Naša meteorologinja objasnila pojam “snježne bombe”

Vijesti 31. sij 202218:43 0 komentara
REUTERS/Carlo Allegri

Naša meteorologinja Tea Blažević detaljno je objasnila što je tzv. efekt Snježne bombe koji smo imali prilike vidjeti ovih dana u sklopu snažne ciklone koja je poharala istočnu obalu SAD-a.

Iznimno duboka ciklona koja je pomela istočni obalu SAD-a i dalje je vijest dana. Na satelitskoj karti može se vidjeti i snimka spomenutog poremećaja. Radi se o eksplozivnoj ciklogenezi, kako mi meteorolozi nazivamo razvoj ciklone. U ovoj situaciji je taj razvoj snažan, zbog više faktora, prije svega toplog oceana, što znači da imamo dovoljno vlage na raspolaganju i onda imamo efekt tzv. Snježne mašine ili bombe.

Drugi važan faktor je mlazna struja, koja kad prekrije ciklonalni vrtlog, dolazi do brzog pada tlaka zraka u središtu – barem 24 milibara u 24 sata, što ovu ciklonu čini posebnom. Kako tlak pada, vjetrovi jačaju oko oluje. U osnovi, atmosfera pokušava izjednačiti razliku u tlaku zraka između središta sustava i okolnog područja.

N1

Iako se jedan događaj ne može dovoditi u vezu s klimatskim promjenama, ono što mogu reći jest da svjedočimo otapanju arktičkog leda u sve toplijoj klimi. Led je važna komponenta klimatskog sustava jer reflektira sunčevo zračenje. Kad se led topi, više sunčeve energije ostaje u zemljinom klimatskom sustavu i zemlja se zagrijava.

Arktičko područje postaje sve toplije, smanjuje se razlika u temperaturi polarnog i tropskog područja i smanjuje se meridionalni temperaturni gradijent. Razlika u temperaturi polarnog i tropskog područja utječe na mlaznu struju (vrlo jaki vjetrovi u uskom pojasu u višim slojevima atmosfere). Ako se smanji meridionalni temperaturni gradijent, mlazna struja se usporava, slabi i meandrira. Uslijed takve mlazne struje polarni zrak puno lakše stiže do umjerenih geografskih širina.

Ostaci ove oluje stigli su i do Europe, zahvatili sjeverne i središnje predjele, gdje ima i smrtno stradalih.
Pogoršanje, u mnogo blažoj mjeri zahvatit će i Hrvatsku. Treba računati na jak i olujan vjetar, kišu i snijeg idućih sati u našim područjima.

Iako svjedočimo hladnom prodoru, ne smijemo smetnuti s uma da prosječna globalna temperatura raste, što moramo zaustaviti i naravno treba se prilagoditi na postojeće klimatske promjene.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!