Toplinska kupola u meteorologiji je meteorološki fenomen koji se javlja kada dolazi do značajnog i dugotrajnog porasta temperature zraka na određenom području. Kupola je stacionarno područje visokog tlaka koje zadržava topli zrak iznad određenog područja.
Trenutačno nad sjevernom hemisferom imamo tri toplinske kupole povezane s anticiklonama nad Amerikom, Atlantikom i Sredozemnim morem. Toplinske kupole obilazi visinska mlazna struja sa sjevera i u Obliku vala obilazi sjevernu polutku. U dolinama vala nalaze se ciklone, a u grebenima vala anticiklone.
Mlazne struje imaju ključan utjecaj na toplinske kupole na nekoliko načina:
1. Promjena položaja: Položaj mlazne struje može utjecati na položaj toplinske kupole. Ako je mlazna struja smještena sjeverno od toplinske kupole, to može doprinijeti zadržavanju tople mase zraka na tom području i povećanju intenziteta toplinske kupole.
2. Intenzitet vjetrova: Brzina i intenzitet mlaznih struja mogu utjecati na kretanje toplinske kupole. Ako je mlazna struja jaka i brza, može ubrzati kretanje toplinskog vala te promijeniti njegov oblik i snagu.
3. Vertikalno miješanje zraka: Mlazne struje u blizini ruba toplinske kupole potiču vertikalno miješanje zraka, time dolazi do intenzivnog miješanje toplog i hladnog zraka, i pojave izraženih nestabilnosti.
Meteorološki uvjeti uvjeti koji doprinose formiranju toplinske kupole su:
1. Stabilna atmosfera: U toplinskoj kupoli prevladava stabilna atmosfera s ograničenim vertikalnim miješanjem zraka, što sprječava izmjenu toplog i hladnog zraka.
2. Nedostatak oblačnosti: Toplinska kupola obično ima malo ili nimalo oblačnosti, što dopušta snažnoj sunčevoj radijaciji da poveća temperaturu zraka.
3. Nedostatak vjetra: Slaba horizontalna cirkulacija zraka u području ispod središta toplinske kupole.
Karakteristike vremena povezane s toplinskom kupolom su ujedno i karakteristike toplinskog vala:
1. Visoke temperature: Toplinska kupola uzrokuje izrazito visoke temperature zraka, što može dovesti do valova vrućine.
2. Suho vrijeme: Ovo područje često ima malu vlažnost zraka jer stabilna atmosfera sprječava konvektivne procese koji bi mogli dovesti do stvaranja oblaka i oborina.
3. Dugotrajnost: Toplinska kupola može trajati nekoliko dana do tjedana, ovisno o veličini i snazi atmosferskih sustava koji utječu na nju.
Raspored toplog i hladnog zraka u okviru toplinske kupole je takav da se topao zrak akumulira u nižim slojevima atmosfere, obično uz tlo i bliže površini, dok se hladni zrak gura prema višim slojevima atmosfere. Hladan zrak na vrhu kupole giba se u smjeru kazaljke na satu – anticiklonalno i spušta se prema tlu, spuštanjem se komprimira – dolazi na viši tlak i grije se, na taj način se na vrhu toplinske kupole (cca 200 hPa ili na visini iznad 12.000 m) formira poklopac toplog zraka, u našim krajevima nazvali bi ga “pekom” ili “sačem”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.