Na dvije mjerne stanice u Virovitičko-podravskoj županiji Drava obara rekordne vodostaja u ovom stoljeću, na pojedinim se dijelovima izlila, no nije ugrozila stambene objekte, izvijestio je u srijedu županijski Stožer Civilne zaštite. I dok se u Hrvatskoj situacija s vodostajima, kako sada izgleda, smiruje, u susjednoj Sloveniji prošlotjedne poplave ostavile su za sobom razorena mjesta. Slike koje gledamo iz susjedstva, zaista su dramatične.
TIJEK DOGAĐAJA IZ MINUTE U MINUTU
Vodni val ulazi u Osječko-baranjsku županiju
"Vodni val se preselio nizvodno, ulazi u Osječko-baranjsku županiju, vodostaji će doseći povijesni maksimum, na području Donjeg Miholjca podigli smo stotinjak volontera, dižemo zečje nasipe da bi se procijedne vode stabilizirale u podnožju nasipa. Izlila se Drava na području općine Viljevo, naselje je visoko, kuće nisu ugrožene, 150-200 hektara će vjerojatno biti pod vodom", rekao je Zvonko Grgec, pročelnik ureda CZ Osijek.
Navodi da se na predjelu Stare Karaule slaže zečji nasip u dužini od 80 metara. Brani se jedna obiteljska kuća u Podravskoj moslavini koja je u depresiji. U Osijeku su pripreme odrađene, a svi resursi prate situaciju. Zoo vrt poduzima aktivnosti zaštite životinja. Zatvorena je struja na šetnici lijevoj obali Drave i postavljene su zaštitne ograde zbog sigurnosti građana.
Posavec: Međimurje je prošlo na najbolji mogući način unatoč rekordnom vodostaju
Međimurski župan Matija Posavec u četvrtak je iz Svetog Martina na Muri zahvalio članovima operativnih snaga i žurnih službi, ali i građanima koji su sudjelovali u obrani od poplave te naglasio da je Međimurje prošlo na najbolji mogući način.
„U takvoj situaciji koja se zadnji put dogodila prije deset godina, teško je očekivati da prođe sve bez problema, no prošlo je s najmanje problema. Kuće su obranjene, imovina, gospodarske zgrade su također u velikoj mjeri obranjene, a štete na poljima će se sanirati”, rekao je Posavec.
Dodao je da bi štete bile daleko veće da nije bilo sustava izgradnje nasipa u proteklih deset godina, ali i da nije bilo onih koji su proteklih tjedan dana koordinirali, nadzirali, komunicirali i bili aktivni na terenu.
Otvorena dionica državne ceste 41 u Botovu
Dionica državne ceste 41 u mjestu Botovo koja je bila zatvorena zbog poplave otvorena je za sva vozila, a na pojedinim dijelovima promet se odvija jednim kolničkim trakom uz postavljenu prometnu signalizaciju, priopćila je danas Koprivničko-križevačka policija.
Dionica je otvorena od 14:55 sati, stoji u priopćenju policije koja napominje da je lokalna cesta koja vodi kroz naselje Šoderica i dalje zatvorena za sav promet.
Iz policije mole sve sudionike u prometu da poštuju postavljenu prometnu signalizaciju.
Đuroković: Sve snage moraju biti u visokoj fazi budnosti
U obilazak Virovitičko-podravske županije stigao je direktor Hrvatskih voda, piše HRT.
"Situacija je pod kontrolom. Imamo vršno opterećenje u Virovitičko-podravskoj županiji. Imamo izvanredno stanje i u svakom slučaju ne smije se ništa prepustiti nekom nekontroliranom incidentu i sve snage moraju biti u visokoj fazi budnosti. Ovo je možda drugi vodeni val u povijesti Drave. Za nasipe koji su izgrađeni nakon 1972. ovo će biti prvo probno opterećenje tako visokog vodostaja i pritiska i postoji mogućnost da u nekom dijelu nasipa prije 40-50 godina nisu svi radovi izvedeni na najbolji mogući način. Iz tog razloga potrebna je budnost i žurna reakcija. Kao što ste mogli vidjeti na terenu, izgrađeno je puno protočnih zdenaca, dogradilo se, ojačalo se, ništa se nije prepustilo slučaju, tako da je sve i dalje pod kontrolom", poručio je Zoran Đuroković.
U dijelovima Koruške pojavila se crijevna viroza
Slovenski institut za javno zdravlje upozorio je u četvrtak na širenje crijevnih zaraza u Mežiškoj dolini u Koruškoj gdje dijelom još nije uspostavljena opskrba pitkom vodom nakon poplava početkom kolovoza te poziva stanovništvo da prokuhava vodu i koristi kupljenu vodu u bocama.
U ispostavi Nacionalnog instituta za javno zdravlje (NIJZ) Ravne na Koroškem su dosad primili oko desetak prijava zarazne bolesti.
Prijavljeni su simptomi povraćanja i dijareje, kazala je predstavnica Neda Hudopisk.
U nekim dijelovima Koruške i dalje nema nema vode, a Institut pretpostavlja da je uzrok infekcije ili kontaminirana voda ili hrana ili kontakt s onečišćenim otpadom.
Dojave primaju od utorka navečer, navodi NIJZ i upozorava na moguć porast slučajeva u općinama Mežiške doline.
Slučajeva zaraze bilo je i u području Črne na Koroškem. U Črni su zato uveli dodatne mjere, navodi se.
Hudopisk je objasnila da je vojska išla od kuće do kuće opskrbljujući stanovnike sredstvima za raskuživanje, a stanovnici će primiti i pisane letke s upozorenjima i mjerama koje trebaju poduzeti.
Narasli vodotoci, obilne kiše i naplavine koji su pogodili Sloveniju oštetili su vodovodnu mrežu u Mežiškoj dolini.
Zbog katastrofe u općini Ravne na Koroškem i dalje je na snazi mjera prokuhavanja vode, a ponegdje je još nema pa se doprema stanovništvu, objavio je stožer civilne zaštite.
Uništen željeznički most kod Šoderice
Još slika iz Slovenije
Dramatične fotografije iz Slovenije
Vrh vodenoga vala prošao Terezino Polje, vodostaj kod Botova pao za metar i pol
Vrh vodenog vala Drave oko ponoći je prošao Terezino Polje u Virovitičko-podravskoj županiji, vodostaj kod Botova pao je za metar i pol i tamo je realna opasnost prošla.
Nasipi nizvodno od Terezinog Polja su dovoljno visoki da prihvate vodeni val koji je nešto viši nego rekordne 2014. godine, rekao je u četvrtak ujutro Tomislav Novosel iz Centra za obranu od poplava Hrvatskih voda.
Mislim da je na svim kritičnim mjestima uspostavljena obrana od poplava, stanje treba pozorno pratiti iduća dva-tri dana, no nadamo se da neće biti većih problema, rekao je Novosel za Hrvatski radio.
Izvijestio je da je vodostaj Drave kod Botova pao za metar i pol i da je tamo realna opasnost prošla, no da, nakon što se voda potpuno povuče, treba sanirati štete.
Novosel upozorava da je nužan oprez na Dravi nizvodno od Botova.
Protok rijeke nizvodno od Botova je 2600 do 2800 metara kubnih, na nekim područjima sigurno ima nižih mjesta na nasipima koje treba pozorno pratiti i eventualno nadvisiti u slučaju da priprijeti prelijevanje, treba rješavati podvire, naglasio je.
Dravi, nakon što je prošla Terezino Polje, do ušća u Dunav treba dva-tri dana, odnosno oko 150 kilometara.
Kovačević: Situacija je pod kontrolom
Željko Kovačević, direktor VGO Hrvatskih voda za sliv Dunava i donje Drave otkrio je trenutnu situaciju u Virovitičko-podravskoj županiji.
"Temeljem provedbenih planova obrane od poplava na vodostaju Vrbovka nakon 700 se proglasilo izvanredno stanje. Nisu ugroženi objekti na dionici nasipa za koju pitate, nasip Vrbovka - Terezino polje. Općenito, situacija je pod kontrolom, poduzete su sve preventivne mjere, redovita su 24-satna dežurstva i prati se stanje, svi su u potpunoj pripravnosti", rekao je.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!