Vladin paket mjera mjera za ublažavanje rasta cijena energenata ukupno vrijedan 4,8 milijardi kuna u N1 Studiju uživo komentirao je glavni direktor Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) Damir Zorić.
“Vidjet ćemo kako će se stvari odvijati. paket je na tragu onoga o čemu smo proteklih tjedana na sastancima i razgovarali. Imali smo dogovor da dok mjere ne budu formulirane, da ih nećemo komentirati. Paket je sveobuhvatan, ne odnosi se samo na gospodarstvo, nego i na građanstvo, posebno socijalno ugrožene skupine i sastoji se od onih inputa o kojima smo i ranije govorili – s jedne strane potpora i smanjenje porezne presije”, rekao je Zorić.
Dodaje da će glavna briga biti u monitoringu.
“Nakon što se ulazni presing od 25 posto smanji na određene proizvode, treba paziti u da se to ne prelije u korist cijene. Trebalo bi postići da se to primijeti na tim cijenama. Očekujemo i nadamo se da bi se ovim mjerama jednim dijelom trebao suspregnuti inflacijski pritisak, da ne bi bilo daljnjeg nekontroliranog rasta cijena energenata i nekih osnovnih i proizvoda. Mjere su obuhvatne, idu široko, golem novac je u pitanju. Ima još pitanja kako će se to tehnički provoditi, no mislim da je taj sustav dovoljno uhodan i da će to dobro provoditi”, kaže Zorić.
Mjere stupaju na snagu 1. travnja, a do onda, kaže Zorić, treba preživjeti.
“Ali postoje tu drugi instrumenti, tu smo upozoravali da se rade neke stvari krivo, pogtovo tamo gdje postoji monopolni položaj opskrbljivača gdje ulazna cijena energenta ne opravdava tako visoka poskupljenja. Cijene energenata na svjetskom tržištu jesu porasle, ali ne sedam puta, a svjedoci smo da krajnjem korisniku kod nas rastu i toliko. Mislimo da je to neopravdano i to treba suzbiti regulatornim tijelima”, upozorava Zorić.
Kaže da je je Vlada sebi zadala crtu koja se ne bi trebala prelaziti, koliko neki energenti smiju rasti i namjerava držati cijene električne energije i plina da ne prijeđu određenu crtu jer je jasno da se neće moći zaustaviti poskupljenje kao takvo. “Njega će biti iako se očekuje smirivanje nekakvo, ako ove ratne tenzije splasnu”, rekao je glavni direktor HUP-a.
Zorić je komentirao i smanjenje PDV-a.
“Kad su tvrtke u pitanju, točno je da je PDV prolazan, ali kad on dosegne milijunske iznose postaje ozbiljan problem iako ćete vi taj novac povući nazad. On je samo za krajnjeg korisnika, ali nije zanemariv ni za tvrtke. Ne smijemo dopustit da se smanjenje PDV odrazi u tuđu korist, tamo gdje ne pripada. Važno je da se za taj isti postotak koliko se smanji PDV, da se to odrazi na cijeni za krajnjeg korisnika. Ljudi smo svi, svatko gleda na svoj interes, ali mislim da ostvarivanje interesa podliježe određenom monitoringu javnosti. Ssvi koji će raditi nepopularne stvari ili radit će to na vlastitu štetu. Trgovina i opskrbni lanci, tu je izražena konkurentnost, tu nitko neće iskočiti, ali i ako bude, samo tržište će ga udariti po prstima. Opasnost je tamo gdje postoje lokalni mikromonopoli. Moramo biti međusobno solidarni. Ta inflacija i taj pritisak se mogu suzbiti između ostalog i odgovornim ponašanjem svih nas zajedno”, zaključio je Zorić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!