo nekolicina mališana. “Imam prijavljeno petero djece prvog razreda koji će biti u jednoj grupi, a dodatno ćemo organizirati produženi boravak ako bude potrebe. Smatram da su i mjere kojima se uvjetuje djetetov povratak dijelom prerigorozne i da ih se moglo dodatno popustiti. Također, mišljenja sam da bi povratak u škole bio koristan i ostalim školarcima, osobito starijim, od petog do osmog razreda, kojima bi susret s vršnjacima dobrodošao u ovoj situaciji”, zaključuje Ptičar.
Imaju sve uvjete
Mali odaziv roditelja zabilježen je i u Našicama. To je istaknuto i na sastanku našičkog gradonačelnika Josipa Miletića s ravnateljicama OŠ Dore Pejačević Našice Jasminkom Falamić, OŠ kralja Tomislava Vlatkom Zahirović, OŠ Ivana Brnjika Slovaka Jelisavac Ljerkom Ćorković, ravnateljem Srednje škole Željkom Filjkom, kao i s ravnateljicom Dječjeg vrtića “Zvončić” Snježanom Kanđerom.
“Možemo zaključiti da su se roditelji na našem području izjasnili oko slanja svoje djece u školu, odnosno u vrtić, pa će se tako samo dvoje učenika vratiti u klupe OŠ kralja Tomislava, a sedmero djece nastavit će s pohađanjem vrtića ‘Zvončić‘”, rekao je gradonačelnik Miletić.
I rezultati ankete među roditeljima s područja Virovitičko-podravske županije pokazali su kako je velika većina odlučila svoju djecu ostaviti kod kuće. Nastava će 11. svibnja krenuti samo u Orahovici i Pitomači te područnim školama u Turnašici, Otrovancu i Grabrovnici. Roditelji troje djece iz Područne škole u Rogovcu, iako su prvotno planirali da njihova djeca pohađaju nastavu u školi, odustali su. Na osnovi dobivenih informacija u Osnovnoj školi Petra Preradovića u Pitomači, od ponedjeljka bi nastavu u školama trebalo pohađati ukupno 12 učenika. “S obzirom na to da naše škole imaju sve potrebne preduvjete, bojazan od zdravstvenih opasnosti ne bi trebala postojati. Razlog za relativno mali broj prijavljenih učenika valja tražiti i u tome što su učenici i roditelji zadovoljni održavanjem nastave na daljinu”, smatra ravnatelj Igor Maresić. U OŠ Ivane Brlić-Mažuranić Orahovica za povratak u školu odobrenje je dalo pet roditelja. Ravnateljica Maja Škraba rekla je da će se osigurati svi potrebni uvjeti za pohađanje nastave.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.