Sabor jednoglasno podržao Vladu: Izlazimo iz arbitraže

Damjan Tadic / CROPIX

Saborski klubovi suglasili su se u srijedu da Hrvatski sabor treba obvezati Vladu da pokrene postupak za prestanak Sporazuma o arbitraži između Hrvatske i Slovenije, jer je Slovenija u bitnome povrijedila njegove odredbe.

Suglasni su i u ocjeni da je arbitražni postupak diskreditiran i kontaminiran, da je narušeno povjerenje u rad Arbitražnog suda, ali da ekscesi poput ovog ne mogu mijenjati prijateljstvo hrvatskog i slovenskog naroda.

Tijek saborske rasprave pročitajte u nastavku:

13:30 Saborski zastuonici jednoglasno su podržali zaključak Vlade. Za izlazak iz arbitražnog sporazuma glasao je 141 zastupnik.

12:35 Silvano Hrelja: “Nemojmo se zaklinjati u dobrosusjedske odnose, a zapostavljati svoje interese. Ja sam sumnjao u ishod tog sporazuma, a bio je ugrožen interes savudrijskih ribara. Tada ništa drugo nije bilo moguće jer smo morali deblokirati pregovore s Europskom unijom”

12:05 Damir Kajin: “Danas moramo ispraviti štetu koja je napravljena Hrvatskoj. Pojedinci u Istri su se dodvoravali Račanu, Kosor i Sanaderu. Živim uz granicu, moj dijalekt je kao onih u Kopru i siguran sam da nitko ne poznaje bolje priliku uz granicu u Istri od mene. Nikada, sve što sam činio, nisam činio protiv Slovenije, već uvijek za Istru. Slovenska vlast se borila za svoje do zadnjeg centimetra našeg. Braći Slovencima dao bih krv, ali zemlju nikada”

Sabor.hr

11:55 Tomislav Karamarko: “Sporazumom o arbitraži povjerile su sudu da objektivno odredi granice između dviju država. Postupak je trebao biti povjerljiv. Pokazalo se da se Slovenija nije držala obveza iz ugovora, a audio snimke su u Hrvatskoj primljene s nevjericom. Dokazano je da su se grubo kršila pravila postupka i da je postupak kontaminiran. Dodatnom nepovjerenje doprinijelo je žurno, panično imenovanje novog arbitra, kao da se ništa nije dogodilo. Slovenija je tijekom tog imenovanja zaobišla i vlastitu parlamentarnu proceduru”

Sabor.hr

11:40 Jadranka Kosor: “Mi danas činimo ono što smo 2009. godine učinili u Saboru. 2009. godine prijateljska Slovenija nam je od 35 poglavlja za pristupanje Europskoj uniji blokirala beznadno njih čak 14. Što smo učinili? Isto što i sada – ono što je najbolje u interesu Hrvatske. Upravo u srpnju 2009. godine Vlada je započela pregovore sa Slovenijom. Prvi susret mene i Pahora bio je 31. srpnja 2009. Radili smo mučno, tvrdo pregovarajući, ali u dobroj vjeri. Hrvatska strana je brusila svaku riječ, svako slovo i svaki zarez”.

Sabor.hr

11:15 Branko Vukšić: “Slažem se da svakoga dana sami narušavamo suverenitet Hrvatske, ali to nije razlog da ga od danas ne počnemo štititi. Ovaj tekst treba pročistiti, jer on čak ima i gramatičkih grešaka. Izajava iz Slovenije je pojačan dojam da ovakav politički pritisak ne bi uspio izrežirati niti Quentin Tarantino. Svi pritisci, reketarenje, obilo im se u glavu. Umjesto da su nam pomagali, ucjenjivali su nas i pričali nam bajke”

Sabor.hr

10:50 Milorad Pupovac: “Činjenice govore da je arbitražni postupak teško kompromitiran, kontaminiran i prema našem razumijevanju arbitražni sporazum je prekršen. Bez obzira na to što je Sabor u danom trenutku podržao sporazum i što smo imali dobru vjeru, isto tako sada u dobroj vjeri trebamo postupiti u skladu sa zaključkom koji nam je Vlada uputila”.

Sabor.hr

10:35 Vesna Škare Ožbolt: “Postavlja se pitanje što će se sve sada događati, kada donesemo ovu odluku. Praksa koju imamo u međunarodnom pravu je vrlo siromašna – postoji mogućnost da se arbitražni postupak nastavi. Zato tražimo od Vlade da uputi Arbitražnom sudu da obustavi arbitražni postupak”

Sabor.hr

10:30 “Mi smo zaista željeli da se pitanje granica riješi arbitražom, ali pokazalo se da to nije moguće. Hrvatska je smatrala da treba ići na Međunarodni sud pravde, ali na to su trebale pristati obje strane – Slovenija na to nije pristala. Teza da se ovo što se dogodilo dogodilo zbog toga što je sporazum bio na štetu Hrvatske je kriva. Mi nismo u problemu zbog arbitražnog sporazuma, mi smo u problemu zbog kršenja sporazuma”, kazala je ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić.

10:20 Sljedeći je govorio Dragutin Lesar.

“U Hrvatskoj se govori samo o Savudriji, Piranu… a iz audiozapisa se vidi da je Slovenija imala mnogo veće pretenzije na hrvatski teritorij. Slovenija je ucjenjivala Hrvatsku, postavljala uvjete i blokirala nas, to je bilo arogantno i bahato loše susjedstvo. Unatoč svemu tome mi smo pristali na arbitražni postupak”, kaže Lesar.

Dodaje da je narušeno povjerenje i da Hrvatska ima priliku da po prvi puta pokaže hrabrost, odlučnost i odvažnost, ma što na to rekla Europska komisija. “Poruka susjedima – sada idemo pošteno. Nikakve zamjene arbitra ne mogu vratiti povjerenje u arbitražni postupak”

Sabor.hr

10:08 Rasprava je otvorena. Prvi je pričao Josip Salapić, predsjednik kluba zastupnika HDSSB-a.

“Ovo je važno pitanje za obje zemlje. Treba istaknuti nekoliko važnih pitanja. Radi se o reakciji nas svih na poteze koje je prema RH poduzela službena slovenska politika. Kada smo 2009. godine raspravljali o sporazumu, nismo pristali na sporazum samo tako.

Vlada se u ovom slučaju dobro ponijela i klub HDSSB-a u ovom slučaju postupak Vlade podržava. Ovdje smo se složili oko ključnog pitanja – Hrvatska treba raskinuti sporazum. Osobno nas ne raduju izjave slovenskog premijera i ostalih bivših dužnosnika. Imenovanje Abrahama u arbitražni sud je diskutabilno, budući da se radi o predsjedniku Međunarodnog suda pravde”

N1

10:00 Klub HDZ-a predložio je da se tekst zaključka koji je donesen na sastanku u Vladi izmijeni kako bi bio kvalitetniji.

9:50 Vesna Škare Ožbolt zatražila je od premijera da pojasni hoće li Hrvatska tražiti okončanje arbitražnog postupka, budući da se trenutni zahtjev odnosi samo na ugovor.

“Postoji ugovor, tlo iz kojeg raste arbitražni sud. Ne možemo raskinuti arbitražni sud, mi se povlačimo iz postupka. Ovo je situacija koje je jedinstvena, za nju nema presedana”

“Krivi su ljudi, a ne ugovor”

9:35Premijer Milanović dao je uvodnu riječ. “Danas smo se okupili da bismo uz vašu potporu donijeli zaključak koji će podržati izlazak Hrvatske iz arbitražnog postupka. Nakon podrške pokrenut ćemo postupak raskida ugovora zbog bitnih povredaba ugovora, odnosno sporazuma. Ugovor o arbitraži i danas smatram korektnim i ne smatram da je bio loš za hrvatske interese, ali trebalo ga je razjasniti”, započeo je premijer uvodni govor.

“Problem nije u ugovoru, problem je u ljudima, ljudi su iznevjerili povjerenje. Ovdje se radilo o izboru između manje ili više nepovoljne opcije, ali to je sada iza nas. Nema povratka na staro, dogodilo se ono što se zove mistrial. Tog trena postupak je gotov. Oni koji su u tome sudjelovali su to i priznali. Što da radimo? Moramo van”

Premijer je kazao i da je na arbitru kojeg je Hrvatska imenovala da odluči hoće li se povući ili ne. “Hoće li Arbitražni sud nastaviti s radom, to s nama više nema veze. Onima kojima situacija nije jasna, postat će im uskoro jasna. Nemojte ovo shvatiti kao prijetnju. Nemojte ovo shvatiti kao međudržavni sukob. Procedura je jasna – nakon što Sabor podrži Vladu, daje joj nalog da pokrene postupak raskida ugovora, Vlada će na sutrašnjoj sjednici donijeti odluku prema kojoj se pokreće postupak prestanka ugovora i zadužit nadležno Ministarstvo da tu proceduru provede. Za nas je tu priča gotova”.

Kazao je da Sloveniji predlaže da se dogovore oko nekog novog modela jer je ovaj model kompromitiran. “Bačena je ljaga na model kao takav – pitam se tko će nakon ovoga imati povjerenja u postupak arbitraže”.

Zaključuje da je Hrvatska igrala po pravilima i da će nastaviti igrati po pravilima. “Dijete je rođeno, imalo je svoj razvojni put, i u jednom trenutku je postalo jako devijantno”, kaže premijer o arbitraži.

9:30Predsjednik Sabora Josip Leko otvorio je izvanrednu sjednicu

Saborski klubovi jedinstveni

Hrvatske parlamentarne stranke jedinstvene su u stavu da Hrvatska mora izaći iz arbitraže. Potvrdilo se to u ponedjeljak nakon sastanka premijera Zorana Milanovića s predstavnicima parlamentarnih klubova.

Skandal je izbio nakon što je u javnosti otkriveno kako su se slovenski član arbitražnog suda Jernej Sokolec i slovenska diplomatkinja, opunomoćena predstavnica za praćenje arbitraže, Simona Drenik dogovarali o iznošenju argumenata i lobiranju kod drugih sudaca Stalnog arbitražnog suda u Haagu u postupku o granici između Slovenije i Hrvatske.

Premijer ne vjeruje da će izlazak Hrvatske iz arbitraže na bilo koji način loše utjecati na hrvatsko-slovenske odnose. Predsjednik Sabora Josip Leko izvanrednu je sjednicu sazvao za srijedu i četvrtak, no vrlo je vjerojatno da bi ona mogla biti gotova već u srijedu. Naime, u Saboru kažu da postoji dogovor da o temi govore samo klubovi zastupnika, njih 13, ne i zastupnici pojedinačno, što onda bitno skraćuje zasjedanje.

Slovenska Vlada, podsjetimo, u utorak je za novog člana arbitražnog suda imenovala predsjednika Međunarodnog suda pravde Ronnyja Abrahama.

Abraham, francuski državljanin, rođen je 1951. godine u Kairu, a na Međunarodnom sudu pravde naslijedio je svog sunarodnjaka, sada predsjednika arbitražnog suda koji odlučuje o hrvatsko-slovenskoj granici, Gilberta Guillauma. Predsjednik Međunarodnog suda pravde je od veljače ove godine. Ranije je u više međunarodnih institucija i sudova predstavljao Francusku.

  Sve o temi čitajte OVDJE.