Što je hipotireoza? Uzrok, simptomi i liječenje ove neugodne bolesti

Zdravlje 12. stu 202010:05 > 10:11
Ilustracija

Hipotireoza je smanjena aktivnost štitnjače te smanjena proizvodnja hormona štitnjače koji su važni za gotovo sve funkcije u organizmu.

Sami simptomi ove bolesti štitnjače variraju od osobe do osobe. Neki tako neće imati odmah uočljive simptome te se može dogoditi i da dođe do pogrešne dijagnoze u samom početku. Ipak, postoje znakovi koji upućuju da sa štitnjačom nešto nije u redu i da treba pronaći odgovarajuću terapiju.

Kako dolazi do hipotireoze?

Štitnjača je mala endokrina žlijezda koja je zaslužna za dovođenje energije do svih organa u tijelu. Kontrolira funkcije kao što su kucanje srca i rad probavnog sustava. Štitnjača luči dva hormona, trijodtironin (T3) i tiroksin (T4), a bez dovoljne količine hormona štitnjače funkcije u tijelu se usporavaju.

Za normalan rad štitnjače potreban je jod. Kod većeg nedostatka joda nastaje miksedem, bolest štitnjače koja dovodi do hipotireoze. Na samom početku pojave ovog stanja teško je prepoznati simptome, koji se mogu pojavljivati u manjoj mjeri. S vremenom oni postanu vidljivi, a samo neki znakovi hipotireoze su pretilost, bol u zglobovima, neplodnost i bolesti srca.

Najčešći uzrok hipotireoze je Hashimotov tireoiditis, odnosno kronična upala štitne žlijezde. To je autoimuna bolest u kojoj tijelo proizvodi antitijela koja napadaju i uništavaju štitnjaču. Drugi uzroci su nedavno liječenje radioaktivnim jodom ili liječenje zračenjem u području vrata (kod nekih vrsta raka), ozljeda hipotalamusa, određeni lijekovi, premalo joda u prehrani i operacija štitnjače. Ovo stanje može biti i prolazno, kao na primjer u trudnoći, gdje simptomi prolaze nakon nekoliko tjedana.

Simptomi hipotireoze

Simptomi nastaju godinama, a njihov intenzitet je drugačiji kod svake osobe. Na početku se simptomi ne pripisuju samim problemima sa štitnjačom, a upravo zato treba napraviti sve testove kako bi se otkrio uzrok problema. Neki od simptoma koji upućuju na hipotireozu su:

· Umor

· Osjetljivost na hladnoću

· Zatvor

· Suha koža

· Debljanje

· Slabost u mišićima

· Depresija

· Bol ili naticanja zglobova

· Natečeno lice

· Tanka kosa i gubitak kose

· Promuklost

· Usporeni otkucaji srca

· Problemi s pamćenjem

Tko može imati hipotireozu?

Ovo stanje najčešće se pojavljuje kod starijih žena, ali svi mogu imati hipotireozu. Određene predispozicije dodatno utječu na pojavu hipotireoze. Što ste stariji, veća je šansa za pojavu problema sa štitnjačom. Također, ljudi koji imaju neku drugu autoimunu bolest ili bipolarni poremećaj ili sindrom Down mogu biti u većoj opasnosti od razvoja hipotireoze.

Čak i dojenčad može pokazivati simptome ovog stanja, u slučaju da im štitnjača ne radi kako treba. Koža te bjeloočnice dojenčadi poprime žutu boju, imaju probleme s disanjem, jezik im je velik i natečen te često plaću. Osim toga, ruke i noge su im hladne te slabo jedu. Kod starije djece te u pubertetu, hipotireoza ima iste simptome kao i kod odraslih, a može biti popraćena i niskim rastom, kasnim razvojem trajnih zuba ili kasniji pubertet.

Kako se liječi hipotireoza?

Potrebno je pravovremeno otkrivanje bolesti, prevencija i korištenje date terapije te redovite kontrole kako bi se pratilo stanje. Samo otkrivanje hipotireoze, kao i bilo kojeg drugog problema sa štitnjačom može se vidjeti pretragom vađenja krvi, točnije mjerenjem razine TSH u krvi kao i hormona T4. Ako testovi pokažu nisku razinu T4 i visoku razinu TSH, ovo je pokazatelj da se radi o hipotireozi. Terapija nakon otkrivenog stanja uključuje uzimanje hormona štitnjače T4 u obliku tablete koja se uzima svaki dan, u većini slučajeva do kraja života. Nakon otprilike šest do osam tjedana potrebno je ponovno provjeriti razinu hormona štitnjače kako bi se vidjelo je li prepisana razina hormona dobra ili je potrebno napraviti promjene.

Važno je pripaziti i na samu prehranu koja mora biti balansirana te bogata vitaminima i mineralima. Također, potrebno je u prehranu dodati i jod koji se nalazi u soli, ribama, školjkama i morskim plodovima.

Štitnjača je važna u tijelu za mnoge funkcije. Kod smanjene proizvodnje hormona štitnjače dolazi i do usporavanja funkcija u tijelu. Potrebno je na vrijeme otkriti problem hipotireoze te prepoznati simptome kako bi se mogla liječiti i kako bi tijelo nastavilo funkcionirati na pravilan način.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.