Analitičar o dozvoli Ukrajini da koristi dalekometne projektile: “Mislim da je Biden najavio svoju odluku Trumpu”

Vijesti 19. stu 202420:49 0 komentara
lansiranje projektila dugog dometa s američkog sustava ATACMS
South Korean Defence Ministry / AFP / ilustracija

Nakon odluke administracija američkog predsjednika Joea Bidena da ukine ograničenja Ukrajini za korištenje američpkog oružja dalekog dometa za napade na Rusiju, čeka se prvi potez.

Odluku Joea Bidena podržale su i Francuska te Ujedinjeno Kraljevstvo također dozvolivši Ukrajini upotrebu svojih projektila dugog dometa. Odluka Washingtona obrazložena je novim momentom – uključivanjem u sukob Sjeverne Koreje i njenih vojnika na strani Rusije.

Iz Rusije su, očekivano, stigle oštre reakcije, spominje se treći svjetski rat i podsjeća na upozorenje predsjednika Vladimira Putina da bi dopuštenje Ukrajini za korištenjem zapadnog oružja dugog dometa Rusija smatrala izravnim sudjelovanjem NATO-a u ratu u Ukrajini.

“Neće dramatično promijeniti tijek rata”

Spomenuto oružje, američke sustave nadzvučnih balističkih raketa (ATACMS) Ukrajina već koristi unatrag godinu dana u borbama s ruskim snagama, ali samo na svome teritoriju. U Kijevu su dosad tomopisivali kao borbu u kojoj im je “jedna ruka vezana”. Sada joj je odlukom Bidenove administracije ta druga ruka odvezana, a predsjednik Volodimir Zelenski odmah potom je poručio da se “udari ne izvode riječima” i da će “projektili govoriti sami za sebe”.

Hoće li Ukrajinci udariti zapadnim dalekometnim oružjem u dubinu Rusije i kakav će biti odgovor Rusije, pitali smo vanjskopolitičkog analitičara Denisa Avdagića.

“Ne vidim da Putin može ikako uzvratiti SAD-u. A hoće li nakon eventualnih ukrajinskih udara duboko u njen teritorij odgovoriti Ukrajini? Posve sigurno hoće. S tim da je i napad na ukrajinsku infrastrukturu izveden proteklih dana dio toga. Nisam vojni analitičar, ali u ovom slučaju nisam siguran da će to dramatično preokrenuti tijek rata u Ukrajini. Nije sve ni u tehnološki naprednijem oružju. Kao što vidimo, brojnost vojnika na samom terenu – “boots on the ground” što bi rekli Amerikanci – čini promjenu u korist Rusije. U Rusiji očigledno nema ni otpora prema velikom broju žrtava na ruskoj strani i to je ključ svega”, objašnjava Avdagić.

“Biden nije sam donio odluku, ključna je bila CIA”

Napominje da ovo davanje “zelenog svjetla” Ukrajini nije odluka koju je Joe Biden donio sam jer je trebalo razmotriti i “crvene linije” koje je Putin postavljao spram angažmana SAD-a i saveznika u Ukrajini..

“Svaki puta kada se smatralo da je Putin postavio neke crvene linije, uvjeren sam da je američka obavještajna služba davala svoje mišljenje hoće li i kakav biti odgovor Rusije pa tako i sada. Nije to samo odluka jednog čovjeka, Bidena, nego je sigurno donesena poslije konzultacija s velikim brojem ljudi i obavještajnim agencijama. U ovom slučaju, posve sigurno je da je ključna bila CIA. Uvjeren sam da je njihovo mišljenje bila podloga ove odluke i da ta odluka nije isključivo politička”, kaže Avdagić.

Protiv Ukrajine ratuju dvije nuklearne zemlje

Odluka je obrazložena uključivanjem Sjeverne Koreje u sukob, što Avdagić smatra geopolitički jako osjetljivim.

“U ovom trenutku protiv Ukrajine ratuju dvije nuklearne zemlje. Osim toga, Sjeverna Koreja sada se ondje uči suvremenom ratovanju protiv zapadnog standardnog naoružanja, a to treba gledati u kontekstu Južne Koreje koja je njen krucijalni neprijatelj i zemlja na koju bi u jednom trenutku mogla izvesti agresiju. Sve to stavlja Zapad na kušnju, posebno SAD koje su vojno prisutne u Južnoj Koreji i Japanu, jer “razvlači” američki angažman. Ovime se otvara prijetnja otvaranja novog ratnog žarišta između Sjeverne i Južne Koreje. S obzirom na dolazak Donalda Trumpa na čelo SAD-a puno je bojazni kako će sve to izgledati. Iako je on sam najavio da mu je cilj zaustavljanje svih ratova pa i onih potencijalnih”, objašnjava Avdagić.

Čeka se Trumpova reakcija, sin bijesno reagirao

Biden je odluku da Ukrajini dozvoli korištenje američkog dalekometnog oružja donio dva mjeseca prije isteka svoga mandata. Prošloga tjedna sastao se u Bijeloj kući s Trumpom. Avdagić kaže kako je moguće da mu je Biden tada najavio svoju odluku.

“Ne bih to isključio. Vidjet ćemo, uostalom, hoće li biti ikakve Trumpove reakcije. Ako je ne bude, bit će to potvrda ovoga što sam rekao”, kaže.

No Trumpov sin, Donald Trump mlađi, bijesno je reagirao na X-u napisavši: “Čini se da se vojno-industrijski kompleks želi pobrinuti da treći svjetski rat počne prije nego što moj otac dobije priliku da stvori mir i spasi živote. Moraju spasiti tisuće milijardi dolara. Prokleti bili! Imbecili.”

“Ne bih to povezivao. Sin nije bio prisutan susretu Bidena i Trumpa, nema tatine uši i tatina usta ni tatinu glavu. Ne možemo govoriti da su vezani nekom političkom pupčanom vrpcom. To je iznenađujuće oštra reakcija s obzirom na to kome je upućena i da je vojno-industrijski kompleks u SAD-u važan i u ekonomskom, a ne samo u strateško-vojnom smislu”, kazao je Avdagić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!