Saborski zastupnici poduprli su u srijedu zakonske dopune kojima se zakonodavstvo prilagođava uredbi EU-a o oduzimanju i zamrzavanju nezakonito stečene imovine, no oporba ističe kako se time ništa neće postići dok Hrvatska ne donese zakon o podrijetlu imovine.
“Mislim da se zakonom o međunarodnoj suradnji neće ništa postići ako ne budemo uveli zakon o podrijetlu imovine”, rekao je Miro Bulj (Most) u raspravi o dopunama Zakona o pravosudnoj suradnji u kaznenim stvarima s državama članicama Europske unije.
Zakonske dopune Bulj je ocijenio šminkom sve dok “kriminalci s opljačkanim novcem šetaju po državi”.
Zakonske definicije nisu nikada bile bolje, a kriminala nikada više, ustvrdio je Ante Kujundžić (Most) nazvavši smiješnim implementiranje EU-ovih uredbi dok ne riješimo vlastito pravo.
Da smo prije trebali urediti svoje kazneno, građansko i svako drugo pravo misli i Marko Milanović Litre (Klub Hrvatskih suverenista), koji kaže kako je utjecaj politike na pravosuđe u Hrvatskoj opipljiv.
“Moramo regulirati ne samo suradnju s europskim pravosudnim sustavom, nego prvenstveno i osnovno vlastito hrvatsko pravosuđe, jer je ono jedan od temelja ravnopravne države i povjerenja hrvatskih građana u sve nas”, složio se Davor Dretar (DP).
“Ljudi dobivaju plikove kada razmišljaju o hrvatskom pravosuđu”, rekao je Dretar.
Vesna Nađ (SDP) istaknula je da hrvatski kriminalci nimalo ne zaostaju po kreativnim načinima zamagljivanja nezakononito stečene imovine, ustvrdivši da hrvatsko pravosuđe vapi za reformom.
“Dok velika većina hrvatskih građana jedva preživljava u još jednoj krizi, predsjednik Uprave Janafa bježi od policije torbama natrpanim milijunima eura”, kazala je.
Katarina Peović (RF) podsjetila je da je zakon o podrijetlu imovine ukinut još 1990. godine upitavši zašto se i domaćim zakonima ne potiče zamrzavanje i oduzimanje imovine.
“Dok ćemo pod prismotrom EU-a izvršavati obaveze, definirane ovim zakonom, ostvarujući ih prije svega u njihovu korist, doma to ne činimo”, kazala je Peović.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.