Povodom Svjetskog dana borbe protiv bjesnoće, koji se obilježava 28. rujna, Prijatelji životinja u petak su upozorili da u Hrvatskoj velik broj pasa nikada nije cijepljen, iako je cijepljenje protiv bjesnoće obavezno, kao i označavanje mikročipom.
Kazna za neoznačavanje psa mikročipom i necijepljenje iznosi šest tisuća kuna.
Iz Prijatelja životinja također su podsjetili da je Zakonom o zaštiti životinja iz 2017. propisano da gradovi i općine moraju organizirati i provesti kontrolu mikročipiranja pasa na svojem području, odnosno obići sva kućanstva i provjeriti jesu li svi psi označeni mikročipom.
Prema dostupnim podacima Mreže za zaštitu životinja, u Hrvatskoj je i do 20 posto neoznačenih i necijepljenih pasa, što su ocijenili poražavajućim.
S druge strane, napomenuli su, skrbnici pasa koji savjesno cijepe svoje pse čine to svake godine kako to nalažu propisi, iako prema preporuci proizvođača cjepiva i WSAVA, vodeće svjetske organizacije koja okuplja veterinare male prakse, pse treba samo prva dva puta cijepiti svake godine, a nakon toga onoliko koliko navode proizvođači cjepiva, koji jamče imunost najmanje dvije, pa čak i tri godine.
Dakle, dok jedni cijepe svoje pse i prekomjerno, drugi svojega psa nikad nisu niti odveli veterinaru čineći tako veliku štetu i ljudima i životinjama, upozorili su Prijatelji životinja i dodali kako nadležne institucije moraju provesti potpunu kontrolu zakonske obaveze cijepljenja i mikročipiranja pasa.
Ustvrdili su i da u Hrvatskoj nema obaveze sustavne kontrole lovačkih pasa, iako je to vrlo opasno s obzirom na to da ti psi mogu lako doći u izravan doticaj s divljim životinjama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.