Grad Sinj uspješno je proveo projekt „Sinj u sridu“. Riječ je o projektu koji će doprinijeti pozicioniranju Sinja kao turističkog odredišta s brojnim turističkim sadržajima tijekom cijele godine. Prema informaciji koju smo dobili od Gradonačelnice Grada Sinja Kristine Križanac ukupna vrijednost projekta čija je realizacija započela 2016. godine, a završila 2020. je 70.780.994,86 kuna, dok su ukupno prihvatljivi troškovi 67.737.486,73 kuna.
„ Sinj u sridu“ čini rekonstrukcija, uređenje i opremanje Tvrđave Grad, Tvrđave Kamičak, zgrade Palacina i dvorišta, rekonstrukcija ulica i opremanje Urbanističke cjeline Sinj, izgradnja Interpretacijsko edukacijskog centra Sinjska Alka, jačanje kapaciteta lokalnih dionika za upravljanje, valorizaciju i prezentaciju kulturne baštine, unapređenje proizvodnje suvenira, promocija i vidljivost Sinja i Cetinske krajine.
Cilj projekta je povećati posjetiteljsku i turističku atraktivnost objekata nepokretne kulturne baštine i posljedično Sinja kao destinacije kulturnog i vjerskog turizma, povećati broj posjetitelja i noćenja turista, te povećati zaposlenost i gospodarsku aktivnost u Sinju i Cetinskoj krajini. Realizacijom ovog projekta se potiče snažnija valorizacija nematerijalne kulturne baštine, povećava proizvodnja, tržišna konkurentnost i zaposlenost proizvođača lokalnih autohtonih i tradicijskih proizvoda te potiče ulazak u svijet poduzetništva. Cilj je i unaprijediti postojeće i razviti nove turističke proizvode i usluge, ojačati prepoznatljivost Sinja i Cetinske krajine kao turističke destinacije i ojačati kapacitete lokalnih dionika za dodatnu promociju i učinkovito upravljanje kulturnom baštinom.
Kao rezultat provođenja projekta, očekuje se povećanje broja ukupnih turističkih dolazaka u Sinj za 12,47%, povećanje broja turističkih dolazaka izvan sezone za 15%, povećanje broja noćenja za 12,29%, povećanje broja noćenja izvan sezone za 15% i povećanje broja posjetitelja objektima kulturne baštine za 25,8%. Također, očekuje se 100 novozaposlenih osoba u razdoblju od 2 godine nakon provedbe projekta.
Novoopremljeni i obnovljeni lokaliteti kulturne baštine poslužit će kao prvorazredna mjesta za održavanje kulturnih i društvenih događanja različitih vrsta, a sadržajno naslonjeni na raznoliko, bogato kulturno povijesno naslijeđe i bogatu tradiciju Sinja i Cetinske krajine.
Sinj i Cetinska krajina nude zajedničku zaokruženu turističku ponudu kroz prizmu bogate povijesti te je nužno da se u sve aktivnosti uključe svi mogući akteri od opg-ova, zadruga, poduzeća, uključujući i lokalno stanovništvo, koristeći već postojeće resurse i na temelju njih stvarati zajedničku priču koja će oblikovati percepciju Grada Sinja i cijele Cetinske krajine kao turističke destinacije.
Grad Sinj i Cetinska krajina do sada nije stvarala integrirani brend već se radilo o razjedinjenom pristupu lokalnih zajednica u okruženju, pa je sigurno kako će projekt Sinj u sridu” neizmjerno doprinijeti razvoju Sinja i Cetinskog kraja.
„Projekat je realiziran, šest kulturnih dobara je obnovljeno, nabavila se nova oprema za jahalište, tribine, led ekrani, odjeća i oprema za alkare. Osim toga uložilo se i u promociju i brendiranje Sinja i cijelog cetinskog kraja.“ – rekao je Tomislav Petric, ravnatelj Središnje agencije za financiranje i ugovaranje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!