Do obljetnice pada Vukovara i još jedne Kolone sjećanja ostalo je 10 dana. Domaćin, vukovarski gradonačelnik ništa ne želi prepustiti slučaju pa i ove godine upućuje jasnu poruku SDSS-u: nema bacanja vijenaca u Dunav, jasno je što se 18. studenog obilježava i tko je bio žrtva, a tko agresor. SDSS na takva upozorenja za sada šuti. Ipak vijenaca će u Dunavu biti, doduše u organizaciji jedne druge stranke.
Ministar hrvatskih branitelja obišao je masovnu grobnicu koja je otkrivena kod Negoslavaca na vukovarskom području.
“Radi se o 5 muških osoba srednje i starije životne dobi. Prema ranije prikupljenim saznanjima, radi se o ljudima s područja grada Vukovara”, rekao je.
Hrvatska trenutno traga za 1788 nestalih. Zločina ima i nad Srbima, ali vukovarski gradonačelnik misli da na dane kada se sjećamo vukovarske tragedije, nema mjesta za komemoriranje svih žrtava, pa tako ni ove godine neće dopustiti da SDSS baca vijence u Dunav: “Ukoliko to netko planira, može očekivati otpor. Sve samo ne dobrodošlicu. Ljudi zovu, raspituju se, nude se, daju inicijativu da ih se zove ukoliko bude sličnih namjera.”
Iz SDSS-a poručuju da još nisu odlučili na koji će način ove godine sudjelovati. Lani su bili spriječeni živim zidom, no vijenaca je u Dunavu bilo, jer su ih bacili članovi Možemo. Za njih Vukovar ne smije biti mjesto politikanstva.
“Da, treba obilježavati tu obljetnicu s pijeteteom i poštovanjem prema svim žrtvama i treba obilježavati tu obljetnicu kao upozorenje da se takav užas više nikada ne ponovi. U tom smislu mogu reći da ćemo mi kao i uvijek učestvovati u Koloni sjećanja i da, kao i svake godine bacit ćemo vijenac u Dunav za sve nevine žrtve u toj tragediji”, kaže zastupnica stranke Možemo, Urša Raukar.
Koji vijenac i zašto, uzvraća Penava pozivajući se na Zakon o Vukovaru kao mjestu posebnog pijeteta: “U tom zakonu jasno su propisani dani obilježavanja stradanja Vukovara i što se radi i na koji način se obilježava žrtva Vukovara, uključujući i samu kolonu sjećanja. Nigdje u tom zakonu ne postoje nekakva bacanja vijenca nekim žrtvama.”
Oglasio se i SDP-ov Arsen Bauk: “U ovoj zemlji o kršenju zakona odlučuju institucije koje nisu stranačke nego državne još uvijek. Prema tome, ako netko misli da se krši zakon, neka prijavi policiji. Jedno od temeljnih vrednota je sloboda kretanja, prema tome tko želi doći na mjesto na koje želi doći u vrijeme kad želi doći treba mu se omogućiti da dođe.”
I dok dio javnosti poziva i predsjedničke kandidate da zaobiđu Vukovar 18.11. i ne uvlače tog dana stradanje grada u kampanju, to će se teško izbjeći. Možda ako se suzdrže izjava i samo tiho prođu gradom.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!