Todorić odbio iznijeti obranu, nije htio niti odgovarati na pitanja sutkinje

Vijesti 28. ruj 202009:32 > 11:08
Sanjin Strukic/PIXSELL

Bivši vlasnik koncerna Agrokor Ivica Todorić u ponedjeljak na zagrebačkom Županijskom sudu nije želio iznijeti obranu od optužbi da je svoju nekadašnju tvrtku, zajedno s troje suoptuženih, oštetio za 1,25 milijuna eura.

Todorić pritom nije želio ni odgovarati na pitanja, navodeći da je razlog “proces koji se protiv njega vodi, a što nema veze sa sudom”.

VEZANE VIJESTI

 Na optuženičkoj klupi uz Todorića su u ovom slučaju nekadašnji Agrokorovi menadžeri Ante Huljev i Piruška Canjuga te četvrtooptužena Nicole De Rossi.

Todorić, kao predsjednik uprave Agrokora i Huljev kao izvršni direktor financija u koncernu su, prema sumnjama tužiteljstva, 2013. zlouporabili svoj položaj jer su na štetu koncerna omogućili plaćanje 1,25 milijuna eura u korist švicarske tvrtke za savjetodavne usluge, znajući da one nisu niti će biti obavljene u korist koncerna.

Švicarska tvrtka time se, prema optužnici, nepripadno materijalno okoristila, dok je koncern oštećen za 1,25 milijuna eura. De Rossi, kao odgovornu osobu švicarske tvrtke, tužiteljstvo tereti da je Todoriću i Huljevu pomogla izdavanjem računa, u ime švicarskog trgovačkog društva, za navodno obavljene savjetodavne usluge.

Trećeokrivljenoj Canjugi, nekadašnjoj članici uprave Agrokora, stavlja se na teret da je sudjelovala kao poticateljica prvookrivljenog i četvrtookrivljenice. U optužnici se ujedno navodi da su stvarni vlasnici švicarskog trgovačkog društva bili Huljev i Canjuga.

Nakon istrage pokrenute 2017. nedavno podignuta optužnica i u “velikom slučaju Agrokor”

Ivica Todorić je još od studenoga 2017. pod istragom zbog nezakonitog pribavljanja više od milijardu kuna, a državno odvjetništvo je u tom, glavnom dijelu slučaju Agrokor, optužnicu podiglo 15. rujna.

Njom su obuhvaćeni i njegovi sinovi Ivan i Ante Todorić te 12 Agrokorovih menadžera i revizora, a tereti ih se da su Agrokor navodno oštetili za oko 1,2 milijarde kuna.

Istražni zatvor bio je odobren jedino za Ivicu Todorića koji je nakon izručenja Hrvatskoj iz Londona sproveden u zatvor u Remetincu, da bi 20. studenoga prošle godine na slobodu izašao uz jamčevinu od 7,5 milijuna kuna i mjere opreza među kojima je i zabrana napuštanja Zagreba.

Uz Todorića i sinove novom su optužnicom obuhvaćeni i Alojzije Pandžić, Damir Kuštrak, Hrvoje Balent, Ivica Crnjac, Olivio Discordia, Marijan Alagušić, Sanja Hrstić, Mislav Galić, Tomislav Lučić, Piruška Canjuga, Ljerka Puljić i Ivica Sertić.

Svi su bili članovi uprave ili nadzornog odbora u Agrokoru, dok su Discordia i Hrstić zaposlenici revizorske kuće Baker Tilly koja je radila revizorska izvješća za Agrokor.

Ante Huljev iznio svoju obranu

Ante Huljev je iznio svoju obranu – oporvrgnuo je sve što im tuziteljstvo stavlja na teret: da su izvukli 1,25 milijuna eura preko tvrtke kojoj su stvarni vlasnici on i Piruška Canjuga i to za savjetničke usluge koje nisu bile potrebne i koje nisu odrađene.

Huljev kaže da je angažiranje savjetnika uobičajena praksa kako u hrvatskom tako i svjetskom poslovnom svijetu. Podsjetio je i da Vlada plaća savjetničke usluge za priču s INA-om a i da je Fortenova trošila milijune za savjetničke usluge oko restrukturiranja.

Tvrdi da je sve odrađeno za što postoje potpisani sporazumi u spisu i da je na kraju neto profit od posla bio 18,3 milijuna kuna te smanjila izloženost prema banci. Tvrdi da za tužiteljstvo sporna tvrtka uopće nije njegova.

Nisam kriv, transakcija je obavljena, i mislim da su rezultati izvrsni. Rezigniran sam s ovim postupkom, meni i mojoj obitelji je nanesena sramota, i u poslovnom smislu šteta jer zbog svega neki ljudi ne žele raditi sa mnom, zaključio je Ante Huljev koji je krajem 2014. prestao raditi u Agrokoru.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.