Crveni vjetar ili erizipel: Uzrok, simptomi i kako se ovaj problem liječi?

Zdravlje 02. pro 202115:31 0 komentara
Pexels

Erizipel, infektivna bolest u narodu poznata pod imenom crveni vjetar pojavljuje se na koži lica, ruku i nogu.

Uzrokuje ju streptokok, a radi se o obliku površinskog celulitisa. Može se zamijeniti za dermatitis, no erizipel stvara dosta velike poteškoće.

Uzrok erizipela

Kada na koži dođe do oštećenja poput gljivičnih infekcija, oteklina uzrokovanih zastojem limfe ili kožnog ekcema, uzročnik može ući kroz kožu. Radi se o b-hemolitičkom streptokoku grupe A. Nakon toga dolazi do zaraze i pojave prvih simptoma crvenog vjetra.

Simptomi crvenog vjetra

Nakon zaraze do prvih simptoma i znakova bolesti uglavnom je potrebno od nekoliko sati do nekoliko dana. Simptomi se najčešće pojavljuju na licu, rukama i nogama, ali sve počinje vrućicom.

Ovo su simptomi erizipela:

– infekcija i crvenilo kože lica, ruke ili noge
– koža je topla, napeta i sjajna
– manji ili veći mjehuri
– povećanje limfnih čvorova oko inficiranog područja
– bolna koža na dodir
– povišena tjelesna temperatura do 40°C
– opća slabost
– glavobolja
– mučnina i povraćanje

Upravo ove promjene na koži koje se brzo javljaju i još brže šire u obliku su jezičaca, zbog čega je ova bolest i dobila ime crveni vjetar. Mjehuri ispunjeni sukrvicom događaju se kod težih slučajeva.

Povećanu sklonost stvaranju crvenog vjetra imaju kronični bolesnici te osobe s oslabljenim imunitetom. Kod osoba koje su preboljele erizipel nažalost postoji mogućnost povratka i to povećana jer umjesto imuniteta stvara se povećana sklonost za ponovno pojavljivanje bolesti.

Prijenos je moguć i kapljičnim putem.

Razlika dermatitisa i crvenog vjetra

Prije liječenja i terapije za crveni vjetar, potrebno je ustanoviti da se ne radi o nekoj drugoj bolesti. Tako treba izbaciti herpes zoster, edem ili kontaktni akutni dermatitis. Upale površinske vene mogu uzrokovati slične simptome crvenila, ali se kod te tegobe može napipati upaljena vena. Akutni kontaktni dermatitis uglavnom je popraćen i svrbežom te uz njega nema visoke tjelesne temperature.

Kako liječiti crveni vjetar?

Nakon što se dijagnozom ustanovilo da se ne radi o drugim bolestima, liječenje je penicilinom ili eritromicinom u obliku tableta ili injekcija. Važno je obratiti se liječniku pri pojavi prvih tegoba i simptoma. Liječenje erizipela traje oko 10 dana no to će ovisiti o bolesniku. Osim toga preporučuje se mirovanje.

Sprječavanje nastanka erizipela postiže se općim jačanjem imuniteta kroz zdravu prehranu i tjelovježbu te pravovremenim liječenjem drugih bolesti koje mogu pogodovati infekciji.

Par savjeta kako spriječiti zarazu:

⦁ pravilno čistite rane
⦁ ako imate atletsko stopalo, liječite taj problem
⦁ koristite prirodne krene za suhu kožu
⦁ ne grebite i ne trgajte kožu
⦁ tretirajte dermatitise i ekceme ako ih imate

Ako se ne liječi pravilno može izazvati komplikacije poput gnojnih čireva, krvnih ugrušaka, gangrene, oticanje nogu, trovanje krvi te infekcije zglobova i kostiju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!