Stručnjak za sigurnost Gordan Akrap iz Instituta za istraživanje hibridnih sukoba komentirao je u Novom danu N1 televizije situaciju na granici Rusije i Ukrajine.
Na pitanje znači li najava povlačenja ruskih trupa s ukrajinske granice kraj ove krize, on kaže kako smatra da je ovo jedna od faza u krizi. “Kriza u Ukrajini traje od raspada SSSR-a. Postojala su dva moguća oblika oružanog sukoba. Jedan je agresija, jedan je napad. Napad se može izvesti dalekometnim raketnim oružjem. Rusija cijelo vrijeme pokazuje da nije sklona agresiji na Ukrajinu”, govori Akrap.
Što se tiče rata informacijama i navodnih datuma kada će Rusija krenuti u invaziju, kaže kako je “ovo treći datum koji se spominjao kao datum agresije”.
“Problem obavještajne zajednice je taj da ona temeljem informacija koje prikuplja daje određene procjene”, govori. Podsjetio je i kako je ruska pomorska sila koncentrirana u Crnom moru i da je praktički blokirala ukrajinske luke i trgovački promet iz njih.
O tome je li moguće da Rusi za 24 ili 36 sati zauzmu Kijev kaže kako to nije vjerojatno. “Nevjerojatno. Ukrajinska vojska nije afganistanska vojska”, govori.
“Amerika je reagirala na ovu oružanu prijetnju strategijom odvraćanja. Europske zemlje su se okrenule mirnom, diplomatskom rješavanju konflikta. To je više odgovaralo i Rusiji i Ukrajini. Sada svi mogu reći da zbog njihovog djelovanja nije došlo do agresije, a Rusi da nisu ni htjeli izvršiti agresiju. Rusija nije imala dovoljno snage za izvesti agresiju na Ukrajinu, ali ima sasvim dovoljno snage da svojim djelovanjem uđe na područje Ukrjiane”, objašnjava Akrap.
“Poruke koje Rusija šalje su uglavnom usmjerne prema njihovim građanima. “Rusija se vraća na svjetsku scenu na velika vrata, ali još uvijek nije ono što je nekad bila. Rusija ima ozbiljnih gospodarskih i financijskih problema, energenti koje imaju mogu održavati ovaj privid još 20-25 godina, ali ovo je pokušaj ruske kontrole izvora koji se nalaze na Sjevernom polu”, kaže.
Što se tiče mogućeg ruskog priznanja pobunjenih pokrajina Donjeck i Lugansk, Akrap kaže kako nije izgledno da će do njega doći.
“Ne vjerujem da će Putin to potpisati jer je svjestan da će Rusija biti proglašena agresorom ako se to dogodi. To je jedan od niza poteze koji Rusija povlači svjesna da to neće napraviti. I u Europi se zna da to Putin neće potpisati jer mu to ne ide u korist”, kaže Akrap zaključujići da je Putino osobito stalo da “izgladi” situaciju s Njemačkom te da pokaže kako ne koristi energetske politike za stvaranje pritiska.
Akrap smatra da će u roku od mjesec dana doći do dogovora. “Jedini uvjet je da se smanji utjecaj burze plina i da Rusija izravno prodaje vlastiti plin. Na taj način će se stabilizirati cijena energenata”, rekao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!