Saborski zastupnik Nino Raspudić (Klub Mosta) rekao je u petak u slobodnom govoru u Saboru da se zbog krizne situacije u Ukrajini u Hrvatskoj ne mogu zamrznuti ostali politički procesi, te je ocijenio da je Vlada, koju je nazvao "klimavom", već trebala dati ostavku.
Podsjetivši na uhićenje ministra Darka Horvata i sumnje u nezakonite radnje potpredsjednika Vlade Borisa Miloševića i ministra Josipa Aladrovića, rekao je kako je “klimava” hrvatska Vlada već trebala dati ostavku.
To je nezapamćena situacija u Hrvatskoj, ustvrdio je Raspudić.
Prozvani potpredsjednik Vlade Milošević i ministar Aladrović nisu demantirali ono što je izneseno u javnost, rekao je Raspudić i upitao zašto i oni nisu uhićeni, kao i predsjednik SDSS-a Milorad Pupovac, koji je bio nazočan spornim razgovorima. Rečeno je kako to nije učinjeno zbog mogućeg pada Vlade, rekao je Raspudić i upitao tko je taj koji određuje dokle se može ići s uhićenjima.
Ocijenio je kako političari počinju ‘pjevati’ kada shvate da im nitko ne čuva leđa.
Tvrdnje iz HDZ-a da ta zbivanja dokazuju kako ta stranka nema ‘šapu’ nad pravosuđem Raspudić je odbio, ustvrdivši kako je korupcija otišla toliko daleko da se to više ne može skrivati. Rekao je kako i dalje smatra da USKOK i DORH rade loš posao.
Marijana Puljak (Klub Centar-Glas) upozorila je kako je ruska invazija na Ukrajinu najveći oružani napad jedne države na drugu nakon Drugoga svjetskog rata. Teško je povjerovati da se taj sukob neće preliti izvan granica Ukrajine, rekla je Puljak i upozorila kako je pred nama humanitarna kriza na koju moramo primjereno odgovoriti.
“Imamo li resurse i logistiku za to?” upitala je, ocjenjujući kako situacija na potresom pogođenim područjima ne ulijeva povjerenje.
“Važno je da izbjeglice dočekamo organizirani i spremni, i učinkovito organizirati njihov prihvat i zbrinjavanje. Ne treba sumnjati u spremnost hrvatskih građana da pomognu”, istaknula je Puljak i pozvala Vladu na brzu i odgovarajuću reakciju.
Nevenko Barbarić (Klub HDZ-a) podsjetio je na položaj Hrvata u BiH i nedavno održani Hrvatski narodni sabor, na kojem je izraženo jedinstvo, te na Mostarski sporazum vezano uz izborni zakon, koji bi trebao omogućiti legitiman izbor hrvatskih političkih predstavnika bez diskriminacije. Oni pozivaju na promjenu izbornog zakona u BiH kako bi izbori bili legalni i legitimni te na poštovanje Daytonskoga i Washingtonskog mirovnog sporazuma.
Barbarić je poručio kako svi koji blokiraju provedbu Mostarskog sporazuma ugrožavaju hrvatski nacionalni interes i politički subjektivitet hrvatskog naroda u BiH. Najavio je kako će hrvatski narod u BiH poduzeti pravne i političke korake kako bi zaštitio jednakopravnost.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.