Pusić: Uloga predsjednika i inače je čudna, i danas mi katkad ide na živce

Vijesti 03. velj 202212:02 > 13:32
N1

Bivša ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić gostujući u N1 Studiju uživo komentirala je sukob u Ukrajini te komunikaciju premijera Plenkovića i predsjednika Milanovića.

Upitana misli li da će doći do sukoba između Rusije i Ukrajine, odgovara:

“Bez obzira je li planirana opcija ili ne, ako imate na granicama preko 100 tisuća vojnika, to je uvijek opasno. U takvim uvjetima bilo kakva iskra može izazvati sukob. Mnoge analize govore s obzirom na karijerno podrijetlo Putina, koje je u obavještajnoj zajednici, da je on više skon hibridnim metodama rata – hakerima, plasiranjem lažnih vijesta i destabilizacijom država iznutra nego što je sklon vojnim rješenjima, ali to nije nešto u što bi se čovjek mogao pouzdati”, rekla je.

VEZANE VIJESTI

Pusić napominje da Ukrajina danas nije ista kao Ukrajina 2014.

“Ono što je po mom mišljenju od interesa za nas, osim razmještanja dodatnih 3 tisuće vojnike. Druga stvar, mislim da je to bilo na press konferenciji s mađarskim premijerom Orbanom, da je ruski predsjednik rekao da ga zapad pokušava namamiti u sukob, a da je on još uvijek slon diplomatskim pregovorima. To je jedan mali pozitivni znakić. Treća stvar koja je za nas zabrinjavajuća, a pojavila se u nekim beogradskim i bosanskohercegovačkim portalima, a to je prijenos teksta iz jednog ruskog vojnog časopisa, a to je da Rusija postavi svoje raketne sustave u Srbiju. To je zastrašujuće, nadam se da to Srbija neće dozvoliti”, kazala je.

Kaže da Njemačka u poziciji prema ukrajinskoj krizi ima situaciju sličnu našoj.

“Ima premijera socijaldemokrata koji je jako oprezan i koji gleda na sjeverni tok 2 i koji je vrlo značajan ne samo za Njemačku nego i za Europu. S druge strane, ministrica vanjskih poslova iz Zelenih je vrlo direktno rekla da će Sjeverni tok 2 biti žrtva ukoliko dođe do napada ili agresije Rusije na Ukrajinu, da će to biti dio sankcija. Dakle ukidanje Sjevernog toka 2. Ja mislim da bi se to faktički i dogodilo bez obzira na svu neodlučnost Njemačke.

Postoji visoki stupanj slaganja 27 država sa zajedničkom politikom. Ali ono što mene brine je da kad dođe do ovakve krize, a kriza je prijetnja ukupnoj europskoj sigurnost. U takvoj situaciji se Europa ponovno udjenula Americi i očekuje da SAD štiti europsku sigurnost”, rekla je.

Previranja Plenkovića i Milanovića

Govoreći o sukobima premijera i predsjednika, Pusić ističe da je za nju puno značajniji njihov različiti pogled što su interesi Hrvatske u asocijacijama kojima pripadamo.

“Solidarnost unutar tih organizacija je za nas vrlo važna. Za nas je taj sigurnosni kišobran NATO-a i članstvo u EU je neizmjerno važan. S tog stanovništva je apsolutno važno da postoji solidarnost. Defacto je način na koji govore predsjednik i premijer više održava unutrašnji sukob pa i različiti profili ličnost. Nitko ne govori o slanju vojnika u Ukrajinu, pa čak ni Amerikanci”, kazala je.

Na pitanje misli li da je Milanović sklon Rusima, Pusić kaže da joj teško dekodirati njegov stav.

“On nije želio primiti predsjednika jedne velike ruske energetske kompanije u vrijeme dok smo bili zajedno u Vladi i naprosto je imao takav stav. Apsolutno je pokazivao solidarnost s Ukrajinom u to vrijeme. U ovim stavovima njegovim u zadnje vrijeme, neke od njih su ruski mediji debelo iskoristili, pokušavajući pokazati da je to neki sukob unutra zapdanih saveznika. Nasreću, nije se primilo. Katkad takve stvari mogu imati posljedice. Po mom mišljenju nije toliko važno kolike imaju posljedice u Rusiji, ali je važno koliko ima posljedice kod naših zapadnih saveznika koji su za nas važni”, rekla je.

Možda je bila i namjera predsjednika da destabilizira politiku premijera i Vlade.

“Jasno je da defacto u ovim okolnostima Vlada vodi tu politiku. Vlada je izvršno tijelo. Pod normalnim okolnostima bi se oni konzultirali. Pod normalnijim okolnostima ne biste mogli spriječiti te osobne karakteristike. Očito si međusobno idu jako na živce”, govori.

Pusić kaže da je uloga predsjednika i inače čudna i da joj i danas katkad ide na živce.

“Osoba s malim ovlastima, ali velikim legitmitetom. Katkad je premijer teška osoba, a katkad je predsjednik teška osoba, ali ta situacija daje mogućnost nekakve ravnoteže. U opasnoj smo situaciji jer defacto nemamo opozicije. Zato, koliko god je to teško i neki predsjednici su meni išli jako na živce, to daje jednu uzajamnu kontrolu unutar političke elite koja je uvijek pozitivna”, kazala je bivša ministrica vanjskih poslova.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.