Još uvijek se ne zna kako će izgledati nova školska godina. Razmatraju se različiti modeli, a sve će ovisiti o brojevima oboljelih i procjeni epidemiologa.
Još uvijek se ne zna kako će izgledati nova školska godina. Razmatraju se različiti modeli, a sve će ovisiti o brojevima oboljelih i procjeni epidemiologa.
Učitelji su na ljetni godišnji odmor otišli s nepoznanicom – hoće li im cijepljenje postati obveza ili ne. Sada ih je procijepljenjo oko polovinu, iako obveze nema.
“U rasponu je između 50 i 55 posto. Je li to puno ili malo, sigurno bi bilo bolje da je više, ali tako je kako je”, kaže Željko Stipić iz sindikata Preporod.
Na posao se uskoro vraćaju, ali niti roditelji niti nastavnici još nemaju nikakvih informacija pod kojim covid okolnostima i mjerama. Ministrar zdravstva daje odgovor u kojemu ne otkriva puno.
“Kakvi će biti podaci, stvarno ne znam, ali ono što znam je da Ministratsvo obrazovanja već sada razgovara s epidemiolozima. Oni imaju elemente i oni će odlučiti o elementima za početak školske godine”, rekao je Vili Beroš.
Ministratvo obrazovanja šuti, o svemu će se oglastiti tjedan dana prije početka školske godine, a epidemilozi su mišljenja da će sve biti isto kao i lani.
“To su maske za starije učenike od 5. razreda pa nadalje, a učenici niže dobi ne nose maske”, rekla je Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ-a.
Ako izbije žarište, neće cijela županija ići na online nastavu.
“Princip je da ne mora u cijeloj županiji biti isto u svim školama, nego da se svaka škola pojedinačno gleda”, kaže Pavić Šimetin.
Struka upozorava da s djecom nitko ne radi na mentalnom zdravlju, da ništa ne učimo od drugih zemlja, a upozoravaju i na štetu online obrazovanja.
“Oni (učenici) imaju rupe u znanju jer su imali online nastavi. Mi već godinu dana nemamo nikakvu strategiju niti plana, sve je prepušteno učiteljima i njihovoj dobroj volji”, upozorava Eli Pijaca Plavšić iz Foruma za slobodu odgoja.
Kvaliteta obrazovanja pala nam je niske grane.
“Jasno je da zaostaci postoje. Ja kao profesor hrvatskog u gimnaziji u razredu imam 140 sati godišnje, a sa skraćivanjem nastavnog sata s 45 na 40 minuta to je 15 sati. To je 15 sati godišnje i to ima posljedice na znanje naših učenika”, rekao je Stipić.
Neznanje učenika je jedna strana problema, ali trenutni fokus je na neznanju o organizaciji rada jer niti sindikati niti učitelji niti roditelji još ne znaju plan Ministarstva kako i pod kojim mjerama kreće nova nastavna godina.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare