Glasni zvižduk kratko traje - tako bi ukratko mogli opisati kako u Hrvatskoj završavaju oni koji prijave nepravilnosti, od nedavno preminule Ankice Lepej do hrabrih žena i muškaraca koji i danas prijavljuju nepravilnosti. One koje je prijavila Maja Đerek trebale bi zabrinuti svakog jer su u cijelu priču upetljana dva ministra, predsjednik Sabora, državni tajnik i cijeli niz drugih dužnosnika. Sve se to događa dok se u Hrvatskom saboru raspravlja o novom zakonu o zaštiti zviždača koji je baš po pitanju njihove zaštite - nedorečen.
Upozoravala je nadređene u Državnim nekretninama, upozoravala je ministre, dobila je otkaz, a sada danima neumorno zviždi u medijima kako Državne nekretnine miljenicima politike nisu naplaćivale najamninu za državne prostore.
“Vidi se da se radilo o jednoj sprezi između onih koji su radili u državnim nekretninama i samih zakupnika jer se to događalo u slučajevima ljudi koji su imali protekciju”, kaže zviždačica Maja Đerek.
“U ovom trenutku zviždači nisu sigurni”
Brat Milijana Brkića, ekspresna obnova stana Frke Petešića, pegla za ministra Banožića. Kada je zapečatila prostore za koje godinama nije plaćan najam išla je na raport kod tadašnjeg ministra imovine Marija Banožića.
“Nakon toga bila sam pozvana u ministarstvo i nakog toga je počela dernjava, počelo je. Tko se derao? Derao se na mene gospodin Banožić premda on govori da sam se ja derala na njega, ali ja sam bila u podređenom položaju pa to baš nije logično. Što je rekao? U principu je zamjerao što sam izabrala loš trenutak jer je bilo dva tjedna prije izbora 2020. pa da su unutra stvari korisnika, kako se ja usuđujem zapečatiti prostore, ja sam mu bezuspješno pokušala objasniti da su te dvije tvrtke ostale dužne 4 milijuna kuna, a ja moram tu navesti da su mi kolege s terena javili kada su pečatili te prostore u Dežmanovoj da im je cijela ulica pljeskala jer su drugi zakupnici u Dežmanovoj plaćali redovno”, kaže Đerek.
Redovno je nepravilnosti prijavljivala I novom ministru.
“I onda sam pisala ministru Horvatu, isto sam mu detaljno obrazložila o kakvim se nezakonitostima radi, to je apsurd da nitko ne odgovara na ništa, to je klasični sustav zataškavanja, saznale su se nepravilnosti i sada se šuti”, govori zviždačica iz Državnih nekretnina.
Maja Đerek upisala se u listu hrabrih. Iz centra za zaštitu zviždača kažu da je odluka krenuti protiv sustava teška i nosi dalekosežne posljedice.
“Prva riječ opasnost, mislim da u ovom trenutku zviždači nisu sigurni”, kaže Robert Ravenšćak iz Centra za zaštitu zviždača.
Kako se utišava zvižduk?
Potvrđuje to i Maja Đerek na svom, ali i na drugim slučajevima:
“U ovom slučaju agencija prijavljivala teške nepravilnosti, baš jedna kolegica iz centra za restrukturianje i prodaju na 18 strana Horvatu poslala nepravilnosti i nije se očitovao, i ne samo to, također je u CERP-u jedna kolegica s kojom sam radila, prijavila nepravilnosti i dobila otkaz”.
I tako se utiša zvižduk. U tijeku je donošenje novog zakona o zviždačima u kojem, slučajno ili namjerno, nije do kraja jasno definirano može li se zvižditi anonimno.
“Ako mi ne prihvatimo i ugradimo anonimku u zakon ništa od toga. Nismo društvo koje je u ovom trentuku spremno za prijave s imenom i prezimenom. Treba nam anonimna prijava i brzo učinkovito i transparentno sudstvo iza toga”, zaključuje Ravenšćak.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare