Hoće li testiranje učenika polučiti uspjeh? Stručnjaci i dalje skeptični

Vijesti 28. sij 202221:46 1 komentar
Igor Soban / Pixsell, Ilustracija

Obavezna izolacija predstavlja velik problem školama. Samo u Istri od ukupnog broja trenutno zaraženih 40 posto su učenici ili učitelji. Da bi se nastava odvijala što više u učionicama, uskoro bi se umjesto obavezne izolacije kontakata trebalo prijeći na testiranje učenika svakog ponedjeljka. No, stručnjaci su skeptični da će ta mjera spriječiti širenje virusa.

Srednja medicinska škola Pula. Još miriše po novom. Red je da se na otvaranje pozove i ministar. Nema rizika, kažu.

VEZANE VIJESTI

“Trenutno imamo nekih 20-ak učenika, svi razredi su komplet u školi, ali to su pojedinačni slučajevi. Imamo četiri, pet što su zaraženi, što u izolaciji, tako da nije kritična slika trenutno, ali to se mijenja i varira, prošli tjedan smo bili online”, kazao nam je Ivan Žagar, ravnatelj Midicinske škole Pula.

I onda, kad počne testiranje, još više učenika bit će na nastavi. Ali kad, ne zna ni ministar.

“Onog trenutka i onog časa kad svi testovi budu distribuirani po svim školama u Republici Hrvatskoj, tog trenutka će projekt početi. Ja vam ne mogu reći datum jer u ovom trenutku je u postupku nabavka tri milijuna doza, ne doza nego testova. Prema tome znate da treba provesti svu tu nabavu i distribuciju. Nadam se da ću vam u ponedjelak, utorak moći reći kad će to početi. Onog časa kad dobijemo iz robnih rezervi obavijest da su stigli testovi”, istaknuo je ministar obrazovanja Radovan Fuchs.

No, stanje u istarskim školama nije baš tako dobro. Oko 1.000 zaraženih učenika, 200-tinjak djelatnika. Praktički gotovo 40 posto od ukupnog broja zaraženih u Istri.

“Gledajući samu mjeru testiranja koja se predlaže, to je pozitivan korak, odnosno jedan korak koji će vjerojatno spriječiti određeni broj školaraca da dođu kao pozitivne osobe, ali gledajući ukupno mislim da te mjere neće biti dovoljne da se smanji unos, odnosno širenje u samim školskim ustanovama”, rekao je ravnatelj ZJZ-a Istarske županije Aleksandar Stojanović.

“Jednom na tjedan je vjerojatno premalo da se spriječi zaraza po učionicama jer ako se netko testirao u ponedjeljak i negativan je, to ne znači da se ne može zaraziti u utorak i onda u petak. Tako da, u Njemačkoj se na primjer djeca testiraju tri puta na tjedan”, napominje imunolog Luka Čičin-Šain.

Zašto se ne ide na obavezno cijepljenje, i to u školama, kao neke zemlje?

Fuchs odgovara: “Zato što mislimo da je ovo bolje, a mogao bih objašnjavati zašto je ovo bolje, ali bi nam uzelo previše vremena. Budite bez brige, analizirali smo sve čimbenike pro i contra i došli do zaključka da ćemo predstaviti jedan originalni pristup kako bi što više djece bilo u školama. Vjerujte nam da smo to prilično dobro razrađivali.”

VEZANA VIJEST

No, ovo neće usporiti širenje virusa, uvjeravaju imunolozi. Kasno je.

“Još jednom ponavljam, već su te brojke toliko urnebesno visoke, mi smo negdje na oko 20.000 osoba dnevno, obzirom da je stopa pozitivnih 50, ima jako puno puno ljudi koji su pozitivni i koji šeću okolo. U tim uvjetima, ograničiti virus ovom mjerom je kao kap vode na vrućem asfaltu”, ističe Čičin-Šain.

I tako će virus, čini se, kod nas opet imati dobar provod…

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare