Zrakoplov tipa A350-900 španjolskog nacionalnog avioprijevoznika u utorak, 26.10., imao je sudar s pticom pri slijetanju u madridsku zračnu luku na letu iz Bogote. Radi se o zrakoplovu registarske oznake EC-NDR.
Radi se o dvije godine starom zrakoplovu koji je nakon 9 sati i 20 minuta leta u finalnom prilazu madridskoj zračnoj luci pogodio veću pticu koja je značajno oštetila nos zrakoplova. Posada je nastavila s prilazom te je uspješno, bez problema, sletjela u Madrid, piše Croatian Aviation.
Sudar aviona s pticama ne događa se rijetko. Ovog ljeta dva su hrvatska avioprijevoznika, ETF Airways i Trade Air, imali bliske susrete sa životinjama.
Trade Air je 9. svibnja ove godine pri polijetanju iz Ljubljane prema Funchalu udario pticu. Zrakoplov se vratio u Ljubljanu ubrzo nakon polijetanja, a putnici su nastavili putovanje prema Portugalu drugim zrakoplovom. Nakon provedene inspekcije, utvrđeno je kako značajnih oštećenja nije bilo.
Isti avioprijevoznik nije imao sreće ni nekoliko tjedana kasnije kada je u švedskom Malmöu, pri polijetanju, motor zrakoplova usisao nekoliko zečeva pri čemu je došlo do većeg oštećenja na jednom od motora.
ETF Airways imao je također problem sa zečevina 2. kolovoza ove godine pri slijetanju u Bremen. Zec je usisan u motor zrakoplova pri čemu je došlo do višemilijunske štete na samom motoru, ali i dodatnih troškova u organizaciji zamjenskog zrakoplova, pozicioniranja posade i najma zamjenskog motora.
U studenome 2019. godine A330-300 Korean Aira na slijetanju iz Seula u Zagreb u prilazu je također imao bliski susret s pticom, no došlo je do blagog oštećenja na krilu koje nije utjecalo na sigurnost odnosno plovidbenost zrakoplova pa je nakon kratkog pregleda povratni let prema Seulu odrađen bez problema.
Valja istaknuti kako sve aviokompanije imaju razrađene precizne procedure koje se primjenjuju u slučaju sudara s pticom ili zečevima. Zračne luke pokušavaju na sve moguće načine rastjerati divlje životinje s aerodromskih površina kako ne bi došlo do sudara sa zrakoplovima prilikom slijetanja i polijetanja. Upravo iz tog razloga službe u vozilima izlaze na uzletno – sletnu stazu gdje sirenama i hitcima u zrak rastjeravaju životinje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!