HEP uvodi naplatu na ELEN punionicama, objavili i cijene

Auto 24. velj 202209:09 0 komentara
Sanjin Strukic/PIXSELL

Nakon uvođenja naplate na punionicama na autocestama, iz HEP-a su objavili kako se uvodi i naplata na cijeloj mreži punionica.

Naplata na preostalim punionicama počinje 1. ožujka ove godine. Punjenje na priključcima nazivne snage do 22.1 kW je 2.20 kn po kWh u vremenu skuplje tarife, odnosno 1.80 kn/kWh u razdoblju niže tarife.

Na priključcima nazivne snage od 22.2 do 50 kW svaki kWh predane energije se naplaćuje 2.95 kn, odnosno 2.55 kn u razdoblju niže tarife. Kao na punionicama na autocestama, i ovdje postoji ograničenje vremena punjenja, tri sata za slabije i jedan sat za jače punjače.

ELEN.HEP.hr/screenshot

Podsjetimo, HEP je ranije uveo naplatu punjenja električnih vozila na autocestama, gdje se cijene po kWh kreću od 2.31 kn do čak 4.95 kn, ovisno o snazi punjača i vremenu punjenja.

U Tesla Motors Clubu skreću pozornost i na neravnomjernu raspodjelu cijena punjača od 50 kW. “Mali ispravak računice, i velika sramota za HEP-ova izrađivača cjenika, jer je DC 50 samo 35 lipa (a ne 25%) jeftiniji od autoceste u noćnoj tarifi, a to je loša raspodjela!!” ističe jedan od korisnika.

ELEN.HEP.hr/screenshot

Najjeftinije punjenje kod kuće

Nakon objave reagirali su i brojni vlasnici električnih vozila okupljenih oko Tesla Motors Cluba. Dio njih čak i pozdravlja ovu odluku, prije svega jer je u posljednje vrijeme primjetna sve češća zloupotreba punjača za besplatno parkiranje pa je pristup onemogućen korisnicima.

Dio članova već je izračunao da će 100 km vožnje na Teslinim modelima stajati oko 45 kn, što je i dalje osjetno povoljnije od vozila na fosilna goriva.

Najjeftinija opcija punjenja ostaje kućni punjač, i to u kombinaciji solarnih panela. U pravilu se dobije 100 km dosega za manje od 15 kuna, dakako ovisno o tipu automobila.

Što nude ELEN punionice?

HEP-ova ELEN mreža javnih punionica sastoji se od javno dostupnih punionica električnih vozila sa zasebnim mjernim mjestom, jednoznačnim praćenjem potrošnje uz zadovoljavanje svih tehničkih i komunikacijske standarda i protokola.

Ultrabrze DC punionice imaju dva standardizirana DC priključka (ChaDemo i CCS) s vlastitim kabelima za punjenje vozila, a AC/DC punionice su punionice s tri standardizirana priključka (Mode 3 Type 2 za AC punjenje te ChaDemo i CCS za DC punjenje) i vlastitim kabelima za punjenje vozila.

AC punionice imaju po dva standardizirana Mode 3 Type 2 priključka 22 kW za koje korisnik vozila treba imati potreban kabel, prenosi Index.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!