Dubrovnik: Predstavljen projekt zaštite i pomoći žrtvama trgovanja ljudima

Vijesti 06. lis 202116:58 0 komentara
Dubrovnik, kruzer
Grgo Jelavic/PIXSELL

Projekt "Zaštita, pomoć i socijalna uključenost ugroženim skupinama u kontekstu trgovanja ljudima u Hrvatskoj", koji provodi Akademija pravnih znanosti Hrvatske u suradnji s Veleposlanstvom SAD-a u Zagrebu, predstavljen je u srijedu u Interuniverzitetskom centru u Dubrovniku.

Voditelj projekta, predstojnik Katedre za kazneno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i predsjednik Akademije pravnih znanosti Hrvatske Davor Derenčinović izjavio je kako je svrha projekta u komunikaciji s članovima tzv. operativnog tima, predstavnicima ministarstava, državnog odvjetništva i sudova raspraviti bitna pitanja na temu trgovanja ljudima.

“Želimo raspraviti teme prevencije trgovanja ljudima, pomoći i zaštite žrtvama te kaznenog progona počinitelja, također i kako provesti sve preporuke koje smo dobili od Vijeća Europe, skupine GRETA i drugih međunarodnih organizacija. Na koncu, i kako ostvariti ciljeve i mjere iz Nacionalnog plana za suzbijanje trgovanja ljudima te strategije koja se upravo čeka, a trebala bi vrijediti za iduće petogodišnje razdoblje”, rekao je Derenčinović.

Istaknuo je da trgovanje ljudima ne poznaje granice te kako nema nijedne države u svijetu u kojoj se to ne događa.

“Hrvatska je u devedesetima bila dominantno tranzitna zemlja, posebno za žrtve iz istočnoeuropskih zemalja, poput Moldavije, Rumunjske i Bugarske, na putu za zapadnu Europu. Tada su većina žrtava bile žene, koje su iskorištavane za prostituciju, a danas su žrtve sve više muškarci koje se iskorištava za prisilan rad u raznim područjima industrije, poljoprivrede i sive ekonomije. Nažalost, velik je broj i djece”, istaknuo je Derenčinović i dodao kako trgovanje ljudima nije samo ozbiljno kazneno djelo, nego i teško kršenje ljudskih prava.

Napomenuo je kako Republika Hrvatska pripada drugoj skupini zemalja u godišnjem izvještaju Vlade SAD-a o stanju trgovanja ljudima u svijetu.

“To znači da nismo među najboljima u svijetu u provedbi mjera protiv trgovanja ljudima, ali pokazujemo iskren trud za napretkom”, rekao je Derenčinović i dodao kako je za provedbu konvencija i protokola ključna suradnja s nevladinim udrugama.

Akademija pravnih znanosti Hrvatske projekt je dobila na natječaju Veleposlanstva SAD-a, čija je predstavnica Kristen Loehr istaknula odličnu suradnju dviju zemalja u zaštiti ljudskih prava.

“Trgovanje ljudima ne događa se u izoliranim slučajevima, već zahtijeva cjelovitu i punu suradnju svih kojih se tiče, od policije, sudstva, državnog odvjetništva i nevladinih udruga do državne administracije, znanstvenika, pa i samih žrtava”, rekla je Loehr.

Nakon uvodne konferencije u Dubrovniku, slijede skupovi u Rijeci, Osijeku i Splitu, uz završnu konferenciju u Zagrebu 17. studenoga.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!