Dok kiša nastavlja padati i danas, dežurne službe budno prate vodostaje diljem Hrvatske. Nastavljaju se problemi s poplavama koji su krenuli u petak porastom vodostaja nekih rijeka, prije svega Kupe i njenih pritoka.
Hrvatske vode su zbog vremenskih nepogoda jučer objavile upozorenje u kojem navode kako se obilne i intenzivne oborine i problemi s izlijevanjem očekuju i danas.
“Radi oborine koja je pala i još uvijek pada na gornjem toku rijeke Kupe, došlo je do naglog porasta vodostaja te ulaska u mjere obrana od poplava s tendencijom daljnjeg porasta vodostaja. Sutra tijekom dana i u Karlovcu se očekuje ulazak u mjere obrana od poplava. Vrh vodnog vala moguć je u noći sa 17. na 18.9.”, navodi se u priopćenju Hrvatskih voda.
NAJNOVIJE VIJESTI
U Gorskom kotaru pala rekordna kiša
Rekordne 192 litre kiše po četvornom metru pale su tijekom 24 sata u Gorskom kotaru. To je dosad nezapamćeno na tom području.
Stožer CZ Karlovačke županije: Ne očekujemo veće probleme s poplavama
Stožer Civilne zaštite Karlovačke županije u subotu je navečer s predstavnicima općina i gradova zahvaćenih problemom visokih voda Kupe i Dobre održao tiskovnu konferenciju s koje su poručili građanstvu da se "veći problemi od dosadašnjih više ne očekuju".
Kupa u Karlovcu je u 20 sati mjerila 749 cm, što je samo jedan centimetar niže od razine kada se proglašavaju “izvanredne mjere obrane od poplave”.
Županica Martina Furdek Hajdin rekla je da se u idućih nekoliko sati očekuje vrhunac vodnog vala u Karlovcu, a koji ne bi trebao biti puno iznad 750, tek koji centimetar više, te se ne očekuju veći problemi. A probleme imaju gradovi Karlovac, Ozalj i Ogulin, te općine Kamanje i Žakanje, s tim da je najteže je stanje u Ozlju.
Kako je rekla članica Stožera gradonačelnica Ozlja Lidija Bošnjak, tridesetak vatrogasaca pruža pomoć građanima koji su cestovno potpuno odsječeni od ostatka grada, a to su sela Trg, Levkušje, dio Donjeg Pokupja i Zorkovac na Kupi. Tamo je osam poplavljenih kuća, a u još desetak kuća su poplavljeni podrumski i garažni prostori.
Ozaljski most na Kupi prema Hidrocentrali nije zatvoren, smatra se da je siguran, iako su naplavine “ogromne”, jer su statičari procijenili da će sve biti u redu i da s uklanjanjem naplavina treba pričekatid dok se Kupa ne smiri, rekla je gradonačelnica Bošnjak i naglasila da je karlovačka Ispostava Hrvatskih voda već obećala pomoć u čišćenju Kupe uz most.
Voda za piće je u redu, a povremeni i česti su nestanci električne energije zbog jučerašnjeg jakog nevremena, koje je posebno zahvatilo Jaškovo, Slapno i Vrhovac, također dijelove Grada Ozlja.
U Ogulinu se rješava problem izlijevanja Dobre na prometnice i obrana osam kuća, u Karlovcu su se obranile neke prometnice od izlijevanja Kupe, a za promet su zatvorene samo dvije lokalne ceste, na Gradcu i na Brodarcima.
Načelnica Stožera Civilne zaštite Ivana Fočić izrazila je zadovoljstvo što glavne prometnice nisu poplavljene, da vatrogasci uspješno interveniraju za obranu dviju lokacija u kojoj su ugrožene obiteljske kuće, ali je Karlovčane pozvala na iznimni oprez u zonama rekonstrukcije vrelovoda Toplane, jer su iskopi puni vode.
Županica Furdek Hajdin je podsjetila da je dio sustava obrane od poplava završen, a da su se na ugroženom djelu u Koritinji i na Brodarcima učinkovitima pokazale “interventne protupoplavne barijere” punjene vodom.
Šef Hrvatskih voda: Kupa najviša od 1966., još će rasti
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković izjavio je u subotu navečer za N1 da je Kupa dosegla rekordne razine vodostaja kakve nisu viđene 55 godina, od 1966.
Više čitajte OVDJE.
Izlila se Sava kod Mosta mladosti i Mosta slobode u Zagrebu
Izlila se Sava u Zagrebu kod Mosta mladosti i kod Mosta slobode.
Situacija u Jurovskom Brodu
Pogledajte kakva je situacija s poplavom u Jurovskom Brodu.
Raste vodostaj Save kod Zagreba
Raste vodostaj Save, a u porastu su i pritoci. Zadnji izmjereni vodostaj Save u Zagrebu iznosio je 160 cm, prema hidrološkom izvještaju DHMZ-a.
Civilna zaštita: Vodni val trenutno prolazi Ozljem, zatvaraju se ceste
U nižim dijelovima Ozlja Kupa se izlila po prometnicama, poljima, vrtovima te ušla u podrume mnogih kuća no uzvodno u Kamanju dolazi do stagnacije razine vode te je izgledno da je vrhunac vodnog vala blizu i da vodostaj više neće znatno rasti, doznaje se u tamošnjem Stožeru civilne zaštite.
Načelnik Stožera Stjepan Basar izjavio je Hini kako vodni val upravo prolazi Ozljem te dolazi do zatvaranja cesta.
Iako u 13 sati, u odnosu na stanje u podne, Kupa na mjernoj stanici u Kamanju nije narasla iznad 641 centimetra, već samo nizvodno prema Karlovcu, u Brodarcima za sedam centimetara, u 14 sati je u Kamanju vodostaj bio 29 centimetara viši.
"Sada se još može proći samo od Ozlja do Karlovca te od Ozlja do Krašića preko Vrhovca. Kupa se izlila na ceste sela Trg, Levkušje, Zorkovac, kao i od Ozlja prema Kamanju i Jurovskom Brodu”, kaže Basar.
Most kod Hidrocentrale još je prohodan, oko 10 je centimetara je do razine kolnika i samo je pitanje vremena kad će i on biti poplavljen, dodaje.
Ističe kako takva situacija nije viđena od šezdesetih godina prošlog stoljeća no da su sve službe na terenu a vatrogasci pomažu ljudima s ispumpavanjem vode i vrećama s pijeskom.
DHMZ objavio nove prognoze vodostaja
Sava: Vodostaji Save do Rugvice još će rasti, ali slijedi tendencija njhovog opadanja. Nizvodno do Slavonskog Broda vodostaji su u porastu s tendencijom porasta, a dalje nizvodno su u blagom porastu s tendencijom porasta. U porastu su i pritoci Save. Vodostaji su trenutno u domeni srednje visokih do niskih voda.
Kupa: Vodostaji Kupe do Kamanja su u opadanju s tendencijom opadanja. Nizvodno do Jamničke Kiselice vodostaji su u porastu s tendencijom opadanja, a dalje nizvodno su u porastu s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni od visokih do srednjih voda.
Mura i Drava: Vodostaji Mure su u porastu s tendencijom opadanja. Vodostaji su u domeni niskih i srednje niskih voda.
Vodostaji Drave do Osijeka su u porastu s tendencijom porasta, a dalje nizvodno su u blagom porastu s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni niskih i srednje niskih voda.
Dunav: Vodostaji Dunava su u porastu s tendencijom porasta. Vodostaji su u domeni niskih voda.
U PGŽ-u redovne mjere 2. stupnja zaštite od poplava
Zbog poplavom ugroženih područja u Gorskom kotaru, uz dolinu rijeke Kupe, u sjedištu Cesta Rijeka u Delnicama održan je sastanak vodstva Stožera Civilne zaštite PGŽ s državnim službama.
Prema informacijama čelništva Hrvatskih voda za područje oko Kupe na snazi su redovne mjere 2. stupnja zaštite od poplava. Sve službe su na terenu i prate situaciju.
Cesta od Broda na Kupi prema Hrvatskom je prohodna zahvaljujući brzoj reakciji Županijske uprave za ceste i Cesta Rijeka.
Rekordne količine oborina u Gorskom kotaru
U Gorskom kotaru izmjerene su rekordne dnevne količine oborina za mjesec rujan, a apslolutni dnevni rekord, otkad postaje mjerenja bilježi Ogulin, objavio je u subotu Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ)
Velike količine oborina pogodile su u zadnjih nekoliko dana Gorski kotar, središnju Hrvatsku i zapadnu Slavoniju, koje su u nekim mjestima uzrokovale velike materijalne i poljoprivredne štete.
Prema podacima DHMZ-a, u posljednja 24 sata najveća je količina oborina, izmjerena u Nacionalnom parku Risnjak, postaja Crni Lug, gdje su pale 192 litre kiše po četvornom metru. U Begovu Razdolju palo je 146 litara, u Delnicama 141 te Ogulinu 122 litre po četvornom metru.
U Ogulinu je izmjeren apsolutni dnevni rekord otkad se na toj postaji provode mjerenja, dodaju iz DHMZ-a.