Biohakiranje prehrane: Pravila i trikovi kako postići bolju ravnotežu organizma

Zdravlje 16. velj 202208:56 > 15:31 0 komentara
/ Wavebreak / Profimedia

Biohakiranje prehrane, premda zvuči kao dio znanstvene fantastike, zapravo je korištenje različitih trikova kojima se pokušava povećati produktivnost mozga i tijela. Kroz ovu metodu se posebna pozornost stavlja na svaku namirnicu koja se unosi, ali i životne navike. Cilj je razmišljati da sve što konzumiramo utječe na naše zdravlje, izgled i ponašanje. Čak i emocije

Biohakiranje prehrane je cjeloviti i sistemski nutricionistički pristup kvaliteti prehrane koji kreće od “eksperimentiranja”. Riječ je o izbacivanju ili unošenju različitih namirnica kako bi se otkrilo koje od njih odgovaraju našem organizmu, a koje mu štete. Ova metoda polazište ima u činjenici da su svi organizmi drugačiji te da je vrlo teško generalizirati kod dijeta i različitih oblika prehrane.

Istraživanja su pokazala kako biohakiranje prehrane i slične cjelovite metode imaju pozitivan učinak na zdravlje osobe.

Što je biohakiranje prehrane?

Nutricionistički pristup biohakiranju prehrane cjelovit je pristup koji traži da se prehrani pristupa s razmišljanjem o svim ostalim navikama. Kroz biohakiranje prehrane potrebno je ispitati vlastito tijelo, provjeravati i slušati kako reagira na određenu hranu ili način pripreme hrane.

Prikupljeni podaci omogućuju da se iskušava koja hrana nam najbolje odgovara, a što smeta. Taj dio procesa naziva se eksperimentiranje jer unošenjem različitih namirnica ili hrane pripremljene na drugačiji način osluškujemo što našem tijelu paše, a što ne.

Međutim, osim istraživanja samih namirnica veliku ulogu u biohakiranju prehrane igraju naše životne navike i psihološko stanje. Smatra se da su i emocije nešto što “unosimo” u naš organizam kroz dan te imaju veliku ulogu u našem cjelokupnom stanju. Podaci su pokazali kako emocije također imaju velik utjecaj na nastanak srčanih poteškoća i bolesti.

S obzirom na to da se radi o cjelovitom pristupu, važno je razmišljati o tjelesnom stanju, razini stresa, kvaliteti sna, socijalnim interakcijama. Biohakiranje prehrane polazi od načela da eksperimentiranjem i prikupljanjem podacima o samima sebi možemo stvoriti najbolji „recept“ za bolji život.

U čemu pomaže biohakiranje prehrane?

Iako se možda riječ eksperimentiranje čini kao da se radi veliki pokus, u biohakiranju prehrane se može raditi o malim promjenama koje mogu imati velike rezultate. Neke od tih promjena mogu biti jasno vidljive poput gubitka kilograma, a može se raditi o poboljšanju koncentracije, boljem snu ili čak poboljšanom fizičkom izgledu.

Ovo su neke stvari kod kojih može pomoći biohakiranje prehrane:

– smanjuje rizik od razvijanja bolesti poput tumora

– održava psihičko i tjelesno zdravlje

– olakšava suočavanje s tjelesnim promjenama

– olakšava nošenje s upalama u organizmu i kroničnim bolestima

– poboljšava tjelesne funkcije poput probave ili reguliranja tlaka i šećera u krvi

– pomaže kod smanjivanja suvišnih kilograma i masnoća

Poboljšavanjem stanja našeg imuniteta olakšavamo organizmu da se lakše bori protiv bolesti, virusa i bakterija. Da bismo postigli osnaženi imunitet veliku ulogu igra hrana koju unosimo, razina stresa, količina i kvaliteta sna te kretanje. Svi ti mehanizmi dio su biohakiranja prehrane, a koji se rade s ciljem zdravijeg života.

Ovaj pristup zbog toga uključuje razne „trikove“ koji pomažu našem tijelu, a koji nisu nužno vezani samo uz prehranu.

Kako izgleda biohakiranje prehrane?

Biohakiranje prehrane dolazi u različitim oblicima, a nutrigenomika ili razvoj personalizirane prehrane samo je dio procesa. U ovom dijelu pristupa razmišlja se o hrani koja se unosi i polazi od razmišljanja kako je ista u interakciji s našim genima. Misao je da se ukupna genska ekspresija našeg tijela može mapirati i optimizirati testiranjem kako različita hrana utječe na naše zdravlje kroz neki period vremena. Također se promatra kako različite hranjive tvari utječu na naše osjećaje, ponašanje i razmišljanja.

U pristupu biohakiranja prehrane koristi se nekoliko razmišljanja, a jedno od njih je da svaki organ u našem tijelu možemo „hakirati“ unosom različitih hranjivih tvari. Smatra se da se na ovaj način može optimizirati organizam i tijelo.

No, kako izgleda biohakiranje prehrane?

Ako želite postići optimalno stanje svog organizma, morat ćete razmišljati o svakom detalju u danu koji bi mogao utjecati na vas. Ovo znači da pozornost trebate usmjeriti na:

hranu koju unosite

– koliko vode pijete

– kako sjedite

– koliko se krećete

– kako i koliko spavate

– kakvim ste ljudima okruženi

– kakvim ste emocijama okruženi

– vodite li pravilnu osobnu higijenu

– provodite li dovoljno vremena na svježem zraku i suncu

– bavite li se svojim hobijima

Sve navedene stvari su podaci koje bi trebali prikupljati kroz dan. Usmjeravanjem pozornosti na detalje u danu, naše ponašanje i emocije možemo prepoznati što možda činimo krivo. Tako učimo o tome što našem tijelu odgovara, a što bismo trebali prestati raditi ili jesti.

Primjeri biohakiranja prehrane

Primjer biohakiranja prehrane je razumijevanje jednostavnih podataka koje nam naše tijelo daje kroz dan. Tako primjerice možemo usmjeriti pozornost na to da pogrbljeno sjedenje nije dobro za nas jer nas nakon cijelog dana bole mišići i kosti. Promjena te navike i pravilno sjedenje ima utjecaj na poboljšanje držanja, smanjivanje boli, poboljšanje probave, pa čak i fizičkog izgleda. A radi se samo o jednoj sitnici koju kroz dan možda niti ne primjećujemo.

Za promjenu je potrebno malo vježbe, koncentracije i kretanja kroz dan. Kretanje na svježem zraku, a pogotovo suncu, ima brojne dobrobiti za naše tijelo. Osim što nas sunce opskrbljuje, kretanje ima pozitivan učinak na bolove u tijelu, ojačavanje imuniteta i probavu. Također, pomaže u radu srca i krvnih žila te tako smanjuje rizik od nastanka kroničnih i srčanih bolesti.

Isto je i s biohakiranjem prehrane. Tek kada pojmimo da nam neka hrana ne odgovara jer teško sjeda na želudac, potiče podrigivanje, vjetrove možemo je izbaciti. Tako eksperimentiramo i saznajemo koja nam hrana više ili manje odgovara. Već je jasno poznato da bi se iz jelovnika trebala izbaciti masna hrana, pržena hrana, prerađene namirnice, rafinirani šećer, previše soli i slično.

Prebacivanje na, primjerice, kuhanje na pari, zdravija ulja ili biljnu prehranu može imati velik utjecaj na cjelokupno zdravlje. Prerađena i konzervirana hrana, kao i rafinirani šećeri, utječu na razvijanje alergija i raznih upala u tijelu. Biohakiranje prehrane zato predlaže da se izbace sve namirnice ili promijeni način pripreme hrane kako bi dali našem tijelu što bolje i zdravije opcije.

Nutricionistički princip biohakiranja počiva na načelu da čineći male i kontinuirane korake na nekoliko različitih razina, možemo poboljšati cjelokupni organizam i naše stanje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!