Predsjednik SNV-a rekao je, kad bi on bio sudac, da bi zbog ustaškog pozdrava prije kaznio Thompsona nego Rosu: „Zato što je gospodin Perković i ranije izražavao simpatije prema NDH”
Predsjednik SNV-a Boris Milošević rekao je za N1 da ga ne iznenađuju najnoviji transparenti i drugi ispadi s nekima od najgorih dosadašnjih poziva na mržnju:
„Ovi ispadi nisu izolirani, oni su konstantni, te se pojavljuju ciklički svakih nekoliko mjeseci. Dođu u fokus javnosti tako da se javnost u ciklusima zgraža, govori se: ‘Kako je to moguće?!’, ‘To je ružno’.”
Nakon takvog ciklusa, nastavio je, problem s nacionalističkom mržnjom nastavlja kiptjeti ispod površine, sve dok opet ne dođe vrijeme da se mora razgovarati o toj temi.
Oko glavnih razloga latentnog šovinizma čak i kada nije vidljiv u ekstremnim slučajevima kao posljednjih dana, predsjednik SNV-a nema dvojbi.
„Država ne šalje jasne i nedvosmislene poruke prema tim pojavama. Imamo situaciju da se na stadionima stalno čuju povici mržnje: ‘Ubij Srbina!’ Ali, ne samo to, nego i: ‘Ubij tovara!’”, podsjeća Milošević.
Primijetio je da skoro više nema nogometne utakmice s koje se u izvještaju ne piše o takvim ispadima, o ustaškom slovu „u” i sličnom. I dok je Kazneni zakon o tim stvarima jasan, reakcija društva ili države baš i nije, smatra.
„Kad je utakmica prekinuta? Da li komentator u živom prijenosu upozori na to, smanji ton? Toga nema. Da li političari koji idu na utakmice odu s utakmice ili na bilo koji način pokažu neslaganje bilo kakve vrste na te poruke? Ne. Mi smo takve stvari prihvatili kao dio navijačkog folklora, a na grafite na ulicama smo oguglali”, kazao je.
Konačno, primijetio je, kad je riječ o pravosuđu, tu se donose presude koje su nejasne, koje sadrže određena obrazloženja, a koja većina građana, razumljivo, nikada ne čita, nego ide samo od zaključka iz naslova vijesti po medijima:
„Oni stječu dojam da ZDS nije kažnjiv. I kako će onda ulica reagirati?”.
„Problem je dublji od politike, pravosuđa ili policije. To je strukturni problem društva. U svim porama društva stvari se prešućuju, ne tretiraju se na adekvatan način. I onda svakih nekoliko mjeseci imamo poruke mržnje, koje prerastaju i u fizičko nasilje”, objasnio je ciklus nacionalističkih ispada u društvu.
Za bilo kakvo relativiziranje ili drugačije tretiranje ZDS kao poruka mržnje u jednim situacijama odnosno patriotske parole iz povijesti, on kaže da takvo stanje nije održivo.
„Ne može ZDS biti govor mržnje, a u toj pjesmi da ne bude govor iz mržnje… Zar se zaboravlja da je riječ o pjevaču koji je javno izražavao simpatije prema NDH i Paveliću, koji je pjevao o Jasenovcu i Gradišci Staroj?”, aludirao je predsjednik SNV-a na Marka Perkovića.
Usto, pojedini političari iz struktura državnih vlasti, kako navode, dotičnu pjesmu, odnosno „Bojnu Čavoglave”, doživljavaju kao „nacionalnu budnicu”.
#related-news_0
„Pitao bih preživjele iz Jasenovca ili kozaračku djecu koju je od smrti svojom akcijom spasila Diana Budisavljević, da li i oni tu pjesmu doživljavaju kao budnicu. Kako se oni osjećaju kad čuju tu pjesmu?”
Kao pravnik, kaže, ne vidi kako bi održiv bio i argument da je ZDS u određenim prilikama, primjerice u grbu HOS-a ili toleriranjem tijekom desetljeća poslije rata, postao prihvatljiv.
„To što je država žmirila na jedno oko na tu pjesmu i na ZDS u 90-ima, to ne znači da je to tim stvarima dalo legitimitet. Ili da je registracija tog pozdrava znači da je ZDS ispravan. Treba priznati da se pogriješilo kad se registrialo taj pozdrav u 30-ak grbova udruga”, kazao je.
Konačno, za različito presuđivanje oko po zakonu kažnjivog pozdrava ZDS, kao ustaškog pozdrava još iz doba Ante Pavelića, predsjednik SNV-a je rekao:
„To je jedan paradoks. Ja da sam sudac, prije bih kaznio gospodina Perkovića nego gospodina Rosu za ZDS, baš zato što je i ranije izražavao simpatije prema NDH.”
Riječ je o Mariu Rosi, pjevaču lakih nota iz Makarske, koji je u kolovozu 2019., prvi u Hrvatsjkoj, osuđen zbog ustaškog pozdrava.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.