Kandidat za zagrebačkog gradonačelnika Tomislav Tomašević istaknuo je u utorak da je Zeleno-lijevoj koaliciji rodna ravnopravnost jedna od četiri temeljne političke vrijednosti, uz socijalnu pravdu, ekološku održivost i demokraciju.
“Mi to pokazujemo na svakom koraku, primjenjujemo to u praksi kad govorimo o temama rodne ravnopravnosti i u radu našeg saborskog kluba i do sada u radu našeg kluba u Gradskoj skupštini. Pokazujemo to u našim strankama i platformama, pokazujemo to na našim izbornim listama”, rekao je Tomašević.
Na konferenciji za novinare ispred Gradske skupštine kazao je da su sve njihove izborne liste, od ulaska u politiku prije četiri godine, bile složene po “zip modelu”.
Naveo je, naime, kako kod nekih stranaka, koje poštuju zakon i stavljaju podjednak broj muškaraca i žena na liste, ako žene budu na kraju tih lista dolazi do disproporcije u njihovoj zastupljenosti u tijelima predstavničke vlasti kao što su Sabor i Gradska skupština.
“Mi te liste slažemo po ‘zip modelu’ upravo da bi na kraju imali podjednak broj žena i muškaraca u predstavničkim tijelima i to će sigurno tako biti i nakon ovih izbora”, poručio je Tomašević, kandidat političkih platformi Možemo! i Zagreb je NAŠ! te stranaka Nove ljevice, Zelene alternative – ORaH i Za grad.
Saborska zastupnica Zeleno-lijeve koalicije Rada Borić najavila je kako ravnopravnost žena neće imati samo u Gradskoj skupštini, već i u Gradskoj upravi te upravama poduzeća, gradskih ustanova, uključujući primjerice školske odbore.
Rodni ili rodno osjetljivi proračun
Rekla je kako im je važno vidjeti što gradski proračun daje ženama i zato zagovaraju “rodni proračun ili rodno osjetljivi proračun” koji imaju mnogi gradovi u Europi, a posebno im je uzor Beč.
“Doista ćemo se truditi u našem mandatu pokazati da je proračun i rodno osjetljiv i za žene i za LGBT zajednicu i za manjine i za sve one za koje danas smatramo da su deprivilegirani u našem društvu”, poručila je Borić.
Kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika Danijela Dolenec najavila je da će vrlo brzo primijeniti niz politika koje su važne za olakšavanje ulaska i zadržavanje žena na tržištu rada, a odnose se na širenje mreža vrtića i jaslica kao jedan od bitnih elemenata zadržavanja žena na tržištu rada.
Istaknula je i kako sudjelovanje djece u predškolskoj skrbi ima izuzetno pozitivan efekt na njihovo kasnije obrazovno postignuće, što je važno posebno gdje su djeca u obitelji koja su socijalno ugrožena. Najavila je i da će olakšati upis djece u vrtiće nezaposlenih roditelja, što je potrebno kako bi se majkama olakšalo traženje posla ili pohađanje obrazovne prekvalifikacije.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare