Portal Istramet javlja da u vrlo nestabilnoj jugozapadnoj struji, a sve u sklopu ciklone iznad sjeverne Italije, stižu novi konvektivni sustavi. Sličnoj pojavi posljednji put svjedočili smo lani početkom kolovoza kada je na istoku Istre palo i do 150 mm kiše. Pritom je kao i danas raspored oborina bio vrlo nejednolik.
Gotovo su povezani jedan s drugim te stvaraju efekt vlaka koji dijelu područja može donijeti ekstremne oborine u samo par sati. S približavanjem ciklone u večernjim satima struje će malo oslabjeti, ali i dalje će se zadržati vrlo nestabilno vrijeme uz čestu kišu i grmljavinske pljuskove.
Jaka kiša pogodila je danas različite dijelove Hrvatske, a najgore su prošli stanovnici otoka Krka. Kiša je tamo padala cijelu noć i stvorila probleme u podrumskim i suterenskim dijelovima građevina put kojih se slijevaju oborinske vode.
Kako se zavrtila ciklona na sjeveru Italije, fascinantno. pic.twitter.com/U6YDShtDZy
— IstraMet (@IstraMet) May 31, 2024
Nedvojbeno najgore stanje novinari Novog lista zatekli su jutros u suterenskim dijelovima krčke ispostave Doma zdravlja Primorsko-goranske županije. Otočni ginekolog dr. Goran Gržančić kazao je da je ‘vodostaj’ u njegovoj ordinaciji u jednom trenu dosegao razinu od čak 75 centimetara, prenosi Tportal.
Razvija se novi oborinski vlakić, u idućim satima ovo lokalno može donijeti i 50 mm nove kiše.https://t.co/HOX5aPnk3m pic.twitter.com/7tvnkrEfW7
— IstraMet (@IstraMet) May 31, 2024
“Ovo je najgora situacija ali ne i prvi put da sam suočen s ovom vrstom problema. Na sreću, onaj najskuplji uređaj, 80 tisuća vrijedan ultrazvučni aparat spasio sam i to sam zahvaljujući iskustvu iz prošlih godina kad sam zbog poplave jedan takav uređaj izgubio’, rekao je dr. Gržančić pokazujući dizalicu kojom taj uređaj svakodnevno, prije odlaska s posla, podiže na visinu od preko jednog metra.
“Od šest tisuća kartona mojih pacijentica procjenjujem da je njih oko tisuću sad uništeno i izgubljeno, a teško mi je procijeniti bez čega sam još sve ostao jer najprije sve moramo očistiti i isušiti”, kazao je.
Pravi problemi krenuli su na tom području pred petnaestak godina kad je iznad Doma zdravlja izgrađen dječji vrtić, a s njim i probijena i asfaltirana ulica Smokvik. Zemljane površine koje su do tad uspijevale upiti vodu izgradnjom objekata u tom kvartu kao i asfaltiranjem i betoniranjem partera očito su izgubile tu svoju sposobnost pa se od tad sva voda iz cijelog okruženja slijeva put naše ustanove, izgrađene u samom dnu veće udoline, prostoru koji kao sifon sad skuplja vodu iz cijelog okružja, kaže Gržančić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!